Chutná hlíva ústřičná je nejznámější zdravotní houbou působící blahodárně na krvetvorbu!

Hlíva ústřičná neboli Pleurotus ostreatus – kdo by neznal tuto dřevokaznou houbu rostoucí v trsech na stromech a chutnající příjemně nasládle.

Hlíva patří k nejznámějším jedlým houbám a je považována za kulinářskou lahůdku. Plodnice vzhledem připomínají veliké ústřice, odtud druhový název.

Zajímavost: Poprvé byla pěstována v Německu jako prostředek k obživě během první světové války. Nyní se komerčně pěstuje po celém světě jako potravina.

Základní informace o hlívě ústřičné

  • Plodnice: Široký klobouk o délce 2 až 30 cm,
  • Barva: Bílá, (kovově) šedá, tříslová až tmavě hnědá,
  • Způsob růstu: Nejčastěji v trsech (dosahují váhy až několik kg),
  • Třeň houby: Velmi krátká až nepatrná a překvapivě tuhá,
  • Dužina houby: Bělavá, pružná, masitá, na průřezu nemění barvu.
  • Chuť: Příjemně nasládlá, mandlová, bez známek hořkosti.

Hlíva ústřičná je široce rozšířena v lesích mírného a subtropického pásma po celém světě, ačkoli na severozápadě Pacifiku chybí, tam ji zastupují jiné exempláře čeledě hlívovitých.

Hlíva ústřičná

Obr. Autor: Ericsteinert, CC BY-SA 3.0

Jde o organismus, který působí jako primární rozkladač dřeva, zejména listnáčů (a z nich hlavně buků). Je to bělomasá dřevokazná houba.

Zajímavost 2: Hlíva je jednou z mála známých masožravých hub. Její mycelium dokáže zabíjet a trávit háďátka (= hlístice), což je způsob, jakým houba získává dusík.

I když je tato houba často viděna, jak roste na umírajícím listnatém stromě, zdá se, že působí pouze saprofyticky, spíše než paraziticky, tzn. že odumírající organismus „jen využije“, ale nepřispívá k jeho úhynu.

Strom odumírá z jiných příčin, ne kvůli hlívě, to ale neznamená, že toho houba okamžitě nevyužije.

Naroste na rychle se množící mase mrtvého a odumírajícího dřeva.

Lesu vlastně prospívá tím, že rozkládá mrtvé dřevo, vrací do ekosystému životně důležité prvky a minerály ve formě použitelné pro jiné rostliny a organismy.

Hlíva ústřičná mimo jiné bioakumuluje lithium.

Tip: Hlíva ústřičná neroste pouze na bucích, ale i na kmenech jiných listnatých stromů, zejména na vrbách, ořešácích, břízách, topolech nebo jeřabinách.

Využití hlívy ústřičné v kulinářském umění

Hlíva ústřičná je výběrová jedlá houba a je pochoutkou zejména v japonské, korejské a čínské kuchyni, ale i jinde po světě.

Český občan ji také velmi dobře zná a považuje ji za lahůdku.

Asijská kuchyně ji v exkluzivitě přirovnává k Uchu Jidášovu, další prémiové jedlé houbě používané jen v těch nejlahodnějších receptech.

Zajímavost: Často se podává samotně jako uzená pochoutka neopakovatelné chuti. Dále si ji můžeme vychutnat v polévkách, plněnou, nebo ve smažených receptech se sójovou omáčkou. Hlívu lze bez problémů použít např. do houbových omáček vynikající chuti.

Chuť houby je popisována jako jemná a masová, s mírnou vůní anýzu a mandlí. Vůně je silně houbová, ale lahodná a nevtíravá.

Hlíva ústřičná se v současné české a slovenské kuchyni používá do polévek a dušených pokrmů podobně jako maso.

Nejlépe chutná, když se sesbírá mladá; jak houba stárne, dužina se stává tvrdou a chuť štiplavou a nepříjemnou.

Zdravotnické (a jiné) využití hlívy ústřičné

Hlíva ústřičná má i několik překvapivých využití.

V zahraničí se např. podhoubí přidává do stavebního materiálu a používá se k výrobě cihel, nábytku a módních doplňků z materiálu podobné kůži.

Také se používá k ošetření půdy, která byla znečištěná naftou. Houba dokáže totiž přeměnit 95 % pohonné hmoty na netoxické sloučeniny!

Nejzásadnější je ale stále její přínos pro zdraví. Podívejme se na následující benefity hlívy ústřičné související s jejím blahodárným účinkem na tělesnou kondici:

  • Houba velmi dobře zapadá do udržitelných zemědělských systémů s obrovským léčebným a nutričním významem.
  • Hlíva ústřičná je bohatým zdrojem bílkovin, vitamínů, minerálů, vlákniny a antioxidantů, jako je selen.
  • Významně chrání tělesné buňky před poškozením, které by mohlo vést k chronickým onemocněním, a pomáhá posilovat imunitní systém.
  • Hlíva ústřičná je nízkokalorická, bez tuku, bez cholesterolu, bez lepku a s velmi nízkým obsahem sodíku.
  • Zdá se, že zvýšená konzumace hlívy snižuje riziko obezity, cukrovky, rakoviny, srdečních chorob a zvyšuje imunitní systém těla.

Jediná nevýhoda spočívá v její masové produkci.

Pěstování hlívy ústřičné zahrnuje mnoho kroků, od výběru substrátu a vhodného kmene houby, přípravu substrátu, jeho plnění do polyetylénových sáčků, pěstování plodiny a sklizeň.

Z jedné setby lze získat 1 až 2 kg hub, bereme-li v potaz 45 až 60 dnů trvání růstu.

Z čeho se skládá plodnice hlívy ústřičné? Vyvážený poměr vitaminů a minerálů!

Jeden šálek syrové, nakrájené hlívy ústřičné (86 g) poskytuje bílkoviny, sacharidy a přiměřené množství tuku.

Hlíva ústřičná je vynikajícím zdrojem niacinu, vlákniny a riboflavinu.

Tyto nutriční složky se v ní vyskytují v tomto poměru:

  • Kalorie: 28,
  • Tuky: 0,3 g,
  • Sodík: 15,5 mg,
  • Sacharidy: 5,2 g,
  • Vláknina: 2 g,
  • Bílkoviny: 2,9 g,
  • Niacin: 4,27 mg.

Sacharidy:

V šálku syrové nakrájené hlívy ústřičné je pouhých 28 kalorií, z nichž většina pochází ze sacharidů (5,2 g).

Houba má extrémně nízký obsah cukru – poskytuje necelý 1 gram (0,96 g) přirozeně se vyskytujícího cukru. Když ji sníte, budete mít prospěch ze 2 gramů vlákniny.

Zbytek sacharidů v hlívě ústřičné tvoří škrob.

Zajímavost: Glykemická zátěž jedné porce hlívy ústřičné se odhaduje na 3, což z ní dělá nízkoglykemickou potravinu.

Tuky:

Hlíva ústřičná je téměř bez tuku, poskytuje pouze 0,3 gramu na porci. Je tedy vhodná i na šetřící dietu a pro kohokoli, kdo z jakéhokoli důvodu potřebuje udržovat netukovou dietu.

Vitaminy a minerály:

Hlíva ústřičná je vynikajícím zdrojem několika vitamínů, včetně niacinu (poskytuje 21 % doporučeného denního příjmu), riboflavinu (18 %) a kyseliny pantotenové (11 %).

Získáte také menší množství folátu, vitamínu B6 a thiaminu.

Minerály v hlívě ústřičné zahrnují fosfor, draslík, měď (10 % vaší denní potřeby), železo, hořčík, zinek, mangan a selen.

Zajímavost 2: Kdybychom převedli nutriční data na procenta, zjistili bychom, že jeden šálek syrové hlívy ústřičné obsahuje celkem 28 kalorií, z nichž 59 % pochází ze sacharidů, 32 % z bílkovin a 10 % z tuku.

7 vědecky potvrzených účinků hlívy ústřičné – královna imunitního systému a krvetvorby!

Hlíva ústřičná je skvělým doplňkem každé bezmasé stravy. Umí dokonale nahradit masitou potravu, protože je podobně šťavnatá, výživná a chutná.

Existuje asi 40 druhů hlív a všechny jsou jedlé a lahodné.

Zajímavost: Houba je známá svými působivými vlastnostmi podporujícími zdraví, díky nimž se po staletí používá v přístupech tradiční medicíny, nejčastěji té asijské.

Nyní se podíváme na sedm nezpochybnitelných výhod hlívy ústřičné, jak je potvrdily vědecké týmy.

Účinek č. 1: Napěchovaná antioxidanty, hlíva bojuje proti oxidačnímu stresu a poškození buněk

Hlíva ústřičná obsahuje spoustu antioxidantů, čímž pomáhá snižovat poškození buněk v těle.

Extrakt z hlívy obsahuje až sedm fenolických sloučenin (např. kyselinu gallovou), které působí v těle jako silný antioxidant.

  • Vědecký výzkum zjistil, že léčba extraktem z hlívy ústřičné zvyšuje hladiny antioxidantů a snižuje některé zánětlivé markery. Výtažek z houby navíc čistí orgány – pomohl např. snížit poškození jater způsobené toxickými chemikáliemi.
  • Novější studie (z roku 2016) přišla s výsledkem, že prášek z hlívy ústřičné potlačuje poškození buněk tepen a zabraňuje oxidaci špatného cholesterolu, pravděpodobně díky aminokyselině ergothioneinu. Tím zabraňuje vzniku aterosklerózy, kornatění tepen.

K potvrzení těchto prvotních výsledků je zapotřebí více výzkumu na lidech.

Účinek č. 2: Podporuje zdraví srdce a cév snižováním cholesterolu a vysokého krevního tlaku

Hlíva prokazatelně obsahuje několika sloučenin, které prospívají zdraví srdce, včetně vlákniny a beta glukanů.

Beta glukany jsou střevními bakteriemi přeměňovány na mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které pomáhají snížit hladinu cholesterolu v těle.

Zajímavé je, že hlíva ústřičná poskytuje dvakrát více beta glukanů než kterákoli jiná jedlá houba.

  • Malá kontrolní studie z roku 2011 zjistila, že konzumace polévky s 30 gramy sušené hlívy po dobu 21 dnů snížila hladiny celkového cholesterolu i špatného cholesterolu ve srovnání s léčbou placebem.
  • Přehled osmi studií z roku 2020 přišel s výsledkem, že příjem hlívového prášku pomohl snížit hladinu krevního cukru, triglyceridů, krevního tlaku a inzulínu, což dohromady může srazit riziko srdečních onemocnění na minimum.

Autoři ale uznali, že dostupné studie mají vysoké riziko zkreslení a jsou zapotřebí lépe navržené studie, abychom pochopili, jak může hlíva zlepšit zdraví srdce.

Účinek č. 3: Kontroluje hladinu krevního cukru a ulevuje od příznaků diabetu

Kromě podpory zdraví srdce pomáhá hlíva ústřičná regulovat hladinu cukru v krvi, a tím dohlíží na průběh cukrovky.

  • Studie na lidech s diabetem 2. typu zjistila, že užívání hlívového prášku snižuje hladinu cukru v krvi po jídle. Autoři spekulovali, že k tomu došlo, protože houba zvýšila spotřebu cukru v tkáních a zároveň inhibovala proteiny zvyšující krevní cukr.
  • To samé bylo pozorováno u konzumace vařené hlívy. Studie na 30 pacientech hospitalizovaných s diabetem 2. typu zjistila, že konzumace 150 gramů vařené hlívy po dobu 7 dnů snižuje hladinu cukru v krvi nalačno o 22 % a po jídle v průměru o 23 %.

Poté, co účastníci pokus ukončili a houbu přestali jíst, hladina cukru v krvi se nalačno i po jídle zvýšila, a to v průměru o 13 a 20 %.

Léčba také významně snížila krevní tlak účastníků a jejich hladinu cholesterolu a triglyceridů.

Zajímavost: Výzkumy také prokázaly, že léčba třemi gramy hlívového prášku po dobu 3 měsíců významně snižuje hemoglobin A1c, což je marker dlouhodobé kontroly hladiny cukru v krvi.

Recenze z roku 2020 naznačila, že tyto potenciální účinky na snížení cukru v krvi lze připsat vysoké koncentraci beta glukanů v houbě, protože tento typ vlákniny zpomaluje trávení a vstřebávání sacharidů.

Na to, aby vědci s jistotou potvrdili vliv hlívy na kontrolu hladiny cukru v krvi, je zapotřebí více populačních studií.

Účinek č. 4: Královna imunitního systému, hlíva podporuje přirozenou i získanou obranyschopnost

Hlíva ústřičná může podpořit náš imunitní systém hned několika způsoby.

Na posílení obranyschopnosti se nejvíce podílí beta glukanová vláknina izolovaná z čerstvých plodnic – bylo totiž prokázáno, že má imunomodulační, antivirové a antibakteriální účinky.

  • Ve studii na 90 lidech s virem herpes simplex potlačila léčba kombinovaným doplňkem a hlívou, vitamínem C a zinkem symptomy nemoci, zkrátila dobu jejího trvání a snížila závažnost respiračních symptomů, a to více než léčba samotným vitamínem C.
  • Bylo také prokázáno, že léčba beta glukany z hlívy významně zlepšuje symptomy u dětí s recidivujícími infekcemi dýchacích cest a snižuje výskyt infekcí horních cest dýchacích u sportovců.

Vliv hlívy na imunitu je nejzkoumanější oblastí vědeckého výzkumu, díky čemuž se podařilo prokázat, že houba skutečně je královnou imunity a dokáže posílit její vrozený i získaný typ.

Vyrovnaná kombinace beta glukanů, vitamínů a minerálů činí z hlívy kandidáta na nejzdravější superpotravinu široko daleko.

Zajímavost: U hub hlívového typu bylo prokázáno, že mají plošné antivirové a antibakteriální účinky. Dokáží zmírnit příznaky vleklých i chronických onemocnění a přinutit imunitní systém k práci tak, aby si s většinou chorob poradil sám.

Jsou zapotřebí další studie zaměřené na potenciální vlastnosti celé hlívy ústřičné – a nejen na extrakty a doplňky – podporující imunitní zdraví.

Účinek č. 5: Podporuje léčbu rakoviny a má protinádorové účinky

Hlíva ústřičná má prokazatelné protinádorové účinky. Obsah beta glukanů napomáhá kontrole rakovinného bujení, s čímž pomáhají i antioxidanty.

Pokud zabráníme vlivu oxidačního stresu na buňky, utneme i jejich nekontrolovatelný růst a bujení.

  • Podle nedávné studie brání extrakt z hlívy ústřičné zvětšování a šíření rakovinných buněk v těle.
  • Výzkumy na lidech naznačují, že hlíva ústřičná může inhibovat růst a proliferaci buněk rakoviny tlustého střeva a prsu, a to díky bioaktivitě beta glukanů. Ta narušuje buněčný cyklus nádorových buněk v rané fázi, čímž brání jejich růstu a migraci do jiných částí těla.
  • Zkoumá se také imunomodulační účinek polysacharidů a polypeptidů odvozených z hlívy ústřičné, které mají za úkol posilovat imunitní systém, aby překonal vedlejší účinky tradiční léčby rakoviny, chemoterapie.

Studie na lidech jsou zatím velmi omezené.

Je zapotřebí utvořit seriózní modelovou skupinu pacientů s nádory, a těm podávat extrakt z hlívy ústřičné, aby se ukázalo, jestli má skutečně protinádorové vlastnosti.

Účinek č. 6: Má protizánětlivé schopnosti a zkracuje dobu trvání zánětu na minimum

Zánět je obranný mechanismus, který naše tělo používá k ničení patogenů.

Pokud však trvá delší dobu, může způsobit vážné zdravotní poruchy, např. artritidu, slepotu, astma nebo cukrovku.

Dokonce i duševní choroby, jako je úzkost a deprese, mohou být výsledkem nadměrného a dlouhodobého zánětu.

  • Studie naznačují, že podávání extraktů z hlívy ústřičné může významně zatočit s probíhajícím (i chronickým) zánětem. Výsledkem je zmírnění chronické úzkosti, depresivních stavů, artritidy, astmatu, cukrovky a dalších příznaky dlouhodobého zánětu.

Za zmínku stojí i zajímavé výzkumy na hlodavcích:

  • Beta glukan izolovaný z hlívy prokázal protizánětlivý účinek u akutní kolitidy u potkanů, kterou pomohl zmírnit a ulevit tak nemocnému hlodavci.
  • Ta samá sloučenina inhibovala migraci leukocytů do tkání poškozených kyselinou octovou, tudíž vzniklý zánět nebyl tak obrovský.
  • Extrakt z hlívy potlačil zánět, což se projevilo zmenšením tloušťky krysí tlapky u akutního zánětu vyvolaného formalínem.

Účinek č. 7: Nutriční profil hlívy ústřičné pomáhá posílit celkovou tělesnou kondici

Většina zdravotních přínosů hlívy ústřičné souvisí s jejím úžasným nutričním profilem, který si můžete „vychutnat“ nejen polykáním doplňků stravy, ale plnohodnotným zavedením houby do svého jídelníčku.

Zajímavost: Houby jsou obecně vynikající pro celkové zdraví a hubnutí, protože mají nízký obsah kalorií a tuku a absolutně žádný cholesterol.

Hlíva ústřičná není žádnou výjimkou, může se pochlubit pouhými 28 kaloriemi na porci, z toho necelý půlgram tvoří tuky.

Kromě základních živin má hlíva ústřičná slušnou nutriční hodnotu také díky široké škále vitamínů, minerálů a antioxidantů. Považte ty nejdůležitější:

  • Niacin: Téměř každá buňka v lidském těle potřebuje niacin, aby fungovala a metabolizovala další živiny.
  • Vitamin D: Vitamin D není snadné najít v potravinách (typicky pochází ze slunečního záření). Nicméně houby ošetřené UV světlem jsou jedním z nejlepších potravinových zdrojů vitamínu D.
  • Železo: Červené krvinky vyžadují železo. Jeden šálek hlívy ústřičné vám dodá 12 % doporučeného denního příjmu železa, což z ní dělá v tomto ohledu skvělou náhradu masa.

Možné nežádoucí účinky hlívy ústřičné – V určitém ohledu může být jedovatá!

Hlíva ústřičná obsahuje ostreolysin, toxický protein. Studie na zvířatech zjistily, že tento protein může způsobit respirační problémy a zvýšit arteriální krevní tlak.

Jeho účinky na člověka však nejsou docela známy.

Zajímavost: Hlíva může také vyvolat příznaky hypersenzitivní pneumonitidy, zánětu dolních dýchacích cest, nebo způsobit horečku, bolesti kloubů a zimnici.

Ve vzácných případech mohou být houby kontaminovány těžkými kovy. Proto vždy pořizujte houbu z důvěryhodného zdroje (nejlépe z farem, které dodržují správné zemědělské postupy).

Na co si dát pozor před konzumací hlívy ústřičné:

  1. Nadměrná konzumace houby může způsobit žaludeční nevolnost.
  2. Před nákupem hlívy ústřičné důkladně zkontrolujte její datum spotřeby a produkt uvnitř balení. Pokud není sušená, existuje reálná šance, že projde expirační doba a v houbě se namnoží toxické složky.
  3. Někteří lidé mají alergii na houby, proto by se měli vyvarovat konzumace jakýchkoli hub. To neplatí pouze pro hlívu, která je ze všech dostupných hub „uživatelsky nejpřívětivější“. Jestliže máte alergii na houby, nedoporučujeme je přijímat ani coby doplněk stravy ve formě tablet.

Jak hlívu ústřičnou konzumovat? Nejlepší je přidávat ji čerstvou do lahodných pokrmů!

Pokud jste zvyklí na tablety a extrakt, není nic snazšího než hlívu užívat coby doplněk stravy ve formě pilulek, nebo prášku. Uznejte však sami, že to je poněkud „nudné“.

Hlíva patří k nejlahodnějším jedlým houbám, a toho by se mělo náležitě využít.

Jaké máte možnosti? Inu,

  • Použijte je jako surovinu na pizzu.
  • Přidejte je do omáček, polévek nebo těstovin.
  • Jako přílohu si vychutnejte restovanou hlívu ústřičnou.
  • Použijte je ve frittatách, omeletách a quiche.
  • Nejlahodnější je uzená hlíva – chutná jako masový řízek!

Zkuste si připravit tyto 3 lahodné recepty s hlívou ústřičnou a přesvědčte se, jak výborná a chutná je.

Hlíva ústřičná v ČR

Obr. Autor: Topi Pigula – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Recept 1: Krémová polévka z hlívy ústřičné – krásně zahřeje a uspokojí chuťové pohárky!

Co budete potřebovat:

  • 1 trs hlívy ústřičné nakrájené nahrubo,
  • 2 šálky vody,
  • 2 nakrájené zelené cibule,
  • 3 až 4 plátky zázvoru,
  • 1 vejce,
  • 1 lžička soli,
  • Olej podle potřeby,
  • Špetka bílého pepře (podle chuti).

Zázvor a hlívu uvařte ve vodě na středně vysokou teplotu. Přidejte sůl a povařte 2 minuty. Zahřejte samostatnou pánev a rozbijte do ní vejce.

Přidejte do pánve k vejci zelenou cibulku a promíchejte. Přilijte polévku. Pokapejte sezamovým olejem, posypte bílým pepřem a podávejte horké.

Recept 2: Smažená hlíva královská – pokrm, který je plnohodnotnou náhradou masitého jídla!

Co budete potřebovat:

  • 2 velké klobouky hlívy královské,
  • 8 stroužků česneku,
  • 5 polévkových lžic rostlinného oleje,
  • 6 plátků zázvoru,
  • 5 dlouhých feferonek,
  • ½ lžičky cukru,
  • 1 lžíci pikantní fazolové omáčky,
  • 1 lžíci světlé sójové omáčky.

Hlívu ústřičnou rozkrojte podélně napůl. Ve woku rozehřejte olej a opékejte houby (z obou stran), dokud nejsou zlatavě hnědé a měkké. Odložte stranou.

Na pánvi rozehřejte olej, přisypte zázvor a minutu opékejte. Přidejte česnek a několik sekund vařte. Vmíchejte pikantní fazolovou omáčku a vařte dalších 30 sekund.

Přidejte houby, světlou sójovou omáčku a cukr. Dochuťte pikantními paprikami a za stálého míchání opékejte 2 minuty. Podávejte horké.

Recept 3: Rizoto s hlívou ústřičnou – výživná lahůdka s krémovou konzistencí!

Co budete potřebovat:

  • 2 šálky na tenké plátky nakrájené hlívy ústřičné,
  • 6 šálků vody,
  • 2/3 šálku hnědé nebo bílé rýže basmati,
  • ½ šálku zeleninového vývaru,
  • 1 lžička olivového oleje,
  • ⅔ šálku ječmene,
  • ¼ šálku strouhaného parmazánu,
  • ¼ lžičky mletého pepře.

Ve velkém hrnci dejte vařit vodu a přidejte do ní rýži a ječmen. Snižte teplotu na minimum a vařte bez pokličky 45 minut. Občas promíchejte.

Ve velké pánvi rozehřejte olivový olej. Houby restujte na středním plamenu 8 až 10 minut, nebo dokud nezměknou. K houbám přidejte směs uvařené rýže a ječmenu a promícháme.

Přidejte vývar, sýr a pepř. Míchejte, dokud se sýr nerozpustí a směs není krémová. Podávejte horké se snítkou bazalky jako ozdobou.

Tip: Komu houby nechutnají, může v lékárně nebo klasickém obchodě sehnat hlívu ve formě tabletek, extraktu, prášku i tinktury.

Štítky