Díky své práci procestovala Elaina Giolando více než 50 zemí světa ještě před tím, než jí bylo 28. A to vše v podstatě náhodou.

Ve svých sedmadvaceti letech mám za sebou téměř deset let zkušeností s prací v mezinárodním prostředí.

Pracovala jsem ve více než tuctu zemí světa, například v Mongolsku, jižní Africe, Turecku, Kataru a Nigérii. V současné chvíli jsem členkou týmu řízení mezinárodních procesů pro Mexiko a Austrálii jednoho ze start-upů ze Sillicon Valley.

Dříve jsem však měla o dost méně vzrušující práci.

Pracovala jsem v konzultantském oddělení jedné velké nadnárodní společnosti, takže vím, jaké to je pachtit se každý den ve své kóji v kanceláři ať už v New Yorku nebo v Chicagu.

Naštěstí jsem brzy objevila – při pohledu zpět vlastně úplně náhodou – že existuje několik jednoduchých způsobů, jak najít práci svých snů, při které navíc procestuji svět.

Tady je mých šest rad.

 

  1. Začala jsem pracovat na své kariéře dostatečně brzo

Pocházím z malého městečka ze státu New York, takže jsem hned od začátku studia využila všechny možnosti vyrazit do zahraničí.

Získala jsem stipendium na studium na univerzitě v Singapuru, později jsem se zúčastnila vědeckého výzkumu v zemích, jako je Guatemala nebo Egypt, půl roku jsem studovala mandarínštinu v Číně a nezávisle na tom jsem procestovala celou řadu dalších zemí.

Krátce po promoci se mi podařilo využít tyto mé zahraniční zkušenosti (spolu s dvouletou praxí v oblasti poradenství – viz bod 3.) k získání práce v mediální agentuře, díky níž jsem během následujících dvou let mohla procestovat pět kontinentů.

Díky těmto zkušenostem z mezinárodního prostředí by pro mě bylo těžší pracovat v jiném prostředí, než v jakém pracuji teď.

Nebojte se vyrazit za prací do zahraničí hned na začátku své kariéry. Chopte se každé příležitosti, kterou vám život nabídne.

Buďte ochotní brát méně peněz. Zkuste dobrovolnictví. Dělejte zkrátka cokoliv, co vám pomůže „globalizovat“ váš životopis.

 

  1. Vybudovala jsem si síť kontaktů po celém světě

Kdybych chtěla pracovat v oblasti komerčního bankovnictví na blízkém východě, mám tam kontakty. Kdybych chtěla prorazit na modelingové scéně na Tchaj-wanu, mám se na koho obrátit.

Kdybych se chtěla stát třeba producentem norského techna v Indii, taky vím, komu zavolat.

To nejkrásnější na tom všem je, že jsem se nikdy nesnažila ty lidi vyhledávat, nikdy jsem se s nimi nesnažila networkingovat.

Prostě jsem se s nimi potkala během couchsurfingu v Asii nebo v baru v Adis Abbeba.

Pokud jednou začnete dělat práci, která vyžaduje pravidelné cesty do zahraničí, přirozeně si začnete vytvářet globální síť kontaktů.

Ve chvíli, kdy se vydáte podobnou kariérní cestou, zjistíte, že takové kontakty udržujete vlastě nevědomky.

Protože najednou se potřebujete spojit s lidmi, kteří žijí a pracují v zahraničí stejně jako vy, protože právě oni vám mohou pomoci najít nové příležitosti.

Je to v podstatě začarovaný kruh, v dobrém slova smyslu.

 

  1. Vydala jsem se na první pohled zdánlivě nudnou cestou „běžného absolventa“

I když si chcete vybudovat kariéru v zahraničí, než vám bude třicet, nemusí to nutně znamenat sbalit batoh a zanechat školy.

Abych pravdu řekla, rozhodně si nemyslím, že bych byla schopná pracovat v prostředí mezinárodního prodeje, kdybych ve svém CV neměla jednu z firem ze seznamu Fortune 500.

Moji známí, kteří chtěli hned po skončení studií začít pracovat v zahraničí, většinou museli ustoupit ze svých profesních požadavků, jen aby získali práci, která je uživí.

Většina z nich pak navíc měla po návratu do USA problémy s uplatněním na trhu práce.

Z vlastní zkušenosti vím, že je nejlepší nastartovat svou kariéru ve vaší rodné zemi, získat solidní zkušenosti, doplnit je nějakou tou zahraniční zkušeností (a samozřejmě znalostí cizích jazyků) a až pak se začít poohlížet po práci v zahraničí.

Věřte mi, rozhodně to netrvá tak dlouho, jak by se mohlo na první pohled zdát.

 

  1. Naučila jsem se španělsky

I když mým hlavním oborem na vysoké škole byla čínština, nakonec to byla právě španělština, která mi pomohla získat práci mých snů.

Podobně jako celá řada Američanů jsem se učila španělsky už na základní škole, pak jsem navštěvovala nějaké kurzy během svých vysokoškolských studií, ale byla to až práce v Guatemale a cesta po jižní Africe, které mi pomohly začít mluvit španělsky opravdu plynule.

Protože dnes pracuji v Mexiku, využívám španělštinu každý den. Život v téhle španělsky mluvící zemi tak pomáhá rozvíjet jednu z dovedností klíčových pro můj profesní život.

 

  1. Jsem (šťastně) singl a žiju nomádským způsobem života

Ne, že bych byla vyloženě cíleně singl, ale rozhodně mi to usnadňuje rozhodování o nových pracovních příležitostech v zahraničí, což si lidé s partnerem a rodinou nemohou dovolit.

Během mého prvního zaměstnání u mezinárodní společnosti jsem byla vyslána do Nigérie, což pro mě jako mladého dobrodruha bez závazků byla vzrušující příležitost, která posunula mou kariéru zase o stupeň dál.

Od roku 2013 žiju v podstatě nomádským způsobem života. Jsem schopná cítit se jako doma kdekoliv na světě, kde se usadím.

Je to velmi žádaná vlastnost u zaměstnavatelů, kteří potřebují umisťovat své pracovníky v nově se rozvíjejících trzích.

Jediným způsobem, jak zjistit, jestli máte tuto schopnost taky, je jednoduše zkusit vzít práci, která vyžaduje hodně cestování, a uvidíte, jak vám to sedí.

beach-927935_1280

  1. Jsem blogerka

Ať už je to dobré nebo špatné, všichni z mých 2000 facebookových přátel a desetitisíce návštěvníků mého blogu vědí přesně, kde v danou chvíli jsem a co dělám.

To je vlastně i způsob, jak jsem se dostala sem do Mexika: moje známá z vysoké školy, kterou jsem už šest let neviděla, ale která díky mému blogu věděla, co dělám a jaké mám plány, mě spojila se svým kamarádem, který zrovna hledal do firmy někoho přesně s mými zkušenostmi.

Nebojte se ukázat, kdo jste, a říct nahlas, co chcete od života i od své kariéry – i když to vlastně teprve zjišťujete.

Lidé ve vašem okolí vám rádi pomohou, musíte jen nejdřív pomoci vy jim tím, že budete mluvit o svých schopnostech, nápadech a cílech.

Tohle všechno jsem se naučila sama během posledních deseti let při hledání toho, co mě baví, a cestování po světě.

Během té doby jsem za pomoci metody pokusu a omylu postupně objevila tato jednoduchá pravidla:

  • Získejte dobré zkušenosti doma.
  • Snažte se získat jakékoliv zkušenosti z mezinárodního prostředí.
  • Naučte se mluvit nějakým hodně poptávaným jazykem.
  • Buďte otevření všem cestám, ať už vedou kamkoliv.
  • Budujte si svou vlastní globální síť kontaktů.

Ale nejdůležitějším pravidlem ze všech je: nikdy se nevzdávejte.

Během svého života jsem odpovídala na stovky inzerátů na práci všude možně ve světě, řadu příležitostí jsem nechala být a poslouchala jsem svoje srdce.

Při budování své mezinárodní kariéry buďte zvědaví, vytrvalí a rozumní. Uvidíte, že brzy najdete svou práci snů – ať už to bude kdekoliv na světě.

Elaina Giolando je projektovou manažerkou, která řídí mezinárodní projekty, digitální nomádkou a žila ve více než 50 zemích světa. Na svém blogu Life Before 30 píše o mezinárodní kariéře, neobvyklém životním stylu a cestování.

Anglický originál Six Ways I Built A Career Traveling The World In My 20s napsala Elaine Giolando, přeložila Zuzana Koudelková.
English original Six Ways I Built A Career Traveling The World In My 20s written by Elaine Giolando, translated by Zuzana Koudelková. 

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář