Zdá se vám titulek trochu nadsazený? Za to může Thomas J. Stanley. Kdo je to, ptáte se? Thomas je spisovatel, který se dvacet let zabýval studiem amerických milionářů a vzorci v jejich chování.

Výsledkem výzkumu je bestseller The Millonaire Next Door (Váš soused je milionář).

Pokud nemáte čas si přečíst celou knihu, máte štěstí! Tento článek je přesně pro vás. Snažil jsem se vměstnat myšlenky z celé knihy do pěti pravidel.

 

Pravidlo č. 1: Myslete dlouhodobě

Pokud si prostudujete chování Warrena Buffeta, zjistíte, že přemýšlí v dloooouhém období.

Díky zkrocení složeného úroku a výběru skvělých podniků je Warren nyní třetím nejbohatším mužem na světě. Ale nic z toho se nestalo ze dne na den.

Tady je základní přehled jeho čistého jmění v dolarech v průběhu let:

  • 20 000 ve 20 letech
  • 1 milion ve 30
  • 25 milionů ve 40
  • 350 milionů v 50
  • 3,8 miliardy v 60
  • 36 miliard v 70
  • 55 miliard v 80
  • dnes je mu 86 let a vlastní majetek v hodnotě 73 miliard

Samozřejmě, zda se vám podaří jen přiblížit k takové úrovni, záleží na celé řadě faktorů. Přestože ani vy, ani já nemáme přístup ke všem z nich, rozhodně máme možnost ovlivnit alespoň některé!

V tomto případě hovořím o trpělivosti a dlouhodobém myšlení.

Většina expertů na bohatství se shoduje, že čím dříve člověk začne investovat svůj příjem, tím větší má příležitost akumulovat bohatství.“ — Thomas J. Stanley

bank-1238320_1280

Mimochodem, dlouhodobé myšlení se nevztahuje jen na úspory. Týká se i vašich výdajů. Neměli byste brát svou dvoutisícovou smlouvu s operátorem jako „jen dva tácy měsíčně“.

Ale vidět to jako 24 000 korun ročně a 240 000 korun každých deset let.

To je šílené! Jak jsme již zjistili, mít 240 000 korun navíc může zkrátit nutnost pracovat o celé roky.

Od teď si každý výdaj přepočítejte v dlouhodobém měřítku pomocí těchto vzorců (více informací v tomto článku):

  • týdenní výdaje přepočítejte na dekádu vynásobením ceny číslem 752
  • měsíční vynásobte 173

To vám pomůže s lehkomyslnými výdaji. Myslíte si, že vaše Frappuccino za stovku je neškodné? No, pokud ho pijete každý všední den, je to 500 korun týdně.

Což znamená, že okrádáte své budoucí já o 376 000 korun a dáváte je Starbucks!

Takže odteď nebudete přemýšlet o příjmech a výdajích jen v měřítku tohoto týdne nebo měsíce, ale následujících deseti let.

Vašim cílem je obětovat vysokou spotřebu dnes za finanční nezávislost zítra. Myslete dlouhodobě.

 

Pravidlo č. 2: Žijte pod své možnosti

Před dvaceti lety jsme začali sledovat, jak se lidé stali bohatými. Začali jsme tím, co by vás napadlo: dotazovali jsme se lidí v tzv. luxusních čtvrtích napříč zemí.

Objevili něco zvláštního: mnoho lidí, kteří bydlí v drahých domech a jezdí luxusními vozy, ve skutečnosti nemá velké jmění.

Objevili něco ještě divnějšího: řada lidí, kteří skutečně jsou bohatší, v těchto luxusních čtvrtích nebydlí.

Tohle je nejdůležitější pravidlo ze všech.

Střídmost je nejdůležitější vlastnost, kterou mají bohatí lidé společnou. Zejména před tím, než se stanou bohatými.“ — Thomas J. Stanley

Jedna z věcí, kterých si Thomas všiml, je, že hodně milionářů žije z 10 % svého příjmu. Všechno, co vlastní, jejich dům, auto i loď, nepřekročí 10 %.

Takové pravidlo můžete aplikovat také! Vztáhněte to ke svému příjmu v daném okamžiku.

Pokud jednáte jakkoliv jinak, znamená to, že se příliš zajímáte o to, jak vypadáte, což nás přivádí k dalšímu bodu.

 

Pravidlo č. 3: Uvědomte si, že finanční nezávislost je důležitější než ukázka statusu

V tomhle chybuje nejvíce lidí, zejména pokud se dá Instagram považovat za měřítko.

Věděli jste, že lidé utrácejí peníze, které nemají, jen aby vypadali dobře před ostatními? Rozčilují mě hlavně kreditní karty, ale to si necháme na jindy.

Prozatím se zamysleme nad bláznivým konceptem leasingu. Pokud si koupíte auto na leasing, tak to jasně znamená, že si ho nemůžete dovolit.

Hloupá statistika ukazuje, že 45 % lidí s drahými auty je má na leasing. Většina lidí s nesmyslně drahými auty si je nemůže dovolit!

Ale marnotratný životní styl prodává noviny a televizní vysílání. Mladí lidé jsou indoktrinováni, že ‚ti, co mají peníze, je marnotratně utrácí‘ a ‚pokud to neukážeš, nemáš to‘.“ — Thomas J. Stanley

Zaprvé, víte, že skutečně bohatí lidé jsou šetrní, zejména než zbohatnou.Zadruhé, vězte, že marketéři utratí miliony dolarů ročně za odborníky na psychologii, aby vás přesvědčili, že si chcete koupit něco, co nepotřebujete.

A funguje to!

Pokusím se toto kouzlo zlomit. Kdykoliv odteď pomyslíte na nákup něčeho, co nepotřebujete, vzpomeňte si na Kanye Westa.

Proč na Kanye Westa?

Protože:

Kanye v roce 2012:

Překonal rekord v buticích Louis Vuitton, snídal v Gucci

[…]

Víte, bílí maj prachy a neutrácej je. Nebo možná maj prachy a koupěj si firmu. Radši si koupim 80 zlatejch řetězů a nebudu nic řešit!“ — KANYE WEST (@kanyewest)

Kanye o čtyři roky později:

Píšu vám tohle, bratři, a dlužím 53 milionů dolarů…Modlete se, ať to zvládnem…To si moc přeju…“ — KANYE WEST (@kanyewest)

Nesnažte se bohatě vypadat. Je mnohem lepší bohatým být.

 

Pravidlo č. 4: Věnujte svůj čas, energii a peníze budování bohatství

Milionáři v průměru stráví znatelně více času studováním a plánováním budoucích investic a řízením těch současných než vysokopříjmoví nemilionáři.“ —Thomas J. Stanley

To je celkem logické: budování bohatství je důsledkem předchozího studia a aplikace těchto principů.

To mi připomíná, když se Lewis Howes zeptal Daymonda Johna (investora z pořadu Shark Tank, v ČR obdoba Den D), jaké tři věci mají Daymondovi přátelé, miliardáři, společného, jedna z jeho tří odpovědí, má oblíbená, byla:

Miliardáři si všechno píšou. Fyzicky si všechno píšou. Pamatuju si, že mi jeden z nich řekl: „nejtupější tužka si vždy bude pamatovat víc než nejostřejší mysl.“

Co si většinou píšou? Všiml jsem si, že si píšou, jak ušetřit na daních. Píšou si to, protože daňové zákony se často mění a investice mají daňové úlevy (nebo taky ne).

Dívají se na to asi takhle: “No, můžu si dát do kapsy 200 milionů dolarů ročně. Nebo můžu založit business. Nebo jak můžu ušetřit 30 – 40 % na daních? Už mám peníze, tak proč je ztrácet?“

Studujte, studujte, studujte. Investujte svůj čas do vzdělávání se, jak ušetřit nebo vydělat peníze. Jste na dobré cestě, už když čtete tento článek.

 

Pravidlo č. 5: Mějte více než jeden zdroj příjmu

Tohle je pro většinu lidí nejtěžší pravidlo, tak jsem si ho nechal nakonec. Týká se snižování rizika. Pokud žijete pouze ze svého platu, riskujete.

Co je riziko? Mít jen jeden zdroj příjmu. Zaměstnanci jsou v riziku. Mají jediný zdroj příjmu. A co podnikatel, co prodává úklidové služby vašemu zaměstnavateli? Má stovky a stovky zákazníků…stovky a stovky zdrojů příjmu.“ — Thomas J. Stanley

James Altucher vypočítal, že průměrný milionář má sedm zdrojů příjmu. Chápu, proč to dává smysl v případě průměrně úspěšného majitele businessu.

Z hlavy jmenuji sedm zdrojů příjmu, které můžete mít:

  • mzda
  • zisk společnosti
  • renta z nemovitostí
  • tantiémy, zisk z patentů (záleží na typu businessu)
  • kapitálové zisky (pokud prodáte za víc, než jste koupili)
  • dividendy (4 % ročně z průměrného indexového fondu)
  • úrok (půjčování peněz ostatním)

Ale na rovinu, business není pro každého.

Pokud business není pro vás, pamatujte, že kdokoliv se může stát finančně nezávislým šetřením peněz a dlouhodobým investováním.

Protože kniha byla o milionářích, musím tohle zmínit: nejlepší způsob, jak se stát milionářem, je být sebezaměstnán.

Koneckonců 62 % amerických miliardářů to dokázala sama (ostatní něco zdědili).

Dává to smysl – díky platu nikdo nezbohatne. Finančně nezávislý, ano. Bohatý, ne. Já mluvím o finanční nezávislosti, kniha píše o vyloženě bohatých lidech.

Buďte v klidu, všechno se odvíjí od vaší osobnosti. Proto jsem si tuhle část nechal nakonec.

 

Bonus:

Jeden poslední detail z knihy je o vlivu, který bude mít na vaše finance váš partner.

Viděl jsem řadu případů lidí, kteří začínali s hodně penězi a končili s málem o pár let později kvůli nadměrné spotřebě jednoho z partnerů. Napadá vás také nějaký?

Lidé většinou nezbohatnou v jedné generaci, pokud jejich partner hodně utrácí. Pár pak nemůže shromažďovat bohatství. To je pravda obzvlášť, když se oba snaží vybudovat úspěšný business.

— Thomas J. Stanley

Pamatujte na slova Jima Rohna: jste průměrem pěti lidí, se kterými nejvíce trávíte čas.

Tak, nyní jste oficiálně získali potřebné znalosti! Konec dnešní lekce.

Původní článek “The Practical, Unsexy Steps It Takes to Actually Become a Millionaire” od Richarda Reise publikovaný na Quartz přeložila Lucie Lotková.
Original English article “The Practical, Unsexy Steps It Takes to Actually Become a Millionaire by Richard Reis published at Quartz was translated by Lucie Lotková.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář