Jak snížit krevní tlak okamžitě nebo přírodní cestou a bez prášků? Přečtěte si nejvhodnější tipy, jak na to a proč vás vysoký krevní tlak trápí.
Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) se problém vysokého krevního tlaku vyskytuje až u 40 % celosvětové populace ve věku nad 25 let, přímo v České republice pak některé studie uvádí postižení až 70 % osob.
Jedná se přitom o zdravotní odchylku, která je velice nenápadná.
K odhalení vysokého krevního tlaku (hypertenze) dochází nejčastěji díky pravidelným preventivním kontrolám u lékaře, které je proto dobré nepodceňovat.
Nebezpečí vysokého tlaku a jeho příčiny
Jak snížit krevní tlak a co za ním stojí?
Vysoký krevní tlak nemá specifické příznaky a může se rozvíjet velmi pomalu během dlouhé doby.
Patří k zákeřným onemocněním, která obvykle neprovází žádné výrazné či bolestivé obtíže.
Pokud se už nějaké příznaky objeví, jsou většinou společné s dalšími zdravotními stavy, s nimiž bývá hypertenze spojená.
Například dýchavičnost a únava se může vyskytovat ruku v ruce s obezitou, poruchy spánku a bolesti hlavy zase spolu se stresem, přičemž jak obezita, tak chronický stres jsou typické rizikové faktory pro rozvoj vysokého krevního tlaku.
Ačkoliv se odborníci shodují, že špatná životospráva je největším viníkem hypertenze, nezanedbatelnou roli zde hraje také dědičnost.
Konečné důsledky neléčeného vysokého tlaku bývají velmi vážné.
Často dochází k infarktu myokardu, srdečnímu selhání, kdy srdce nezvládá pumpovat krev do zkornatělých a zúžených cév, dále k cévní mozkové příhodě (mrtvici), z dlouhodobého hlediska také velmi trpí ledviny (i u nich může dojít časem k úplnému selhání), a jelikož vysoký krevní tlak je provázen i zvýšením tlaku nitroočního, může vést ke zhoršení zraku a rozvoji zeleného zákalu.
Abyste se těmto potížím vyhnuli, je nejlepší důsledná prevence, tedy dodržování zdravého životního stylu s dostatkem pohybu, minimem stresu a kvalitním jídelníčkem, a také pravidelná kontrola tlaku u lékaře nebo pomocí domácího tlakoměru.
Protože ale žijeme v době, kdy není pro každého snadné takovou prevenci dodržovat, pojďme se podívat i na způsoby, jak již vzniklou hypertenzi regulovat ještě dřív, než způsobí další zdravotní trable.
Jak snížit vysoký krevní tlak
Zdravý pohyb a kvalitní spánek
Jednou z prvních jednoduchých možností je každodenní zdravý pohyb.
Nemusíte nutně běhat maraton a je dobré se vyhnout i cvikům, které spočívají ve zvedání těžkých závaží, jinak je ale doporučována svižná chůze, podle individuální kondice i běh, jízda na kole, vynikající je plavání, dále pak aerobik či zumba.
Máte-li sedavý životní styl, spojený například se zaměstnáním v kanceláři, postačí pro začátek alespoň vystoupit z MHD o zastávku dřív nebo zaparkovat auto o kousek dál, než obvykle, a dojít do práce po svých.
Podle aktuálních výzkumů se projeví na zlepšení zdravotního stavu i pouhých 30-60 minut mírné fyzické aktivity denně.
Pohyb a sportování také způsobují vyplavování serotoninu, nazývaného „hormon štěstí“, a napomáhají tak omezení stresu.
I když je nemožné se vyhýbat všem stresujícím situacím, zkuste se alespoň naučit techniky, jak je lépe zvládnout (například hluboké vědomé dýchání a pověstné počítání do deseti).
Pomáhají také meditace, cvičení jógy a dostatek kvalitního spánku.
Úprava jídelníčku
Další změnou životního stylu, která může uchránit od rozvoje hypertenze a nebo vysoký krevní tlak postupně vrátit k normálním hodnotám, je úprava jídelníčku.
Není přitom nutné sahat po nákladných dietách, certifikovaných biopotravinách nebo drahých náhražkách.
Bohatě postačí omezit příjem soli (způsobuje zadržování vody v těle a tedy i zbytečné zvýšení objemu v krevním řečišti) a snížit konzumaci tuků (ty mají na svědomí zanášení cév a jejich kornatění).
Dieta
Trpíte-li nadváhou či obezitou, je třeba i tyto obtíže řešit.
V takovém případě je již na místě komplexnější změna diety, spočívající v celkové redukci kalorického příjmu, omezení sacharidů, navýšení podílu zeleniny a libového masa, všeobecně potravin bohatých na vitamíny, minerály, vlákninu a kvalitní bílkoviny.
Do jídelníčku proti vysokému tlaku je vhodné zařadit například červenou řepu, brambory, celer, okurky, česnek a cibuli, jablka, banány, ovesné vločky, pohanku, jogurty a další kysané mléčné výrobky, ryby, včelí med, luštěniny, v přiměřeném množství také ořechy a kvalitní hořkou čokoládu.
Naopak je dobré zcela vyřadit alkohol, kávu a černý čaj.
Pokud holdujete cigaretám, bude k nejdůraznějším doporučením patřit rovněž přestat s kouřením, které má destruktivní vliv mimo jiné na stav krevních cév.
Naopak za velmi prospěšné se považuje užívání doplňků stravy s obsahem koenzymu Q10, který zvyšuje pružnost cévních stěn.
Místo kávy můžete popíjet třeba ibiškový čaj, u kterého se již při množství tří šálků denně prokázalo snížení tlaku. Vhodnou bylinkou je také meduňka, která uklidňuje a snižuje stres.
Jak snížit vysoký krevní tlak okamžitě aneb Kdy se svěřit do péče lékaře
Pokud jsou vaše hodnoty krevního tlaku dlouhodobě nebezpečně vysoké, je rozhodně na místě situaci řešit s lékařem.
Ten může totiž vyloučit souvislost vysokého tlaku s dalšími závažnými onemocněními, jako je cukrovka nebo nemoci ledvin.
Zároveň s ním můžete hledat cesty, jak snížit krevní tlak přirozenou cestou a léky přitom využít jen jako podpůrný prostředek, případně začít s medikací, ale postupně přejít na regulaci tlaku jen prostřednictvím úpravy životního stylu.
V každém případě platí, že léčba vysokého krevního tlaku za pomoci léků není žádné velké neštěstí, není nákladná ani neobnáší časté vedlejší účinky.
Naopak vynecháváním předepsaných léků, ignorováním zdravotních problémů a odkládáním návštěvy lékaře se při vysokém krevním tlaku zbytečně vystavujete riziku velkých zdravotních komplikací, doživotních následků a v krajním případě i úmrtí.
Proto situaci řešte včas a o své zdraví a kondici kardiovaskulárního systému pečujte.