V roce 1906 si italský ekonom Vilfredo Pareto na své zahrádce všiml, že zhruba 80 % celkového množství hrášku se urodí z pouhých 20 % lusků.
Díky tomu začal přemýšlet o ekonomickém výstupu v širším měřítku. Dle očekávání začal zjišťovat, že v odlišných odvětvích, společnostech, a dokonce podnicích vychází 80 % produkce z pouhých 20 % výrobních zdrojů.
Toto zjištění vešlo ve známost jako Paretovo pravidlo, které se často nazývá pravidlo 80/20.
Pravidlo 80/20 říká, že 80 % výstupu vzejde z 20 % vstupní aktivity.
Pravidlo 80/20 bylo historicky nejpopulárnější v řízení businessu. Ukázalo se, že přibližně 20 % zákazníků umožní 80 % prodejů. Zjistilo se, že 20 % nákladů vedlo k 80 % výdajů.
V rámci časového managementu se došlo k závěrům, že 80 % produktivní činnosti je vytvořeno během pouze 20 % času a že 20 % zaměstnanců vytváří 80 % hodnoty podniku.
Existuje i řada dalších příkladů. Nikdo samozřejmě nestál nad lidmi s pravítkem a kalkulačkou, aby naměřil přesných 80 % a 20 %, ale přibližný poměr čtyři ku jedné se objevuje neustále. Jestli to bylo ve skutečnosti 76/24 nebo 83/17 není podstatné.
Pravidlo 80/20 se stálo populárním nástrojem managementu a našlo široké využití na poli zvyšování efektivity v podnicích a průmyslu.
A vyučuje se o něm stále.
Několik lidí ale napadlo aplikovat pravidlo 80/20 na každodenní život a všechny jeho nástrahy.
Například:
- Z jakých 20 % svého vlastnictví získáváte největší hodnotu?
- Čím trávíte 20 % času a přináší vám to 80 % radosti?
- Kdo je těch 20 % blízkých lidí, kteří vás činí šťastnými?
- Kterých 20 % oblečení nosíte po většinu času?
- Jaké jídlo jíte v 80 % případů?
Pravděpodobně jde o lehké otázky, jen vás nikdy nenapadlo se nad nimi zamyslet. Jakmile si je však zodpovíte, můžete se snadněji zaměřit na zvyšování efektivity života. Například 80 % lidí, se kterými trávíte čas, přináší pouze 20 % radosti do vašeho života (stýkejte se s nimi méně). 80 % krámů, které používáte ve 20 % času (vyhoďte je nebo prodejte). 80 % oblečení, které nosíte 20 % času (to samé).
Zjištění, co jíte v 80 % případů, pravděpodobně vysvětlí, zda dodržujete zásady zdravé výživy, a pokud ano, jak moc. Kdo potřebuje dietu? Jen jezte 80 % zdravých věcí.
Když jsem se poprvé zamyslel, jak aplikovat pravidlo 80/20 na svůj život, hned jsem si uvědomil pár věcí.
1. Jen pár mých zájmů (televizní pořady a videohry) zabralo 80 % mého času, ale přinášelo pouze 20 % uspokojení.
2. Neužívám si společnost pár svých přátel, se kterými jsem 80 % času, tudíž nejsem spokojený se svým společenským životem.
3. 80 % mých výdajů je na věci neužitečné nebo nezdravé pro můj styl života.
Uvědomění si těchto věcí mě nakonec inspirovalo k zásadním změnám svých rozhodnutí a životního stylu. Přestal jsem sledovat televizi a hrát videohry. Snažil jsem se najít nové kamarády, se kterými bych trávil více času, a věnoval jsem více pozornosti tomu, co kupuji za své peníze.
Pravidlo 80/20 se dá pochopitelně aplikovat i na produktivitu v práci.
Jakými činnostmi strávíte 80 % času, ale mají pouze 20% návratnost (jako kontrolování emailu pořád dokola, psaní si připomínek, trávení příliš mnoho času nedůležitými rozhodnutími atd.)?
Co je těch 20 % práce, které vám přinesou 80 % ocenění od šéfa či kolegů?
A na závěr, pravidlo 80/20 můžete uplatnit i na citové záležitosti a vztahy. Kterých 20 % věcí způsobuje 80 % problémů ve vztahu? Kde je těch 20 % konverzací, které vytvářejí 80 % intimity s vaším partnerem?
To jsou důležité otázky a většina z nás se nad nimi nikdy nezamyslí.
Neuvědomíme si, že efektivitu můžeme sledovat u každého aspektu našeho života a všeho, co děláme. A nejen, že je efektivita důležitá, navíc nad ní máme kontrolu a můžeme ji ovlivnit. Můžeme za ni vzít odpovědnost a zlepšit ji.
Jaké změny můžete udělat ve svém životě na základě pravidla 80/20?
Jednu z nejjasnějších odpovědí samozřejmě představuje majetek. Je velmi pravděpodobné, že 80 % toho, co vlastníte, vám přináší pouze malou část potěšení a radosti. Nejjednodušší začátek pro uplatnění tohoto pravidla je vypořádat se se všemi věcmi, co se kolem vás válí.
Samozřejmě, pravidlo 80/20 není neměnným imperativem, podle kterého musíte žít (nepřipusťte, aby se pravidlo 80/20 stalo těmi 80 %, které přináší pouze 20 % výsledků!). Ale přemýšlejte o něm jako o nástroji, o čočce, přes kterou vidíte různé aspekty svého života. Sedněte si a zamyslete se nad ním, třeba si svá zjištění i napište. Pravděpodobně budete překvapeni, co všechno si uvědomíte.
Původní článek „How to 80/20 Your Life” od Marka Mansona publikovaný na markmanson.net přeložila Lucie Lotková.
Original English article „How to 80/20 Your Life” by Mark Manson published at markmanson.net was translated by Lucie Lotková.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)
Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)