Supergreens patří do skupiny superpotravin. Jaké supergreens jsou nejlepší, jejich výhody, účinky a jak vám pomohou se dočtete v tomto článku.
O superpotravinách už dnes slyšel asi každý. Jsou doslova nabité vitamíny, minerály a řadou dalších zdraví prospěšných živin.
Důležitou složkou jsou také antioxidanty, díky kterým tyto potraviny získaly svou „detoxikační pověst“.
Zařadit sem můžeme například některé druhy ovoce, zelené čaje, semínka a oříšky, ale i luštěniny nebo ryby.
V neposlední řadě patří do skupiny superpotravin také takzvané „supergreens“.
Že jste ještě nic takového neslyšeli?
Pojďme se tedy společně podívat, o co se jedná v následujícím článku.
Co jsou to supergreens?
Jak již sám název napovídá, bude se nejspíše jednat o něco zeleného.
Supergreens jsou v podstatě zelené superpotraviny rostlinného původu, mezi které řadíme hlavně velice výživné řasy, ale i mladé rostliny obilnin nebo třeba proslulý čaj Matcha.
To vše lze většinou zakoupit v obchodech se zdravou výživou, ale i ve větších potravinách, drogeriích nebo třeba v lékárně.
K dostání jsou totiž především ve formě prášku, který se jednoduše rozpouští ve vodě.
Pravidelná konzumace supergreens slibuje detoxikaci organismu, dostatečný přísun důležitých vitamínů a minerálů, ale i nastartování metabolismu nebo lepší funkci imunitního systému.
Je toho však mnohem více, co mohou tyto potraviny nabídnout; každá z nich konkrétně něco jiného, proto se na ně pojďme podívat blíže.
Chlorella
Chlorella je drobná sladkovodní řasa, která v poměru k množství biomasy obsahuje skutečně obrovské množství chlorofylu. Jak je již známo, chlorofyl působí pozitivně na lidské zdraví.
Řasa účinně čistí tlusté střevo a podporuje jeho přirozenou mikroflóru, díky čemuž se zlepšuje obranyschopnost organismu.
Imunitní systém stimuluje také díky svým silně detoxikačním účinkům, které pomáhají zbavit buňky volných radikálů.
Obsažené látky v řasách brání předčasnému stárnutí, odkyselují organismus a zlepšují vzhled pokožky. Díky obsahu chlorofylu a vitaminu B12 dochází také ke zlepšení krvetvorby.
Zpozornět by měly i ženy, které plánují otěhotnět, nebo se již nacházejí v prvním trimestru těhotenství – chlorella totiž obsahuje vysokou koncentraci kyseliny listové, která je stěžejní při správném vývoji plodu.
Spirulina
Další oblíbenou sladkovodní řasou (nebo spíše sinicí) je spirulina. Ta obsahuje velké množství aminokyselin, které mimo jiné pozitivně ovlivňují zdraví i výkon mozku.
Účinně čistí organismus od volných radikálů, a tak je vhodné ji užívat při oslabené imunitě, častých zánětech, nemocech jater a ledvin, i jako prevenci proti stárnutí.
Vysoký obsah polynenasycených mastných kyselin má také za následek snižování špatného cholesterolu a normalizaci krevního tlaku.
Stejně jako chlorella, i spirulina obsahuje velké množství vitamínu B12, který podporuje krvetvorbu a pomáhá tak lidem trpícím anémií.
Tato drobná rostlinka obsahuje vysokou koncentraci dobře stravitelné bílkoviny, která se s přehledem vyrovná té živočišné.
Spirulina by tedy rozhodně neměla chybět v žádném bezmasém jídelníčku.
Mladý zelený ječmen
Z této obilniny se konzumují opravdu mladé zelené listy, sotva pár dnů staré.
Ty obsahují největší koncentraci všech živin. Najdeme zde vitamín A, C i celý B-komplex, dále pak velké množství kyseliny listové a pantotenové.
Obě tyto látky jsou nepostradatelné v těhotenství i těsně před ním.
Stejně jako spirulina, i mladý ječmen se může pyšnit vysokým obsahem kvalitní rostlinné bílkoviny. Pro tělo je jedna porce těchto zelených listů jako sníst například vejce či kus masa.
Ječmen pomáhá i s překyselením organismu, kvůli kterému se mohou neustále opakovat různé záněty a vznikat i chronická onemocnění.
Při pravidelné konzumaci dochází k viditelnému celkovému zlepšení stavu organismu i imunitního systému.
Mladý ječmen můžeme buďto zakoupit v práškové podobě a rozmíchat jej pouze ve vodě, nebo si jej jednoduše vypěstovat doma. Obilky rychle klíčí a čerstvé lístky máte doslova za pár dní.
Pak už je stačí jen sklidit, rozmixovat s trochou vody a vypít.
Mladá zelená pšenice
S konzumací mladé zelené pšenice je to podobné jako u zeleného ječmene. K dostání je buďto prášek rozpustný ve vodě, nebo si pšenici vypěstujeme a užíváme její čerstvé mladé lístky.
Ty jsou bohaté na antioxidanty, minerály a vitamíny. Najdeme v nich například vitamín A, E, C, K a B6. Z minerálních látek pak především vápník, selen, hořčík a zinek.
Výhonky také obsahují obrovské množství chlorofylu, o jehož pozitivních účincích jsme se již zmínili výše.
Trpíte-li celiakií nebo z jakéhokoliv jiného důvodu nekonzumujete lepek, není třeba se zde obávat. Lepek totiž obsahují pouze obilky, nikoliv zelená část rostliny.
Stejně jako další supergreens, i mladá pšenice pomáhá se zlepšením imunitního systému, s ochranou buněk před volnými radikály, s podporou krvetvorby a dalšími zdravotními neduhy.
Bylo také prokázáno, že obsažené látky stimulují tvorbu serotoninu. To je tělu přirozený hormon, který brání vzniku depresivních stavů.
Mohlo by vás zajímat: 11 NEJLEPŠÍCH NABUZOVAČŮ MOZKU
Matcha tea
Matcha je zelený prášek vyráběný z mladých lístků speciální odrůdy zeleného čaje. Tento nápoj je starý již 800 let a jeho účinků využívali buddhističtí mniši a samurajové ve starém Japonsku.
Do Evropy se dostal poměrně nedávno, nicméně za krátkou dobu se Matcha stal velmi populární superpotravinou.
Z prášku se nejčastěji připravuje čaj nebo kávový nápoj, dá se však přidat i do moučníků a dalších pokrmů.
Koncentrace obsažených prospěšných látek je opravdu velká – bylo zjištěno, že jeden šálek čaje Matcha se vyrovná deseti šálkům klasického zeleného čaje.
Matcha obsahuje velké množství vitamínu C, vápník, chróm, mangan, draslík, selen nebo třeba zinek. Nalezneme zde také množství aminokyselin, flavonolů a katechinů.
Matcha má silně detoxikační účinky, díky obsahu kofeinu podporuje nejen činnost těla i mozku, ale také spalování tuků.