Gotu kola: Léčivá bylina i kulinářská zelenina s efektem na mozek a nervy. Přečtěte si vše o gotu kola včetně 9 významných benefitů pro vás!

Pupečník asijský neboli gotu kola je nepříliš známá léčivá bylina, které se říká také asijský zimolez.

Exotický název „gotu kola“ pochází ze sinhálštiny a znamená „kalichovitý list“.

Rostlinu gotu byste mohli snadno přehlédnout, jedná se totiž o drobnou, na výšku sotva 20 cm vysokou bylinu – jednolitý koberec ledvinovitých listů na krátkých stoncích.

Gotu kola, latinsky centella asiatica, roste v mírných až tropických bažinatých oblastech v mnoha oblastech světa.

Stonky má štíhlé a plazivé, zelené až červenozelené barvy, a spojují rostliny mezi sebou. Barva stonku je jedním ze zásadních poznávacích znamení rostliny.

Má stopkaté listy se zaoblenými vrcholy, které mají hladkou nebo jemně vroubkovanou texturu, nejsou ochmýřené a mají nezaměnitelný ledvinovitý tvar.

Zajímavost: Květy mají bílou nebo karmínovou barvu, rodí se v zaoblených hroznech rostoucích blízko povrchu půdy. Každý květ je částečně uzavřen ve dvou zelených listenech. Kvítka jsou velmi malá, menší než 3 mm. Plody jsou hustě síťované, což je odlišuje od jiných druhů pupečníků, které mají plody hladké, žebrované nebo bradavičnaté.

Plodina dozrává v průběhu tří měsíců a ručně se sklízí celá, včetně kořenů. Zpracovává se z ní stonek, list, květ i plod.

 

Místo výskytu rostliny gotu kola – Kde roste nenápadná bylina zlepšující zdraví?

Centella asiatica je původem z indického subkontinentu, jihovýchodní Asie a mokřadních oblastí jihovýchodní části USA.

Vzhledem k tomu, že jde o vodní rostlinu, je obzvláště citlivá na dostatek vláhy, ale také na biologické a chemické znečištění vodního zdroje. Jakmile škodliviny nasaje, okamžitě hyne.

Lze ji pěstovat i v sušších půdách, pokud jsou dostatečně a pravidelně zalévány (jako například ve stinných a vlhkých místech zahrady).

Jak na pěstování v našich tuzemských podmínkách?

V České republice nenajdeme rostliny s podobným složením živin, poněvadž pupečník se vyskytuje takřka výhradně ve vlhkých a mokrých oblastech, ale připravíme-li mu podobné podmínky, můžeme ho pěstovat také doma.

NIKDY nesmíme zapomenout ho řádně zalévat, hnojit a držet ve stínu. Jakýkoli nápor sucha mu vadí.

Nejlepší je dát ho do velkého květináče nebo na záhon a udržovat vlhkou a odvodněnou půdu.

Tip: Rostlina má ale také ráda teplo a slunce, takže teplota by neměla klesnout pod 15 °C, což je spodní tolerovatelný limit. Zdaleka nejlépe se jí daří v teplotě stabilně nad 23 stupňů. Gotu kolu vyséváme brzy na jaře.

 

Využití byliny gotu kola – V kulinářství, agrikultuře i zdravotnických odvětvích!

Gotu kola patří mezi zásadní byliny ájurvédské i čínské medicíny, to ale není vše. Vzhledem k tomu, že se jedná o chutnou zeleninu, je běžně používaná i v kulinářském umění.

Kde všude můžeme na pupečník narazit?

  1. Kulinářství

Chutná a dostupná zelenina, navíc nenáročná a s příjemně navinulou chutí ovoce. Osvěžující a zdravá.

Kde všude můžeme gotu kola najít?

  • V barmské kuchyni se pupečník asijský používá jako hlavní ingredience do salátu smíchaném s cibulí, drcenými arašídy, fazolovým práškem a ochuceném limetkovou šťávou a rybí omáčkou.
  • Centella se používá i jako listová zelenina ve srílanské kuchyni, je to v tamějších krajích jedna z nejdostupnějších listových zelenin, skoro jako náš domácí salát.
  • Připravuje jako malluma, tradiční příloha k rýži a vegetariánským jídlům, jako je dýňové kari. Je považována za velmi výživný pokrm.
  • Kromě jemně nasekaných listů sloužících jako příloha k masu lze gotu kolu jíst se strouhaným kokosem, nakrájenou šalotkou, limetkovou (nebo citrónovou) šťávou a mořskou solí.
  • Další přísady hodící se k pupečníku jsou jemně nasekané zelené chilli papričky, kurkuma nebo nakrájená mrkev.
  • Kaše známá jako „kola kenda“ je na Srí Lance tradičním pokrmem, který se vyrábí z dobře uvařené červené rýže s trochou tekutiny navíc, extraktu z kokosového mléka a gotu koly nasekané nadrobno.
  • Kaše může být dokonce doplněna džemem pro zhotovení sladké varianty tohoto tradičního jídla.
  • Listy centelly se používají v moderních sladkých nápojích a bylinných čajích. Listy se navíc podávají restované na kokosovém oleji, nebo vařené v kokosovém mléce s česnekem.
  • V Kambodži, Vietnamu a Thajsku se listy gotu koly používají k přípravě nápoje nebo ke konzumaci v syrové formě v salátech nebo studených závitcích.
  • V Bangkoku ho prodejci prodávají spolu s kokosem, chryzantémou, pomerančovým květem a dalšími ingrediencemi. V malajské kuchyni se listy této rostliny používají pro ulam, druh zeleninového salátu.

Další využití (kromě vaření) je možná ještě běžnější.

  1. Agrikultura

V oblasti agrikultury se využívá především schopnost rostliny absorbovat do sebe těžké kovy.

Vysadíme-li pupečník do oblastí zamořených radiací nebo těžkými kovy, je velmi vysoká šance, že si s tím poradí a půdu jaksepatří vyčistí.

  1. Zdravotnické využití (doplněk stravy)

V oblasti tradiční medicíny je gotu kola poměrně kontroverzním tématem, protože:

  • Na jednu stranu se používá k léčbě různých poruch a drobných ran, ale klinická účinnost a bezpečnost nebyla doposud uspokojivě vědecky potvrzena.
  • Při místní aplikaci však může dojít ke kontaktní dermatitidě a podráždění kůže.
  • Po konzumaci plodů pupečníku se může objevit ospalost a malátnost.
  • Bylina může mít nepříznivé účinky i na funkci jater, pokud se užívá po mnoho měsíců.

Suma sumárum – rozhodně se nehodí pro každého a kdokoli, kdo přemýšlí o jejím zařazení do jídelníčku, by se měl nejprve poradit s ošetřujícím lékařem a nechat si užívání schválit od něj. Pokud vám to lékař nedoporučí, je lepší se gotě vyhýbat.

Léčitelé ale vysvětlují: Gotu je rostlina tradičně používaná v čínské a indonéské medicíně. Je známá jako „bylina dlouhověkosti“, a pro tento účel se konzumuje jako šťáva, čaj nebo doplněk.

Na co všechno se gotu kola aplikuje a jaké jsou její (údajné) léčivé vlastnosti?

Praktici alternativní medicíny používají gotu kolu pro její protizánětlivé účinky a také pro podporu celkového duševního zdraví.

Před oficiálním potvrzením těchto a dalších údajných účinků je ale zapotřebí udělat série nových pokusů.

Dále:

  • Se gotu kola běžně používá jako bylinný doplněk pro úlevu od křečových žil,
  • Prý dokáže bojovat s příznaky Alzheimerovy choroby,
  • Někteří si myslí, že to může snížit riziko krevních sraženin, ale je zapotřebí více výzkumu,
  • Odborníci taktéž studují vliv gotu koly na onemocnění jater, močového měchýře a kornatění tepen. Některé z raných výzkumů byly slibné, ale zatím nemáme dostatek důkazů.

Několik prvotních studií ukázalo, že krémy nebo masti s gotu kolou mohou zabránit zjizvení a pomoci při hojení ran a lupénce. Tyto krémy prý také redukují strie během těhotenství.

Opět je potřeba více výzkumu, aby to vědci mohli potvrdit/vyvrátit.

Z čeho se plod gotu koly skládá a k čemu jednotlivé komponenty slouží?

Na to se podíváme v následující kapitole, společně s vědecky potvrzenými účinky pupečníku – takovými, které prokázali samotní výzkumníci.

 

Nutriční profil byliny gotu kola – Vyvážený poměr terpenoidů, vitamínů a antioxidantů!

V jihovýchodní Asii se gotu kola používá jak k jídlu, tak k léčebným účelům.

Dalo by se říci, že bylina je členem rodiny petrželové natě, a jako taková je vynikajícím zdrojem základních vitamínů a minerálů potřebných k udržení optimálního zdraví.

Podle recenze v International Food Research Journal dodává 100 gramů čerstvé gotu koly následující živiny:

  • Vápník (171 mg),
  • Železo (5,6 mg),
  • Draslík (391 mg),
  • Vitamín A (442 mg),
  • Vitamín C (48,5 mg),
  • Vitamín B2 (0,19 mg).

Gotu kola je také dobrým zdrojem vlákniny, poskytuje 8 % doporučené denní dávky ženám a 5 % doporučené denní dávky mužům.

Tip: Není divu, že je jednou z nejčastěji konzumovaných listových zelenin (ne tedy přímo u nás, ale v některých zemích včetně Srí Lanky). Je to kvůli vysokému množství medicínsky prospěšných triterpenů a karotenoidů.

  • Triterpeny podporují tvorbu kolagenu a kožní tkáně, díky čemuž je pokožka pružná a pevná. Zkoumá se také jejich slibná protinádorová aktivita, která by mohla představovat průlom ve výzkumu léků proti rakovině.
  • Karotenoidy jsou přírodními antioxidanty, poněvadž jejich role spočívá k ochraně buněk před oxidačním stresem a zajištění hladkého průběhu všech buněčných reakcí. Samotná rostlina využívá karotenoidy k ochraně před zničujícím vlivem slunečních paprsků.
  • Z důležitých minerálů se v gotu kole vyskytuje železo, draslík, vápník, selen, zinek, sodík, dále z ní jde izolovat éterické oleje a vitamíny (nejčastěji A, B2, C, E a K).

Je také známo, že obsahuje esenciální bílkoviny a některé další fytonutrienty, jako jsou flavonoidy, těkavé oleje, třísloviny a polyfenol.

Studie in vitro a in vivo prokázaly důležité zdravotní přínosy související s tímto nutričním profilem, jako jsou antidiabetické, hojivé, antimikrobiální, antioxidační a neuroprotektivní aktivity.

Zajímavost: In vitro studie mimo jiné prokázaly, že způsob zpracování pupečníku asijského má vliv na jeho nutriční hodnoty a zdraví prospěšné látky. Složení sloučenin je ovlivňováno různými biotickými a abiotickými faktory, což ve zkratce znamená, že nešetrně zpracovaná rostlina může ztratit většinu svých benefitů a být tak říkajíc k ničemu.

 

9 vědecky prokázaných benefitů rostliny gotu kola – Chrání mozek, nervy i funkci buněk!

Gotu kola je v lidovém léčitelství označovaná jako „bylina dlouhověkosti“ a je základem tradiční čínské, indonéské a ájurvédské medicíny.

Praktici tvrdí, že má schopnost posílit mozkové funkce, léčit kožní problémy a podporovat zdraví jater a ledvin – a některé studie s nimi souhlasí.

gotu kola centella asiatica

Zjistěte, jak může gotu kola pomoci zlepšit celkové zdraví a pohodu tím, že si přečtete o 9 vědecky prokázaných účincích této na první pohled nenápadné rostlinky.

1) Gotu kola může pomoci zvýšit kognitivní funkce a paměť

Podívejte se na následující výzkumy zkoumající vliv pupečníku na mozek a kognici:

  • Malá studie z roku 2016 porovnávala účinky extraktu gotu koly a kyseliny listové na posílení kognitivních funkcí po mrtvici.
  • Tato studie hodnotila dopad na tři skupiny účastníků – jedna užívala 1 000 mg gotu koly denně, druhá užívala 750 mg gotu koly denně a třetí užívala 3 mg kyseliny listové denně.
  • A výsledek? Ačkoli byly obě substance stejně prospěšné při zlepšování celkové kognice, gotu kola byla účinnější při posilování paměťové domény.
  • Jiná studie se zabývala kognitivními účinky extraktu gotu kola na myši. Ačkoli jak mladé, tak staré myši vykazovaly zlepšení v učení a paměti, účinek byl vyšší u starších myší.

Jak gotu kolu užívat, aby měla co největší dopad na kognitivní funkce: Užívejte 750 až 1 000 mg bylinného prášku denně po dobu 14 dnů (bez vynechání).

2) Pupečník pomáhá ulevovat od příznaků Alzheimerovy choroby

Gotu kola má schopnost zlepšit paměť a nervové funkce, což jí dává potenciál při léčbě Alzheimerovy choroby.

  • Studie z roku 2012 na myších zjistila, že extrakt gotu kola má pozitivní vliv na abnormality chování související s Alzheimerovou chorobou.
  • V laboratorních studiích na zvířatech se také ukázalo, že extrakt má mírný účinek na ochranu mozkových buněk před toxicitou. To by mohlo chránit buňky před tvorbou plaku spojeného s Alzheimerovou chorobou.

Přesto je zapotřebí další výzkum, aby se přesně určilo, jak by se gotu kola dala použít k léčbě Alzheimerovy choroby.

Jak extrakt užívat, aby zpomalil progresi nemoci: Užívejte 30 až 60 kapek tekutého extraktu gotu koly 3x denně.

Dávkování se může u různých výrobců lišit, proto vždy pečlivě dodržujte pokyny na lahvičce.

3) Gotu kola snižuje úzkost a stres a má vliv na rozvoj lepší nálady

Výzkumníci ve studii na zvířatech zjistili, že gotu kola úspěšně potlačila rozvíjející se úzkost u myších samců, kteří byli 72 hodin drženi bez spánku.

Nedostatek spánku může způsobit hlubokou úzkost, oxidační poškození a dokonce i zánět nervového systému.

Zajímavost: Myši, kterým byla podávána gotu kola pět dnů předtím, než podstoupily spánkovou deprivaci, zaznamenaly výrazně méně úzkostného chování. Také zaznamenaly zlepšenou pohybovou aktivitu a menší oxidační poškození.

Recenze rostlinných léků proti úzkosti z roku 2013 dospěla k závěru, že gotu kola má akutní účinek proti úzkosti. K potvrzení těchto zjištění je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Jak užívat: Užívejte 500 mg extraktu gotu kola dvakrát denně po dobu až 14 dnů. V případech extrémní úzkosti můžete užívat až 2 000 mg denně.

4) Pupečník může působit jako antidepresivum

Pozitivní vliv gotu koly na mozkové funkce z ní může učinit poměrně účinné antidepresivum.

  • Recenze z roku 2016 tato zjištění podporuje, částečně kvůli studii na 33 lidech s generalizovanou úzkostnou poruchou. Účastníci byli požádáni, aby užívali gotu kolu místo antidepresiv po dobu 60 dnů. Sami potvrdili snížení stresu, úzkosti a deprese.
  • Další studie hodnotila účinek gotu koly na potkany s chronickou depresí. Bylinný extrakt měl pozitivní vliv na určité prvky deprese, a dokonce ovlivnil i vegetativní funkce včetně tělesné hmotnosti, tělesné teploty a srdeční frekvence.

Jak používat: Užívejte 500 mg prášku z gotu koly dvakrát denně po dobu až 14 dnů. V době zesílené deprese můžete užívat až 2 000 mg denně.

5) Gotu kola zlepšuje krevní oběh a snižuje výskyt a frekvenci otoků

Výzkum z roku 2001 zjistil, že gotu kola může vyřešit problémy se zadržováním tekutin, otoky kotníků a zpomaleným krevním oběhem.

Všechny tyto aspekty pozoroval u lidí cestujících letadlem a nehýbajících nohama po dobu delší než tři hodiny.

  • Účastníci trpící mírným až středně těžkým onemocnění povrchových žil s křečovými žilami, byli požádáni, aby užívali gotu kolu dva dny před letem, v den letu a den po letu.
  • Výzkumníci zjistili, že účastníci, kteří užívali doplněk, zaznamenali výrazně menší zadržování tekutin a otoky kotníků než ti, kteří jej neužívali.
  • Starší výzkum také ukázal, že gotu kola může být užitečná při léčbě křečových žil. Má totiž pozitivní metabolický vliv na pojivovou tkáň cévní stěny.

Jak používat: Užívejte 60 až 100 mg extraktu gotu koly 3x denně po dobu jednoho týdne, před a po každém letu.

Postiženou oblast můžete také masírovat lokálním krémem obsahujícím 1% extrakt gotu koly.

6) Gotu kola pomáhá zmírnit nespavost a navodit hlubší spánek REM

Vzhledem ke své schopnosti léčit úzkost, stres a depresi může být gotu kola také použita k léčbě nespavosti, která někdy tyto stavy doprovází.

Někteří považují tento bylinný lék za bezpečnou alternativu k lékům na předpis používaným k léčbě nespavosti a jiných poruch spánku.

POZOR! Ačkoli starší výzkumy naznačují, že gotu kola může pomoci při léčbě poruch spánku, k potvrzení těchto zjištění jsou zapotřebí další studie.

Jak používat: Užívejte 300 až 680 mg extraktu gotu koly 3x denně po dobu až 14 dnů.

7) Pupečník najde uplatnění i v estetické medicíně, protože pomáhá snížit výskyt strií

Podle recenze z roku 2013 může gotu kola snížit výskyt strií. Předpokládá se, že terpenoidy obsažené v bylině zvyšují produkci kolagenu v těle.

To může pomoci zabránit vzniku nových strií a také pomoci vyléčit existující jizvičky.

Jak používat: Několikrát denně naneste na postiženou oblast lokální krém obsahující 1 % extraktu gotu koly.

Jak provést kožní test: Před použitím jakéhokoli krému je důležité provést kožní test. Vetřete množství masti o velikosti desetníku na vnitřní stranu předloktí.

Pokud do 24 hodin nezaznamenáte žádné podráždění nebo zánět, mělo by být bezpečné jej použít kdekoli jinde po těle.

8) Může podporovat hojení ran a minimalizovat jizvy

Výzkumníci ve studii na potkanech zjistili, že obvaz obsahující gotu kolu aplikovaný na čerstvé rány má hojivé účinky.

Zjištění se týkalo různých typů poranění, včetně čistých řezů ostrými předměty, nepravidelných trhlin způsobené tupým předmětem a infikované tkáně po zanedbání důkladné dezinfekce.

Ačkoli se účinek gotu koly na hojení jeví slibně, k potvrzení těchto zjištění je nutný další výzkum.

Jak používat: Několikrát denně naneste na postižené místo mast obsahující 1 % extraktu gotu koly. Pokud je vaše rána hluboká nebo jinak závažná, navštivte před použitím svého lékaře.

9) Gotu kola může pomoci zmírnit bolesti kloubů

Protizánětlivé vlastnosti gotu koly mohou být užitečné při léčbě artritidy.

  • Studie z roku 2014 o artritidě vyvolané kolagenem u potkanů ​​zjistila, že orální podávání gotu koly snižuje zánět kloubů, erozi chrupavky a erozi kostí. Jeho antioxidační účinek měl pozitivní vliv i na imunitní systém.

Jak používat: Užívejte 300 až 680 mg extraktu gotu koly 3x denně po dobu až 14 dnů.

Možné nežádoucí účinky rostliny gotu kola – Pozor na závratě, nevolnost a rozvrat jaterních testů

Gotu kola je obecně dobře snášena všemi lidmi bez ohledu na věk. Pozor by si měli dát senzitivní jedinci a ti, co trpí nějakou závažnou chorobou.

V některých případech totiž může bylina způsobit:

  • Bolesti hlavy,
  • Žaludeční nevolnost a
  • Závratě.

Zajímavost: Pokud začnete s nízkou dávkou a postupně se dostanete až k plné dávce, můžete snížit riziko nežádoucích účinků. Gota kolu byste měli užívat pouze dva až šest týdnů v kuse. Před dalším používáním si udělejte dvoutýdenní přestávku.

Při místní aplikaci má gotu kola potenciál způsobit podráždění pokožky.

Před provedením úplně první aplikace byste si měli provést kožní test a svědomitě vyčkat 24 hodin, abyste měli jistotu, že se neobjeví podráždění nebo zánět.

POZOR! Bylina není monitorována Ústavem pro kontrolu léčiv a již bylo zjištěno, že může obsahovat nebezpečné hladiny těžkých kovů z pěstování v kontaminované půdě.

Vybírejte produkty ze spolehlivých zdrojů.

Gotu kolu neužívejte, pokud:

  • Jste těhotná,
  • Kojíte,
  • Máte hepatitidu nebo jiné onemocnění jater,
  • Hodláte podstoupit plánovanou operaci během příštích dvou týdnů
  • Jste mladší 18 let, nebo
  • Máte v rodinné anamnéze rakovinu kůže.

Před použitím by se měl s ošetřujícím lékařem poradit každý, kdo má onemocnění jater, cukrovku, vysoký cholesterol, užívá léky, jako jsou sedativa na spánek nebo proti úzkosti, nebo bere diuretika.

 

Jak se starat o bylinu gotu kola a kdy raději vybrat suplementy?

Sháníte-li pupečník, máte de facto na výběr ze dvou možností. Buď čerstvou bylinu, nebo doplněk stravy ve formě tablet a prášku.

  1. Čerstvá gotu kola

Čerstvou bylinu je poměrně těžké najít kdekoli mimo specializované obchody a potravinami.

Listy ve tvaru ledvinového polštářku by měly mít jasně zelenou barvu bez jakýchkoliv skvrn a zabarvení. Stonky jsou jedlé a podobné stonkům koriandru.

Tip: Čerstvá gotu kola je citlivá na teplotu a může rychle zčernat, pokud je vaše chladnička příliš vychlazená. Nespotřebujete-li ji okamžitě, umístěte ji do sklenice s vodou, zakryjte plastovým sáčkem a uchovejte v chladu. Čerstvá gotu kola vydrží takto až týden.

  1. Doplňky gotu kola

Doplňky stravy s gotu kolou jsou dostupné ve většině obchodů se zdravou výživou a obchodech, které se specializují na bylinné přípravky.

Gotu lze užívat ve formě kapslí, tinktury, prášku nebo čaje.

Tip: K léčbě ran a jiných kožních problémů jsou k dispozici masti, krémy, oleje a tělová mléka.