Máme rádi TED talks. Už dříve jsme vám na Mimo Školu přinesli článek o 10 nejlepších TED talks podle stránky Lifehacker, a dnešním příspěvkem vyzdvihujeme další výjimečnou přednášku Roberta Waldingera, která vám může změnit život.

My jsme pro Vás shrnuli vše podstatné.

Vědec a profesor Harvardské lékařské fakulty Robert J. Waldinger se sešel se zástupci TEDxBeaconStreet a probral s nimi, jak se má žít „dobrý život“.

Alespoň podle 75 let dlouhé studie, kterou nyní vede.

Moje babička mi kdysi vyprávěla tento krátký příběh, který na mě velice zapůsobil. Jednou odpoledne byla na kontrole u doktora, který potřeboval přesunout její velkou kabelku na vedlejší židli a u toho poznamenal, že je dost těžká.

„Musíte být hodně bohatá,“ řekl jí. „To jsem,“ ujistila ho.

Moji prarodiče žili skromě, celý život v malém třípokojovém bytě, kde vychovávali svou rodinu poté, co se dědeček vrátil z druhé světové války.

Necestovali, nejedli luxusní jídla ani nenakupovali v nejlepších obchodech. Dokonce ani v kariéře nenásledovali své vášně. (Ona by bývala skvělá učitelka, on výjimečný umělec.)

Přesto se babička považovala za bohatou, protože měla manžela, děti a vnoučata, které milovala.

Babička věděla to, co od té doby potvrdili i vědci z Harvardu: Vztahy jsou klíčem ke šťastnému životu.

Harvardský psychiatr Robert Waldinger převzal v roce 2003 více než 75 let probíhající státem dotovanou studii, a stal se tak čtvrtou osobou, která ji vedla.

Nedávno o ní přednesl Ted talk, který má od listopadu 2015 už více než 10,5 miliónů zhlédnutí.

Waldingerovi se zdálo důležité vystoupit s tímto projevem a představit výzkum blíže lidem. Vždyť federální vláda vložila během několika dekád do studie milióny, ale běžní občané vlastně nevěděli, co díky ní bylo objeveno.

A přitom určitě chceme vědět, jak se dá žít dobrý život.

Tato studie stále probíhá. Jde o nejdelší studii lidského vývoje – projekt běžící po několik dekád, který sleduje životy mužů z Harvardovy univerzity vybraných v roce 1938, mezi nimiž byl i prezident John F. Kennedy a bývalý editor Washington Post Ben Brandlee, a u kterých byl sledován každičký aspekt jejich života.

V 70. letech se studie spojila s podobným projektem, který od 40. let mapoval skupinu mladých mužů z Bostonských bytů. Díky tomu bylo možné porovnat sociální status a výchovu, i když se jednalo pouze o muže bílé pleti.

U mužů je pravidelně zhodonocována jejich psychická i fyzická pohoda. Nedávno bylo přidáno také genetické testování.

Z tohoto sledování života od mládí až po stáří už bylo vyvozeno spoustu závěrů, ale pro Waldingera je zde jedno hlavní poselství:

Nejšťastnější a nejzdravější účastníci v obou skupinách byli ti, kteří udržovali blízké a důvěrné vztahy.

Waldinger, který je z Iovy, chodil na Harvard na bakalářské studium a nikdy už univerzitu neopustil, znal toto tajemství leta.

Studoval vztahy po celou svou kariéru a toutu perspektivou se také díval na zmiňovanou studii. Když se stal jejím ředitelem, jeho první návrh k dotaci zněl přizvat ke studii také manželky sledovaných mužů – alespoň ty, které byly ve svých osmdesáti letech stále naživu – aby bylo možné posoudit vliv manželství na tělesné blaho.

Ti, kteří měli spokojené manželství, byli šťastnější a zdravější. Bylo to zkrátka takhle jednoduché.

„Lidé, kteří jsou izolovanější od ostatních, než by rádi, jsou méně šťastní, jejich zdraví se zhoršuje dříve, jejich mozek dříve chřadne a žijí kratší dobu než ti, kdo nejsou osamělí,“ řekl Waldinger ve svého Ted talku. „A zdá se, že spokojené, blízké vztahy nás ochraňují před nástrahami stárnutí.“

Waldinger by lidem rád připomněl, že to, jak je krása života zobrazovaná komerčně – bohatství, sláva a kariéra – vám nepřinese ani zdraví, ani štěstí. Těch dosáhnete, když budete usilovat o udržování spojení/vztahů s ostatními lidmi.

Záleží na jejich kvalitě a intimitě stejně tak, jako na stabilitě a stálosti. Neformální vztahy, třeba ty vytvořené skrze sociální média, se nepočítají; a nepočítají se ani vztahy, které jsou plné rozporů, násilnická manželství nebo nespolehlivý přítel.

Většina sledovaných mužů ke konci 30. let věřila, že úspěchy v kariéře se budou rovnat šťastnému životu. Ale jak říká Waldinger, je stejně důležité tvrdě pracovat na svých vztazích. A pro osobní štěstí vlastně ještě důležitější.

Od svého Ted talku obdržel Waldinger stovky emailů. Založil proto blog, kde se dále diskutuje o tom, jak žít dobrý život.

Říká, že mu chodí různé zprávy od „Já jsem vždycky věděl, že to tak je. Ale rozhlédněte se okolo, a lidé se chovají, jako by vztahy nebyly to zásadní,“ až po „A co když jste úplně osamocený a nemáte v životě nikoho?“

Druhé skupině doporučuje vyhledat způsob, jak navázat nová spojení, třeba skrze dobrovolnictví a pomoc opuštěným lidem, například seniorům.

„Je dobré vědět, že taková rozhodnutí jsou velmi důležitá a stojí za to,“ říká.

Jeho výzkum ho inspiroval ke změnám ve vlastním životě. V této oblasti je stále hodně prostoru pro další bádání nebo publikování. Ale on cítí, že by na sebe měl vzít roli učitele – propojit roli mentora a studenta.

Také ho pobízí k tomu, aby se vědomě více věnoval přátelům, kteří jsou nemocní nebo mají problémy, i když to nemusí být vždy příjemné, protože Waldinger ví, jak moc pro ně takový kontakt znamená.

„My bychom chtěli něco, co bude rychle fungovat. Něco, co si pořídíme a naše životy budou krásné a šťastné, a to dlouhodobě,“ říká Waldinger ve svém Ted talku.

„Ale vztahy jsou chaotické, komplikované a věnovat se rodině a přátelům je dřina, není to vždycky zábavné nebo fascinující. Také je to celoživotní úkol. Nikdy nekončí.“

Takže si příště dejte se svým kolegou delší obědovou pauzu. Zavolejte přátelům a dožeňte to, že jste se dlouho neviděli. Je to dobré pro vaše zdraví.

Původní článek napsala Colby Itkowitz.

Original article written by Colby Itkowitz.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář