Hořčík neboli magnesium je prvek, který je důležitý pro biologické funkce lidského těla a optimální zdraví. Jedná se o čtvrtý nejhojněji zastoupený minerál v lidském těle.
Správné fungování více než 300 enzymů ve vašem těle přímo závisí na hořčíku.
To odráží vliv hořčíku na vaše biochemické procesy v těle, z nichž mnohé jsou zcela zásadní pro správné fungování metabolismu.
Jsou jimi např:
- Tvorba ATP (energie pro vaše tělo)
- Svalové a nervové funkce, včetně funkce srdečního svalu.
- Správná tvorba kostí a zubů.
- Regulace hladiny krevního cukru a citlivosti na inzulin.
Optimalizujte svůj metabolismus, detoxikaci a hladinu energie pomocí dostatečného příjmu hořčíku.
Hořčík a jeho vliv na detoxikaci
Hořčík také hraje významnou roli v detoxikačních procesech našeho těla (například je velice důležitý pro tvorbu gluthationu – nejsilnějšího antioxidantu našeho těla) a zdraví našich mitochondrií, které si můžeme představit jako továrny na výrobu energie v našich buňkách.
Co způsobuje nedostatek hořčíku?
Nedostatek hořčíku může způsobovat mnoho zdravotních potíží, jako jsou migrény, úzkost, deprese, fibromyalgie, kardiovaskulární onemocnění a náhlá srdeční smrt.
Hlavní příčinou nedostatku hořčíku je nadměrná konzumace průmyslově zpracovaných potravin a nízká konzumace přirozených potravin obsahujících hořčík.
Mezi další rizikové faktory, které navyšují potřebu hořčíku, a tudíž mohou nepřímo způsobovat jeho nedostatek, jsou stres, nedostatek spánku, konzumace alkoholu a některé léky (diuretika, statiny…).
Symptomy nedostatku hořčíku
Mezi známky nedostatku hořčíku patří (pokud se objevují často): bolest hlavy, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, únava, slabost, nepravidelný srdeční tep, brnění…
Mohlo by vás zajímat: 11 NEJLEPŠÍCH NABUZOVAČŮ MOZKU
Potraviny bohaté na hořčík
Kakaové boby – které navíc obsahují spoustu antioxidantů, železa a prebiotické vlákniny, která je dobrá pro zdravý a vyvážený mikrobiom.
Avokádo – je rovněž dobrým zdrojem hořčíku, zároveň také draslíku a MCT tuků.
Semínka a ořechy – dýňové, sezamové, slunečnicové, kešu, mandle, para.
Tučné ryby – nejvíce aljašský losos a makrela. Navíc jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou také zcela zásadní pro naše zdraví.
Listová zelenina – která mimo jiné obsahuje také chlorofyl, jenž má na naše tělo vícero blahodárných efektů.
Ale i pokud budete mít ve stravě dostatek těchto potravin, nemusí vám to zaručit dostatek hořčíku pro vaše tělo, jelikož se dost často stává, že půda, ve které jsou tyto plodiny pěstovány, obsahuje velice málo hořčíku, vlivem masové produkce těchto potravin.
Proto zejména pokud u sebe pozorujete některé příznaky nedostatku hořčíku by bylo dobré využít doplňků stravy s hořčíkem.
Vyhýbejte se ovšem nekvalitním doplňkům, které vašemu tělu nepomohou a zbytečně za ně utratíte peníze.