Existuje milion způsobů, jak posílit imunitní systém a být zdravější. V dnešní době se to spolehlivými radami ohledně mytí rukou, dezinfekce a nošení ústenek jen hemží.
Je celkem snadné opomenout to základní – posílení imunity přírodní cestou. Lidské tělo umí fungovat jako pečlivě namazaný stroj a důležité složky si vyrobit samo.
Když mu malinko pomůžeme, zasoustředíme se na to, k čemu nás vyzývá, a budeme k němu trochu laskavější, vrátí nám to formou zdraví.
Obsah článku
- 11 způsobů, jak posílit imunitu
- 1) Zdravé střevo sehrává významnou roli v posilování imunity – Nepřehlížejte jej!
- 2) Zdravé potraviny aneb Malý krok pro člověka, veliký skok pro imunitu!
- 3) Hodně pijte a hydratujte organismus – vysušené sliznice neposkytují žádnou ochranu!
- 4) Dopřejte si nálož vitaminů a minerálních látek – hlavně vitamin C, D a zinek!
- 5) Lehce si zacvičte na čerstvém vzduchu – vypěstujete si tím zdravé krvinky!
- 6) Dost spěte a dbejte na pravidelnou relaxaci – nenechte si kortizol přerůst přes hlavu!
- 7) Omezte příjem všeho, co snižuje imunitu! Pryč s nikotinem i jednoduchými sacharidy!
- 8) Nespoléhejte se na „zázračné pilulky“ a léky na podporu imunity – posilujte imunitu přírodně!
- 9) Jezte hodně bylinek a dopřejte si minimálně 2 šálky čaje denně!
- 10) Nezapomínejte na detoxikaci – jednodenní půst dokáže řádně posílit imunitu!
- 11) Kontrolujte dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin a chraňte si zdraví mozku a cév!
Imunitní systém je fascinující nástroj. Musí být dostatečně silný a sofistikovaný, aby bojoval s nemocemi a nežádoucími složkami v těle, a vyhrál.
Zároveň musí svoje umění „držet na uzdě“, aby nešel sám proti sobě (a nevznikaly autoimunitní choroby a alergie).
K tomu, aby fungoval v jemné rovnováze, je zapotřebí mnoha signálů, kontrol a dohledu.
Navzdory extrémní složitosti, imunitní systém je vděčný za každou pozornost, kterou mu věnujeme. Soustředíme-li se na jeho bezchybný chod, oplatí nám to zdravým fungováním.
Když si osvojíme 11 každodenních návyků (které nejsou zas až tak těžké), poskytneme imunitě to, co potřebuje k optimální práci.
11 způsobů, jak posílit imunitu
- Udržujte svůj zažívací trakt neporušený a v dobré kondici,
- Začněte se zdravým jídelníčkem a vyhněte se škodlivým potravinám,
- Hodně pijte a hydratujte organismus,
- Dopřejte si nálož vitaminů a minerálních látek,
- Zdravě cvičte a pobývejte na čerstvém vzduchu,
- Dost spěte a dbejte na pravidelnou relaxaci,
- Omezte příjem všeho, co snižuje imunitu,
- Nespoléhejte se na „zázračné pilulky“ a léky na podporu imunity,
- Jezte hodně bylinek a dopřejte si minimálně 2 šálky čaje denně,
- Nezapomínejte na detoxikaci,
- Kontrolujte dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin.
Zvládnete to sami. Svépomocí. Imunitní systém vám v tom milerád pomůže, jen si jej musíte začít hýčkat.
Ostatně, nic není v boji proti choroboplodným zárodkům účinnější, než zdravá a přirozená imunita.
Zajímavost: Vědci dlouhodobě zkoumají vliv stravy, cvičení, věku a psychického stresu na imunitu, a to jak u zvířat, tak u lidí. Výsledky naznačují, že obecné strategie zdravého života mají smysl, protože pomáhají zesilovat imunitní reakci.
1) Zdravé střevo sehrává významnou roli v posilování imunity – Nepřehlížejte jej!
Víte, že ve střevech sídlí takřka 70 % celkové imunity?
Mytí rukou, dezinfekce a omývání potravin před konzumací nám pomáhá udržovat zdraví organismu, když ale opomíjíme složení stravy, nikdy nebudeme ve stoprocentní tělesné (ani duševní) pohodě.
Rada na začátek: Podnikejte nezbytné kroky k zajištění správného fungování zažívacího traktu! Teprve zdravé střevo znamená zdravý zbytek těla.
Jídlo se během trávení rozkládá a střeva vstřebávají živiny nezbytné k podpoře různých tělesných funkcí, a vylučují odpad z těla.
Pokud se ve střevě kumulují tzv. zdravé bakterie, dochází k stimulaci vývoje T-buněk. Ty jsou zodpovědné za odlišení buněk našeho těla od těch potenciálně škodlivých.
Tip: Když je ve střevě nastolena nerovnováha, přemnoží se „špatné“ bakterie, a to může zmást imunitní systém natolik, že začne útočit na své vlastní buňky. Jak vidíte, tak k propuknutí autoimunitní choroby někdy stačí opravdu málo – např. i nesprávná skladba jídla.
To je důvod, proč je udržování rovnováhy a zdraví trávicího systému tak důležité pro posílení imunitního systému.
Gastroenterologové sdílí pět způsobů, jak můžete posílit svou imunitu ve střevech:
- Vyhněte se sladidlům, soli a nasyceným tukům – přispívají k zažívacím obtížím.
- Zařaďte do jídelníčku vlákninu – ta podporuje správné vyprazdňování i osidlování střevní sliznice „dobrými“ bakteriemi,
- Konzumujte probiotika – pomáhají s rozkladem vlákniny a brání plynatosti a nadýmání,
- Nebojte se fermentovaných potravin – kysané zelí, miso, jogurt s živými kulturami; to vše podporuje zdravé střevo a posiluje imunitu,
- Vyhněte se sodovkám a slazeným nápojům – bublinky způsobí nadýmání a umělá sladidla přispějí k dehydrataci.
Střevo je monopol – má vlastní nervový systém a s mozkem komunikuje prostřednictvím milionů neuronů. Dokáže produkovat serotonin (= hormon štěstí) a dodávat ho mozku.
Zajímavost: V ideálním případě je střevo osídleno až sty triliony mikrobů, které spolupracují na tom, aby dobře fungovalo. Posílit imunitní systém skrz střevo není zas tak složité a benefity jsou nedozírné.
2) Zdravé potraviny aneb Malý krok pro člověka, veliký skok pro imunitu!
Imunitní systém je složitý nástroj. Skládá se z orgánů, buněk, tkání a přidružených molekul.
Ty společně provádějí tělesné procesy, které bojují s patogeny (= viry, bakterie a škodlivá tělíska, která způsobují infekci nebo onemocnění).
Zajímavost: Když se imunitní systém dostane do kontaktu s patogenem, spustí imunitní odpověď. Uvolní se protilátky, které se navážou na antigeny patogenů a zabíjejí je.
Zařazení konkrétních (zdravých) potravin do stravy může posílit imunitu člověka, a to přírodní cestou.
Objevte spolu s námi 10 potravin, které podporují imunitní systém:
- Borůvky (obsahují flavonoid antokyanin, což je silný antioxidant a sehrává důležitou roli v imunitě dýchacího ústrojí),
- Tmavá čokoláda (obsahuje antioxidant theobromin, který posiluje imunitní systém tím, že chrání buňky před volnými radikály),
- Kurkuma (koření známé pro své antioxidační a protizánětlivé vlastnosti),
- Rybí olej (dlouhodobý příjem omega-3 mastných kyselin může snížit riziko revmatoidní artritidy, což je jedna ze závažných autoimunitních chorob),
- Brokolice (cenný zdroj vitamínu C, navíc obsahuje silné antioxidanty, např. sulforafan),
- Špenát (obsahuje mnoho základních živin a antioxidantů, včetně flavonoidů, karotenoidů, vitaminu C a vitaminu E),
- Česnek (obsahuje silici allicin, která extrémně posiluje imunitní systém a kromě jiného sehrává roli v prevenci proti chřipce a nachlazení),
- Kefír (obsahuje živé kultury bakterií prospěšných pro zdraví, různé studie ukázaly, že pravidelná konzumace kefíru pomáhá v boji s bakteriemi, se zánětem a se zvýšením antioxidační aktivity),
- Mandle (vynikající zdroj vitamínu E, obsahují také mangan, hořčík a vlákninu. Malá hrst mandlí je zdravá svačina, která prospívá imunitnímu systému),
- Sladké brambory (jsou bohaté na beta karoten, typ antioxidantu, který dodává slupce brambor oranžovou barvu).
Tip: Chcete-li spolehlivě posílit imunitní systém přírodní cestou, vpusťte do svého jídelníčku zázvor. Ze všech dostupných potravin má nejvíce protizánětlivých účinků, čistí lymfatický systém a odstraňuje toxiny z těla.
3) Hodně pijte a hydratujte organismus – vysušené sliznice neposkytují žádnou ochranu!
V poslední době hojně slýcháme o způsobech, jak posílit imunitu prostřednictvím potravin a nápojů.
Jedná se o nejsnazší způsob posílení imunitní odpovědi, vedle všech respirátorů, roušek a dezinfekcí ten nejdostupnější a nejpřirozenější.
Dietologové poukazují: Strava sice není jediným faktorem životního stylu, který ovlivňuje náš imunitní systém, hraje ale velkou roli. Potraviny a nápoje, které pravidelně konzumujeme, mohou buď pomoci posílit imunitní systém, nebo přispět k jeho oslabení.
V diskusích o pravidelném pití (a dodržování pitného režimu) se často doporučuje ovocné a zeleninové smoothies. Pravda je taková, že ne všem vyhovuje jejich konzistence.
Mnohem raději si sní kousek jablka a mrkev v „původním stavu“, ne v tom rozmixovaném.
Co potom mohou tito lidé pít, aby skutečně dodrželi pitný režim?
Voda
Certifikovaní dietologové doporučují v první řadě myslet na vodu.
„Ze všech tekutin, které podporují zdravý imunitní systém, je voda nejdůležitější a měla by být naším primárním nápojem. Voda je nezbytná pro vstřebávání živin, vitaminů, transport molekul do celého těla, udržování tělesné teploty a odstraňování toxinů,“ dodávají.
Adekvátní hydratace je klíčem k posílení imunity, protože pomáhá lymfatickému systému „rozpohybovat“ bílé krvinky v celém těle.
Většina populace však nedosahuje ani nižších hodnot pro adekvátní hydrataci!
Tip: Chcete-li určit svou individuální potřebu vody, koučové doporučují vynásobit svou tělesnou hmotnost číslem 0,035. Výsledné číslo je minimální množství vody v litrech, které se má každý den vypít. Takže pokud vážíte 75 kg, vynásobte si to číslem 0,035 a dostanete 2,26 litrů vody denně.
Kefír
Kefír je vynikajícím zdrojem probiotik a obsahuje specifický typ bakterií zvaných Lactobacillus kefiri, u kterých bylo prokázáno, že chrání tělo před infekcemi.
Kefír má také potenciál bojovat proti rakovině. „Posiluje imunitní systém, což znamená, že snižuje nárůst nádorových buněk,“ dodávají odborníci.
Další výhodou pití kefíru oproti jiným fermentovaným nápojům, jako je kombucha, je to, že kefírové produkty jsou často obohaceny vitamínem D, který hraje zásadní roli ve zdravém fungování imunitního systému.
Pokud se chystáte přidat do jídelníčku kefír, doporučuje se zůstat u obyčejného bez přidaného cukru, nebo se alespoň vyhnout kefírovým produktům s více než 12 gramy přidaného cukru na porci.
Džus s chia semínky
Nutriční terapeuti poznamenávají, že další důležitou složkou potřebnou pro zdravou imunitu je zinek, a chia semínka jsou jím doslova přeplněná.
Pouhé dvě polévkové lžíce chia semínek obsahují 12 % denní dávky zinku.
Chia semínka si můžete přidat do jakéhokoli smoothie pro okamžitou dávku zinku, odborníci ale doporučují vyzkoušet tento lahodný a osvěžující „non-smoothie“ nápoj:
- Smíchejte 1 šálek vody se 3 lžícemi chia semínek, zakryjte a nechte 15 až 20 minut máčet v lednici. Chia semínka nabobtnají a vytvoří gelovou hmotu.
- Směs zřeďte 1 šálkem vašeho oblíbeného džusu (bez přidaného cukru). Nutriční terapeuti doporučují stoprocentní šťávu z granátového jablka nebo třešní, protože „obě jsou velmi bohaté na antioxidanty a více podpoří imunitní systém“.
Kravské mléko
Fortifikované kravské mléko poskytuje řadu živin posilujících imunitní systém, např.:
- Proteiny, které jsou prospěšné pro výstavbu kostí, chrupavek a šlach.
- Vitamin A, který podporuje imunitní systém, vnitřní orgány a oči.
- Vitamin D, který pomáhá kostem vstřebávat vápník a dokáže zlepšit náladu.
- Zinek, který je zvláště užitečný při hojení ran.
Vitamin D navíc pomáhá bojovat se zánětem a správně modulovat imunitní odpověď.
Jeden šálek kravského mléka obsahuje 25 % denní dávky vitamínu D, navíc je lahodné a ani dětem nečiní potíže jej vypít.
Mléko obsahuje kalorie, tuk a přírodní laktózu, takže pokud se snažíte udržet si svou váhu, pamatujte na velikost porce.
Kouč Holley doporučuje zvolit odtučněné nebo nízkotučné (1 %), „abyste využili všech výhod mléka bez vyššího obsahu nasycených tuků“.
Pokud máte intoleranci laktózy, Holley doporučuje zvolit obohacené rostlinné náhražky. „Sójové a mandlové mléko je také dobrou možností, jak získat vitamín D. Neslazená varianta těchto nápojů se doporučuje k vyloučení příjmu jakéhokoli přidaného cukru.“
K udržení pitného režimu a správné hydrataci organismu přispěje i:
- Jakýkoli neslazený (nebo málo slazený) džus či šťáva,
- Konopné nebo kešu mléko,
- Citronovo-zázvorový čaj,
- Rajčatový džus,
- Šťávy z citrusů,
- Voda s citronem.
4) Dopřejte si nálož vitaminů a minerálních látek – hlavně vitamin C, D a zinek!
Takřka nikdo z nás nejí dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, které potřebujeme k celoročnímu udržení zdraví.
Zdravé potraviny poskytují mnoho prospěšných látek, včetně vitaminů a minerálů, které nás udržují silné a zdravé.
Tip: Není to o tom nárazově sníst pomeranč nebo grapefruit, nebo si dát vitaminovou pilulku a očekávat rychlý příval vitaminu C, který zabrání nachlazení a posílí imunitní systém. Dobré zdraví je běh na dlouhou trať.
„Skutečně zdravý imunitní systém závisí na dlouhodobě vyvážené a zdravé stravě,“ říká dietoložka Maxine Smithová. „Je to jako trénink na bitvu a příprava těla na napadení viry, bakteriemi a toxiny.“
Až na některé výjimky je nejlepší přijímat vitaminy a minerály z jídla, než ve formě pilulek a doplňků stravy.
Zde je několik tipů na nejlepší vitaminy a minerály, které náš imunitní systém potřebuje:
Vitamin C
Možná se budeme opakovat, ale v tomto ohledu je opakování matkou moudrosti. A není nad to vštípit si, v čem které vitaminy nalezneme. Vitamin C pomáhá předcházet infekcím nebo je zkrátit, když propuknou. Citrusové plody jsou jeho výjimečným zdrojem, ale existují i jiné, např.:
- Špenát,
- Brokolice,
- Papriky,
- Růžičková kapusta,
- Jahody,
- Papája.
Zajímavost: Vitamin C je v tolika potravinách, že většina lidí nemusí doplňky stravy užívat, dokud to nedoporučí lékař. Stačí si koupit vhodnou potravinu. Doporučená dávka je 1 g vitaminu C denně, u lidí zatížených stresem třikrát tolik.
Vitamin D
Známý jako vitamin „ze slunečních paprsků“, je jednou z nejdůležitějších a nejsilnějších živin pro podporu imunitního systému. Zdroje z potravy jsou omezené, ale zahrnují:
- Lososa,
- Makrelu,
- Tuňáka,
- Sardinky,
- Hovězí maso,
- Vejce.
Vitamin D obohacuje i mléko, pomerančový džus a cereálie. Přináší spoustu benefitů, např. stimuluje produkci testosteronu, brání rozvoji zubního kazu a působí protizánětlivě.
Vitamin E
Stejně jako vitamin C je i vitamin E silným antioxidantem, který pomáhá tělu bojovat s infekcí.
Tento důležitý vitamin – jakožto součást téměř 200 biochemických reakcí v těle – je kritický pro fungování imunitního systému.
Chcete-li doplnit vitamin E a posílit imunitu, myslete na rostlinné potraviny s vysokým obsahem tuku, jako jsou:
- Mandle,
- Arašídy/arašídové máslo,
- Slunečnicová semínka,
- Oleje (slunečnicový, řepkový, sójový),
- Lískové oříšky.
Vitamin A
Vitamin A je bojovník proti infekci a vyskytuje se ve dvou formách:
- Předem vytvořený (např. v živočišných potravinách, jako jsou ryby, maso a mléčné výrobky),
- Vyprodukovaný z rostlinných karotenoidů.
Zajímavost: Tuňák je skvělým zdrojem předem připraveného vitaminu A.
Pokud jde o karotenoidy, vybírejte z:
- Mrkve,
- Sladkých brambor,
- Dýně,
- Melounu,
- Tmavě zelené listové zeleniny.
Minerály důležité k posílení imunitního systému
Deficit minerálních látek snižuje imunitu a oslabuje schopnost organismu bojovat s patogeny.
Přijímat vitaminy ve zvýšené míře a opomíjet minerály se nevyplácí, protože vzniklá nerovnováha tělu naopak ubližuje.
Minerální látky, které zmiňujeme dále, jsou nejdůležitější k posílení imunity.
1. Folát/kyselina listová
Folát je přírodní forma a kyselina listová je syntetická forma, která se často přidává do potravin kvůli zdravotním benefitům.
Chcete-li přijímat více folátu, přidávejte na talíř pravidelně fazole a čočku, a také listovou zeleninu. Dalším chutným zdrojem kyseliny listové je avokádo.
Kyselinu listovou můžete získat také v obohacených potravinách, např. v:
- Obohacených těstovinách,
- Obohaceném chlebu,
- Obohacené rýži.
2. Železo
Železo pomáhá tělu přenášet kyslík do buněk, čímž hraje roli v mnoha procesech imunitního systému.
Organismus snáze absorbuje tzv. hemové železo (neboli železo z živočišných produktů), které je hojně zastoupeno v:
- Červeném mase,
- Kuřeti,
- Krocanovi,
- Konzervovaných sardinkách,
- Ústřici,
- Škeblích,
- Mušlích,
- Konzervovaném světlém tuňákovi.
Pokud jste vegetarián, železo dále najdete ve:
- Fazolích,
- Brokolici,
- Kapustě a
- Obilovinách obohacených železem.
3. Selen
Selen silně působí na imunitní systém a je také důležitý pro prevenci infekcí a udržení štítné žlázy zdravé.
Živočišné potraviny jsou jeho nejlepšími zdroji, z rostlinných komponentů se tomuto pravidlu vymykají para ořechy, které nabízejí více než stoprocentní denní dávku selenu v jednom jediném ořechu.
Problémem pak bývá „předávkování“, proto za den nekonzumujte více než jeden až dva oříšky.
Selen dále hledejte v:
- Mořských plodech (tuňák, halibut, sardinky),
- Masu a játrech,
- Drůbeži,
Tip: Pravidelný přísun selenu v pestré stravě dělá zázraky s vlasy i nehty. Ty jsou silné, krásně vypadají a netřepí se.
4. Zinek
Zinek je potřebný pro tvorbu nových imunitních buněk. Kromě toho se účastní dalších asi 300 biochemických reakcí v těle, např. syntézy DNA, stabilizace cukru v krvi a zvyšování potence.
Nachází se především v mase, ale lze jej nalézt také v některých vegetariánských potravinách.
K udržení správné hladiny zinku v krvi konzumujte:
- Ústřice,
- Krabí maso,
- Libové maso a drůbež,
- Pečené fazole,
- Jogurty,
- Cizrnu.
Tip: Zinek si dopřávají i lidé s psychickými problémy, nejčastěji s depresí a chronickým stresem. V lékárnách často narazíte na doplňky stravy se selenem i zinkem, protože oba minerály dohromady posilují imunitu až pětinásobně, oproti případům, kdy konzumujete jen jeden z nich.
5) Lehce si zacvičte na čerstvém vzduchu – vypěstujete si tím zdravé krvinky!
Imunitní systém je soubor milionů bílých krvinek vytvořených v kostní dřeni, které mají za úkol nás chránit před environmentálními hrozbami.
Když si zlehka zacvičíme, zvýšíme tím několikanásobně jejich produkci.
Jeden typ bílé krvinky se jmenuje makrofág, a ten pomáhá sbírat a ničit škodlivé bakterie a viry.
Zajímavost: To je zvláště důležité v období stresu, které nám kosmopolitně snižuje imunitu a oslabuje nás. Lehké cvičení rozproudí krev, stimuluje bílé krvinky k produkci, a tím posílí imunitní systém.
Jak cvičení prospívá našemu imunitnímu systému? Inu:
- Zlepšuje kvalitu spánku, což napomáhá regeneraci.
- Zvyšuje hustotu kostí a snižuje pravděpodobnost vzniku osteoporózy.
- Zvýšená tělesná teplota během cvičení pomáhá v boji s infekcí.
Existuje spousta jednoduchých cviků, které zvládnete v pohodlí domova, nezatíží vás a pěkně rozproudí krev (a další tělesné tekutiny). Např.:
- Opakované zvedání paty nad úroveň podložky pro posílení lýtka,
- Série lehkých dřepů s podporou židle (nechcete rýsovat, pouze se malinko rozhýbat),
- Chůze do/ze schodů,
- Zvedání natažené nohy v poloze na boku,
- Shyby proti zdi k posílení horní části těla.
Jak začít?
Postupujte pomalu a cvičení přerušte vždy, když toho na vás bude moc. Začněte dvěma 15minutovými lekcemi denně a dopracujte se až ke splnění 30minutového úseku.
Zvažte založení cvičebního deníku, abyste mohli sledovat svůj pokrok a zvýraznit okamžik, kdy dosáhnete svých cílů.
Používejte motivující hudbu, abyste udrželi tempo a nezapomeňte domácí trénink prokládat svižnými procházkami po venku. Vzduch udělá s tělem divy!
6) Dost spěte a dbejte na pravidelnou relaxaci – nenechte si kortizol přerůst přes hlavu!
Spánková deprivace výrazně snižuje imunitu a celkově oslabuje organismus.
Ani vysoký příjem vitaminů a minerálů nepomáhá – bez zdravého spánku neexistuje zdravé tělo.
Potřebujete-li vědět přesně, jak spánek posiluje imunitu, zde je odpověď: zlepšuje produkci imunitních buněk známých jako T-buňky.
Odborníci říkají: T-buňky jsou typem imunitních buněk, které bojují proti intracelulárním patogenům, například buňkám infikovaným virem (chřipka, HIV, herpes) a rakovinným buňkám.
Hladina adrenalinu, noradrenalinu a prostaglandinů zůstává během spánku nízká, zatímco lepivost integrinů je silnější.
Tato lepivost je důležitá, protože k tomu, aby T-buňky zabily virem infikované nebo rakovinné buňky, musí se s nimi dostat do přímého kontaktu a lepivost integrinu tento kontakt podporuje.
Ve spánku se tedy utkáváme s patogeny a máme šanci je porazit.
Zajímavost: Méně než pět hodin spánku za noc je spojeno s vyšší úmrtností a méně než sedm hodin spánku tři noci po sobě má na tělo stejný účinek jako vynechání jedné celé noci spánku.
Krátkodobé důsledky špatného spánku zahrnují ospalost, špatný úsudek, dopravní nehody, náladovost, problémy s pamětí, chyby na pracovišti a další.
Uvnitř těla může chronicky špatný spánek způsobit i jiné problémy:
- Vyšší riziko zánětu,
- Zvýšení krevního tlaku,
- Inzulínovou rezistenci,
- Nadbytek kortizolu,
- Přibírání na váze,
- Kardiovaskulární onemocnění a
- Sníženou regulaci krevního cukru.
Nejzásadnější „molekulou spánku“ je melatonin, který se v těle vytváří po setmění.
Světelný smog a neustálé zírání do obrazovky počítačů a mobilů oddaluje produkci melatoninu klidně i o několik hodin, a po ulehnutí zkrátka nemáme šanci usnout.
Dobrým řešením je buď naučit se vypínat všechnu elektroniku alespoň dvě hodiny před zalehnutím, nebo si pořídit brýle blokující modré světlo – to proto, abychom mohli bez problémů pracovat u laptopu a melatonin se nám i tak vytvořil.
Tip: Melatonin je silný antioxidant. Jeho zdravá produkce souvisí s posílením imunitního systému. Chcete-li si zajistit nekolísavou tvorbu melatoninu, choďte spát přibližně se stejnou noční hodinu, mějte v ložnici konstantních 20 °C a nekonzumujte před spaním kofein.
7) Omezte příjem všeho, co snižuje imunitu! Pryč s nikotinem i jednoduchými sacharidy!
Pokud se bavíme o posílení imunity přírodní cestou, měli bychom vynechat vše syntetické a průmyslově zpracované.
Uspěchaná doba přeje „zrychlovákům“, ale ty jsou takřka ve sto procentech případů škodlivé a nepřináší nic dobrého.
Je nám jasné, že víte dobře, co byste dělat neměli, co imunitu snižuje a čím si ubližujete.
Ale stejně vám to připomeneme, protože je občas potřeba to vidět pěkně pohromadě, černé na bílém:
- Omezte příjem jednoduchých cukrů
Snižují schopnost bílých krvinek ničit škodlivé patogeny.
- Omezte alkohol
Narušuje schopnost imunity bránit se před infekcí a poškozuje orgány.
- Omezte kouření
Nikotin ničí prospěšné střevní bakterie a snižuje obranyschopnost sliznic horních cest dýchacích.
- Omezte sůl
Vysoký obsah soli vyvolá zánět tkání a zvýší riziko autoimunitních onemocnění.
- Omezte omega-6 mastné kyseliny
Vysoký obsah omega-6 mastných kyselin podporuje expresi prozánětlivých proteinů, které mohou oslabit imunitní odpověď, zatímco jídlo s vyšším obsahem omega-3 mastných kyselin snižuje produkci těchto proteinů a posiluje imunitní funkce.
- Omezte smažené, kořeněné a přeslazené potraviny
Všechna tato jídla obsahují tzv. konečné produkty pokročilé glykace (AGE). Pokud se hladina AGE v těle příliš zvýší, dochází k zánětu a poškození buněk.
- Omezte stres na minimum
Pod náporem úzkosti se nám tělo zaplaví kortizolem. Ten degraduje množství bílých krvinek, a my tím pádem nemáme dostatečnou zásobu buněk k adekvátní imunitní odpovědi, pokud nastane např. útok patogenů.
8) Nespoléhejte se na „zázračné pilulky“ a léky na podporu imunity – posilujte imunitu přírodně!
Produkty, které mají na lahvičce napsáno, že posilují nebo podporují imunitní systém, obvykle spadají do dvou kategorií:
- Vitaminové doplňky stravy (s minerály) a
- Probiotika.
Vitaminové přípravky pomáhají odvrátit nemoci a další zdravotní problémy, ale většinou u lidí, kteří jsou vážně podvyživení, což se o průměrném dospělém Čechovi říci nedá.
Ve skutečnosti nám tedy vitaminové doplňky „pomáhají zůstat zdravými, i když již jsme zdraví“.
Doplňky stravy mají svůj význam obsažený v samotném názvu – nejedná se o náhradu pestré stravy a nikdy nedokáží zařídit to, co přírodní povzbuzovače imunity.
Suma sumárum – nenamítáme nic proti „zobání“ pilulek, ale není dobré se spoléhat na jejich spasitelnost.
Mnohem lepší je posílení imunity přírodní cestou, např. metodami, které zmiňujeme výše. Všechny důležité prvky lze do těla dostat přirozeně, tedy jídlem a nápoji.
Kromě již napsaného můžete svou imunitu posílit i takto:
- Myjte si ruce. Zatímco některé choroboplodné zárodky jsou přenášeny výhradně vzduchem, většina onemocnění nastane poté, co se dotknete kontaminovaného povrchu. Bakterie se nejčastěji přesouvají z rukou do očí, nosu nebo úst, proto se také snažte nedotýkat obličeje.
- Udržujte své tělo v kondici. Zdravá a vyvážená stravy, pravidelné cvičení a dostatek spánku pomáhá udržet imunitní systém v dobré funkci, o čemž jsme se už sáhodlouze zmiňovali.
- Nechte se očkovat. Očkování proti chřipce a dalším chorobám stimuluje imunitní systém k ochraně před nemocemi. Vakcíny učí imunitní systém rozpoznat specifické patogeny a připravit tělo na obranu, pokud se s nimi setká.
Odborníci dodávají: Ačkoli pilulky na podporu imunity nezpůsobují (takřka nikdy) škodu, pravděpodobně si své peníze užijete více, když je utratíte za něco smysluplnějšího.
9) Jezte hodně bylinek a dopřejte si minimálně 2 šálky čaje denně!
Dalším (často opomíjeným) zdrojem vitaminů a minerálů jsou bylinky.
Ty obsahují spoustu blahodárných látek posilujících imunitu a čistě přírodní původ z nich činí žhavého favorita na nejzdravější zesilovač imunitního systému vůbec.
Bylinky jako tymián, oregano, šalvěj a bazalka mohou být konzumovány čerstvé nebo sušené v pokrmech, vyluhované do olejů, nebo, chcete-li, zakoupené ve formě tinktury a kapslí.
Další bylinky nemusí být tak známé, ale tradičně podporují zdraví – např. echinacea, astragalus a neem.
Lze je sušit a konzumovat ve formě čaje, nebo je také zakoupit v koncentrované formě.
Odborníci dodávají: Při nákupu bylinek hleďte především na kvalitu. Jedním z nejlepších způsobů, jak získat zdravé bylinky, je nakoupit organická semena a vypěstovat vlastní rostlinky doma. Pokud na to nemáte čas, doporučujeme nakupovat bylinky od místních farmářů, vyhledávat organické produkty a zkoumat dodavatele.
Jaké bylinky by neměly chybět ve vašem záhonu?
- Aloe vera,
- Ženšen (skvělý na výrobu čaje),
- Řasa Astaxanthin,
- Bazalka,
- Heřmánek,
- Echinacea (skvělá do čaje),
- Oliva,
- Oregano,
- Máta,
- Rozmarýn.
Tip: Z výše uvedených bylinek si můžete uvařit lahodný a hlavně extra blahodárný čaj. Nejlepší dávkování jsou 2 šálky denně, vždy ráno a večer.
10) Nezapomínejte na detoxikaci – jednodenní půst dokáže řádně posílit imunitu!
Toxiny vstupují do našeho těla každý den s tím, co jíme, pijeme, dýcháme a jakýmkoli dalším způsobem.
Jakmile jsou uvnitř, přetěžují náš imunitní systém a činí nás zranitelnějšími vůči nemocem, což není ideální jak v období nachlazení a chřipek, tak speciálně během pandemie.
Naštěstí existuje spousta jednoduchých kroků k detoxikaci těla, které můžeme udělat z pohodlí domova, abychom udrželi toxiny „na uzdě“, rychle je vyplavili ze systému a zároveň posílili imunitu.
Zaměřte se na jídelníček ještě zevrubněji!
Vyhýbejte se potravinám, co obsahují složky, které ani nedokážete vyslovit, a sáhněte raději po čerstvých potravinách z přírodních zdrojů.
Zajistěte, aby zelenina tvořila více než 50 % vaší denní stravy – její vláknina je skvělým přírodním pojivem a je plná prospěšných fytochemikálií – a minimalizujte spotřebu červeného masa.
Kdykoli je to možné, preferujte organické produkty před těmi levnými a zapamatujte si dva pojmy – „Dirty Dozen“ neboli „Tucet špinavců“ a „Clean Fifteen“ neboli „Čistá patnáctka“.
Do první skupiny patří zdravé potraviny, které byste si normálně dopřáli, ale v období detoxu se jim raději vyhněte.
Proč?
Protože je dost možné, že jsou kontaminované.
Patří sem:
- Jahody,
- Špenát,
- Kapusta,
- Nektarinky,
- Jablka,
- Hrozny,
- Broskve,
- Třešně,
- Hrušky,
- Rajčata,
- Celer,
- Brambory.
Do „Čisté patnáctky“ řadíme:
- Avokádo,
- Sladkou kukuřici,
- Ananas,
- Cibuli,
- Papáju,
- Mražený sladký hrášek,
- Lilek,
- Chřest,
- Květák,
- Meloun,
- Brokolici,
- Houby,
- Zelí,
- Cukrový meloun a
- Kiwi.
Další rady jsou univerzální – pijte hodně vody, jezte spoustu zeleniny, klidně si dopřejte jednodenní půst a hodně relaxujte.
11) Kontrolujte dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin a chraňte si zdraví mozku a cév!
Poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin by měl být VŽDY vychýlen ve prospěch prvních z nich.
Omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivé účinky a plní úlohu ochránce mozku, cév, očí, srdce a psychiky.
Tip: V zimních měsících přijímejte více omega-3 mastných kyselin. Povzbudí a posílí váš imunitní systém!
Tyto polynenasycené mastné kyseliny si lidské tělo neumí vyrobit samo a je tedy odkázáno na jejich příjem v potravě.
Nejsou právě nejhojnější, a pokud opravdu chcete udržet jejich hladinu v optimálních hodnotách, sáhněte po:
- Tučnějších rybách (makrela, losos, sardinka),
- Rybím oleji,
- Lněném semínku,
- Konopném semínku a
- Chia semínku.
Rybí tuk je navíc dobrým zdrojem vitaminu A a D.
Dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin se odráží v celkové tělesné pohodě – tělo si dokáže poradit se zánětem, vykazuje správnou krevní srážlivost, bojuje proti mikrobům a rozšiřuje cévy, čímž brání propuknutí mrtvice.