Pokud se bavíme o investování, většinou máme na mysli čas, úsilí nebo peníze. Existuje ovšem ještě jeden vzácnější zdroj – vaše pozornost.
Neustále jí utrácíme, ale návratnost investice bývá většinou nulová.
Psychologové měří pozornost v bitech. Jak uvádí učenec-bloger Sam Spurlin:
Studie ukázaly, že jsme v daný okamžik schopni udržet ve vědomí 5–7 bitů informací. Takový bit může obsahovat pocit, myšlenku nebo jakoukoli jinou informaci, která se do vědomí dostane. „Okamžik“ je definován jako 1/15 vteřiny. Díky tomu lze odhadnout, kolik bitů zvládnete zpracovat za minutu, hodinu, den nebo rok.
Kolik bitů zpracujete za celý váš život? 150 miliard.
Toto množství informací je spotřebováváno bez ohledu na to, co právě děláte, říká Spurlin. Je jedno, jestli se díváte na televizi, prohrabáváte se nekončící záplavou emailů nebo intimně konverzujete s někým vám blízkým. Stejně jako můžete sníst za život jen určité množství bonbónů, máte k dispozici jen určité množství bitů.
„Všechny emoce, myšlenky, vzruchy a rozhovory, které kdy v životě budete mít, jsou zahrnuty v tomto čísle“, píše Spurlin, “ a způsob, jakým rozdělíte těchto 150 miliard bitů pozornosti v průběhu vašeho života, kompletně vytváří obrázek toho, kým jste a co jste v životě dokázali.“ [1]
Tento existenční vhled mění vnímání naší posedlosti produktivitou. Skutečný klíč k produktivnímu životu neleží, podle Spurlina, v ukrajování vteřin z našich úkolů. Spíše spočívá v uvědomění, jak onen 200-bitový úkol zapadá do našich 150 miliard bitů informací, které na tomto světě máme. Jak by řekl David Allen, tvůrce Getting Things Done, tajemství vysoké produktivity je dát úkolům vysokou prioritu. Úkoly se tak mění v projekty a projekty v cíle.
Soulad mezi vnitřním a vnějším
Pokud si uvědomujete fakt omezeného množství bitů, které máte k dispozici, produktivita přestane být jen záležitostí tipů a triků, jak ušetřit čas. Podle Spurlina je daleko více o způsobu, jakým tento pro vás nejcennější zdroj investujete v souladu s vaší vizí toho, kým jste a jaký dopad na svět okolo sebe chcete mít.
I když nalezení takové souladu přesahuje rámec jednoho článku, máme pro vás pár tipů, kde začít.
Převezměte kontrolu
Ve vnitřním světě je potřeba převzít zpátky kontrolu nad svou vlastní pozorností. V první řadě je potřeba vytvářet kolem sebe ty správné situace a dělat v nich tu práci, která je potřeba.
Jak by vám řekl Warren Buffet, jenž prokazatelně dosáhl v investování mistrovství, je to celé o tom, naučit se říkat ne projektům, odvádějících nás od našich cílů. Prázdný kalendář vám ale nezabrání v tom se rozptylovat – je třeba vědomé snahy a uvědomění.
Vytvořte své vlastní cíle
Při pomyšlení na oněch 150 miliard bitů informací, které nám byly dány, abychom je strávili zde na Zemi, člověku až běhá mráz po zádech. Možná proto tolik nasloucháme lidem jako je Clayton Christensen [2], kteří nás vybízí k tomu najít práci, kterou skutečně milujeme. Jak ale uvádí Cal Newport, naším hlavním cílem by mělo být zkrátka zajistit, aby naše pracovní cíle byly skutečně naše.
[1] Daniel Kahneman by s tímto výrokem patrně nesouhlasil, naše objektivní prožívání reality totiž často zpochybňuje, a to platí i o vnímání minulosti: http://www.ted.com/talks/daniel_kahneman_the_riddle_of_experience_vs_memory.html
[2] V českém prostředí se šířením těchto myšlenek zabývá Tomáš Hajzler z Peoplecommu.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)
Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)