Peruánský keřík s rudými plody čistícími játra, to je camu camu!
Divoká rostlina z Amazonie, konkrétně záplavových oblastí Peru, Kolumbie, Venezuely a Brazílie – to je Myrciaira dubia neboli camu camu.
Nízký keřík se sladce vonícími bílými květy, z nichž se v teplém počasí rodí červené plody podobné třešni.
Někteří odborníci je připodobňují ke kdouli nebo blumě, ale podobnost s třešní je přece jen nápadnější.
Drobný keř camu camu rostoucí podél řek v amazonských deštných pralesích potřebuje k přežití spoustu vlhka a tepla.
Stálezelená rostlina dorůstá výšky kolem 3 až 5 metrů (maximálně) a je odshora dolů osázená voskově bílými okvětními plátky, které sladce voní na velikou dálku.
Ovoce camu camu je svrchu kaštanově až tmavě purpurově zbarvené, na průřezu si můžeme všimnout žlutomasé dužniny.
Pokud byste se rozhodli sníst ovoce čerstvé, nejspíš byste ho hodně rychle vyplivli. Má nepříjemně kyselou chuť, která se ztrácí teprve řádným usušením.
Dokonce i prášek z camu camu je nutné smíchat s jinou, nejlépe velmi aromatickou, ingrediencí, aby se nechutně štiplavá pachuť přebila.
Zajímavost: Je vyzkoumáno, že 2 až 3 % hmotnosti čerstvého ovoce tvoří vitamín C.
Pěstování rostliny myrciaria dubia a její sklizeň – Přežije i nízké teploty!
Divoký keř camu camu se dlouho sklízel pouze peruánskými domorodci, kteří jej obírali přímo do kánoí, na kterých pomalu proplouvali řeku a ze stromků na březích strhávali zralé ovoce.
To se začalo pěstovat ve velkém měřítku a prodávat na světový trh teprve nedávno, přičemž hlavním odběratelem stále zůstává Japonsko.
Strom se při dodržení určitých podmínek poměrně snadno pěstuje.
Nejlépe přežívá v horkém, vlhkém a tropickém podnebí, ale poroste i v subtropech, kde je dokonce schopný přežít teploty těsně nad bodem mrazu.
Vyžaduje vydatné množství vody a vzdušnou vlhkost.
Keře camu camu rostou nahloučené těsně u sebe v monospecifických porostech v amazonských nivách a na březích vodních toků.
Rostlina je extrémně tolerantní vůči záplavám, vydrží čtyři až pět měsíců s kořeny a dokonce i s velkou částí nadzemních částí ponořenými ve vodě!
Druh se množí semeny, přičemž rostliny kvetou na konci období sucha a plodí na vrcholu období dešťů. Jsou dlouhověké.
Tip: Bylo zjištěno, že divoké stromy camu camu dávají v průměru 12 kilogramů ovoce. Při tradiční hustotě výsadby 600 až 1100 stromů lze z jednoho hektaru sklidit asi 12 tun ovoce. S použitím zlepšených zahradnických technik a hnojení ještě daleko více.
Co drobný plod camu camu obsahuje a k čemu jednotlivé komponenty slouží?
To se dozvíte dále v textu.
Malý plod camu camu se podobá třešni a obsahuje blahodárné ingredience!
Rodištěm v amazonských deštných pralesích Peru a Kolumbie, ovoce camu camu si celosvětově získalo popularitu obsahem blahodárných látek, kterým jsou připisovány údajně extrémní zdravotní přínosy.
Zajímavost: Čerstvé bobule camu camu mají velmi nepříjemnou kyselou chuť, a proto se běžně vyskytují ve formě doplňků stravy jako prášek, pilulky nebo jako šťáva.
Ovoce camu camu je považováno za superpotravinu, a to především díky vysokému obsahu některých živin a účinných rostlinných sloučenin, včetně vitamínu C.
Co dále obsahuje?
Podle vědců se ve 100 gramech čerstvého ovoce nachází:
- Bílkoviny (cca 0,4 g),
- Sacharidy (cca 5,9 g),
- Škroby (cca 0,44 g),
- Cukry (cca 1,3 g),
- Vláknina (cca 1,1 g),
- Tuky (cca 0,2 g),
- Vápník (cca 15,7 mg),
- Měď (cca 0,2 mg),
- Železo (cca 0,53 mg),
- Hořčík (cca 12,4 mg),
- Mangan (cca 2,1 mg),
- Draslík (cca 83,9 mg),
- Sodík (cca 11,1 mg),
- Zinek (cca 0,2 mg),
- Vitamín C.
Tip: Obsah vitamínu C se pohybuje v rozmezí 1882 až 2280 mg v závislosti na zralosti plodu.
Camu camu má mimořádně vysoký obsah vitamínu C (řádově tvoří 2 až 3 % celkové hmotnosti plodu). Druhé místo okupuje australská „švestka“ Terminalia ferdinandiana.
Právě množství vitamínu C činí z ovoce camu camu tak cenný vývozní artikl. Obsah vitaminu C klesá, když plod dosáhne plné zralosti, musí se totiž vyvážit jeho extrémně štiplavá chuť.
Ovoce je dále bohaté na:
- Flavonoidy (jako jsou antokyany),
- Flavonoly,
- Flavanoly,
- Katechiny,
- Delfinidin 3-glukosid,
- Kyanidin 3-glukosid,
- Kyselinu ellagovou a
- Rutin.
Antokyany
Nejrozšířenější přírodní barviva dodávající barvu listům, květům i plodům.
Ačkoli jsou antokyany schváleny Evropskou unií k barvení potravin i nápojů, nejsou schváleny pro použití jakožto potravinářských přídatných látek, protože není dostatečně ověřena jejich bezpečnost.
Jejich zásadní role spočívá v dodávání barvy všem rostlinným orgánům, neexistuje ale přesvědčivý důkaz, že mají vliv na lidskou biologii nebo prevenci proti nemocem.
Flavonoly
Jsou nejzásadnější podtřídou flavonoidů a slavné studie brusinkové šťávy naznačují, že spolu s proantokyanidiny hrají roli ve schopnosti blokovat ulpívání bakterií, což bylo prokázáno zejména v boji proti bakteriím E. coli v močovém traktu, a výrazně snížit schopnost těchto bakterií kolonizovat sliznici a zahájit infekci.
Flavonoly patří k silným antioxidantům, které slouží k ochraně rostliny před reaktivními formami kyslíku (= oxidačním stresem).
Flavanoly
Patří do rozsáhlé rodiny katechinů, které jsou hojně zastoupeny v čajích z čajovníku Camellia sinensis, stejně jako v některých druzích kakaa a čokolády.
Katechiny jsou také přítomny v ovoci, zelenině, víně a mnoha dalších rostlinných druzích.
Zajímavost: Mezi potenciální zdravotní účinky flavanolů patří snížení rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění, jako je např. snížení hladiny krevních lipidů.
V roce 2014 Evropský úřad pro bezpečnost potravin schválil následující tvrzení: „Flavanoly z kakaa pomáhají udržovat elasticitu cév, což přispívá k normálnímu krevnímu oběhu!“.
Delfinidin 3-glukosid
Triviálně se mu říká „myrtillin“ a nachází se takřka ve všech zelených rostlinách, nejhojněji v černém rybízu, borůvkách, brusinkách, různých myrtách, růžovkách a v menší míře i v rostlině camu camu.
Zařadili bychom ho k antokynům, tedy barvivům rostlinných orgánů.
Z toho vyplývá, že nemá veliký účinek na lidské zdraví, slouží spíše v estetice rostliny a barví dužninu plodů a okvětní plátky květů.
Kyanidin 3-glukosid
Triviálně se mu říká „chrysanthemin“ a vyskytuje např. v rostlinách z čeledi růžovité, nebo různých japonských krytosemenných rostlinách.
Opět bychom ho zařadili k antokyanům vyskytujícím se např. v černém rybízu, bezu evropském, červených malinách, slupkách sójových bobů, švestce Victoria, broskvích, liči a açai.
Nachází se také v červených pomerančích a černé rýži. Dodává plodům specifickou barvu.
Kyselina ellagová
Jde o polyfenol nalezený v různých odrůdách ovoce i zeleniny, camu camu nevyjímaje.
Vyskytuje se např. ve specifických druzích dubů, jako je severoamerický dub bílý (Quercus alba) a dub červený (Quercus robur).
Kyselinu ellagovou najdeme i v medicinální houbě Phellinus linteus.
Nejvyšší hladiny kyseliny ellagové se nacházejí v syrových kaštanech, vlašských oříšcích, pekanových oříšcích, brusinkách, malinách, jahodách a hroznech, ale také v destilovaných nápojích.
Vyskytuje se také v broskvích a granátových jablkách.
POZOR! Kyselina ellagová byla dlouhodobě prodávána jako doplněk stravy s různými proklamovanými výhodami proti rakovině, srdečním chorobám a dalším nemocem.
Po sérii testů byla nakonec Ústavem pro kontrolu léčiv identifikována jako „falešný lék na rakovinu“.
Neexistují totiž žádné vědecké důkazy, které by podporovaly tvrzení, že kyselina ellagová může léčit nebo předcházet rakovině.
Rutin
Jde o významný glykosid nejčastěji doplňující „skupinu“ společně s flavonolem kvercetinem a disacharidem rutinózou.
Je to nejznámější citrusový flavonoid, který se nachází v široké škále rostlin včetně citrusů, ale nejen v nich. Rutin se vyskytuje v mnoha rostlinách včetně pohanky a chřestu.
Je také jedním z primárních flavonolů nalezených v broskvích ‚clingstone‘ a ve vývarech ze zeleného čaje.
Nachází se v hledáčku výzkumníků pro své potenciální biologické účinky, jako je snížení posttrombotického syndromu, žilní nedostatečnosti nebo endoteliální dysfunkce, ale zatím nejsou k dispozici žádné vysoce kvalitní důkazy pro jeho bezpečné a efektivní použití.
Na rozdíl od jiných glykosidů má poměrně problematický metabolismus a nehodí se k dlouhodobému užívání.
Zajímavost: Jako doplněk stravy nemá moc slibné vyhlídky, a to kvůli nízké biologické dostupnosti, veskrze špatné absorpci, dlouhodobému metabolismu a rychlému vylučování z těla bez možnosti jakkoli efektivně zapůsobit.
Jaké benefity jsou ovoci camu camu připisovány?
Jedná se skutečně o nenahraditelnou superpotravinu?
Camu camu z hlediska zdravotnictví – Superpotravina, nebo jen bulvární blamáž?
Vysoký obsah vitamínu C, dostatek vlákniny a velká zásoba minerálních látek – to vše činí z camu camu kandidáta na nejlepší superpotravinu, kterou lze na trhu vůbec najít.
Podle zdravotníků má následující skvělé vlastnosti:
- Díky obsahu antioxidantů chrání před volnými radikály,
- Čistí zaneřáděná játra a udržuje je zdravá,
- Chrání zdraví očí,
- Zlepšuje náladu a pomáhá „nepropadat smutku a úzkostem“,
- Podílí se na tvorbě kolagenu a zdraví pohybového aparátu,
- Snižuje hladinu cukru v krvi a tím oddaluje nástup kardiovaskulárních chorob,
- Udržuje čistou ústní dutinu, pevné zuby a zdravé dásně,
- Má neuroprotektivní účinky (tzn. ochrání vás před rozvojem neurodegenerativních chorob).
Je to všechno pravda, nebo jde pouze o zveličování?
Na nalezení odpovědi se soustředí celé týmy vědců, a právě ti nám nyní poskytnou vhled do problematiky účinků ovoce camu camu.
8 vědecky ověřených benefitů rostliny myrciaria dubia
Benefit č. 1: Prokazatelné antioxidační účinky díky obsahu vitamínu C
Vitamín C hraje v těle mnoho důležitých rolí. Pomáhá například posilovat imunitní systém a je potřebný pro tvorbu kolagenu – proteinu podporujícímu tvorbu kůže, kostí a svalů.
A co víc, vitamín C působí jako silný antioxidant a chrání buňky před nestabilními molekulami nazývanými volné radikály.
Zajímavost: Přestože jsou volné radikály normálním vedlejším produktem buněčné činnosti, může se jich vytvořit příliš mnoho např. v důsledku stresu, špatné stravy, nebo vystavení se znečištěnému prostředí. V momentě, kdy množství volných radikálů převýší antioxidanty, dojde ke stavu zvanému oxidační stres, a ten je spojen s chronickými zdravotními neduhy, jako je cukrovka, srdeční choroby a rakovina.
Jíst potraviny bohaté na antioxidanty, jako je právě camu camu, může pomoci předcházet oxidativnímu stresu a bojovat proti poškození buněk volnými radikály.
Co byste si měli o camu camu a vitamínu C zapamatovat:
- Odhaduje se, že camu camu obsahuje až 3 gramy vitamínu C na 100 gramů ovoce.
- Kvůli silné kyselé chuti se jen zřídkakdy konzumuje čerstvé. Obvykle se prodává ve formě prášku, ze kterého výrobce odstranil veškerou vodu, obsahuje tedy více vitamínu C na gram ve srovnání s čerstvými bobulemi.
- Podle informací na nutričním štítku prášku může camu camu dodat až 750 % doporučeného denního příjmu vitamínu C! Nepřežeňte to s konzumací.
- Mějte na paměti, že hladina vitamínu C se v produktech s camu camu může lišit v závislosti na tom, kde bylo ovoce vypěstováno.
Benefit č. 2: Antioxidanty bojují proti široké škále zdravotních neduhů
Camu camu má působivé antioxidační schopnosti, které nejsou způsobené pouze obsahem vitamínu C, ale i jinými účinnými sloučeninami, jako jsou flavonoidy včetně antokyanů a kyseliny ellagové.
Zajímavost: Přebytek volných radikálů v těle může časem vést k rozvoji chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a rakovina.
Vysoký obsah antioxidantů v camu camu může prospět zejména těm, co kouří cigarety, protože kouřením vzniká nadměrné množství volných radikálů, což vede k oxidativnímu stresu.
- V týdenní studii s 20 mužskými kuřáky měli ti, kteří denně vypili 70 ml šťávy camu camu obsahující 1 050 mg vitamínu C, významně sníženou úroveň oxidačního stresu a hladinu zánětlivých markerů (jako je C-reaktivní protein).
- Ve skupině s placebem, kde lidé dostávali tabletu vitamínu C, nedošlo k žádným změnám v těchto markerech. To naznačuje, že kombinace dalších antioxidantů v bobulích camu camu má silnější antioxidační účinky než samotný vitamín C.
Benefit č. 3: Efektivní boj proti zánětu a zkrácení doby jeho působení
Chronický zánět negativně ovlivňuje zdraví lidských buněk a je spojován se stavy, jako je rakovina, srdeční onemocnění a autoimunitní choroby.
Dužina ovoce camu camu obsahuje kyselinu ellagovou, což je antioxidant, u kterého bylo prokázáno, že inhibuje enzym aldóza– reduktázu spouštějící zánět.
- Studie u mužů kuřáků zjistila, že pití 70 ml šťávy camu camu obsahující 1 050 mg vitamínu C po dobu jednoho týdne významně snižuje zánětlivé markery (jako interleukin 6 a C-reaktivní protein).
- Stejného účinku nebylo dosaženo u kontrolní skupiny, která užívala „pouze“ tabletu s vitamínem C. To vede k domněnce, že camu camu může být v kombinaci s odpovídající dávkou vitamínu C esenciálním bojovníkem proti zánětu.
Semena ovoce camu camu obsahují silné protizánětlivé sloučeniny a studie na myších zjistila, že extrakt ze semen výrazně potlačuje zánět.
Benefit č. 4: Čistí játra a udržuje je zdravá a nezanesená
Camu camu pomáhá udržovat imunitní systém silný a připravený bránit se invazi patogenů. Občas si ale tělo zbytečně „huntujeme“ sami, např. nezřízeným pitím a kouřením.
Všechny zlozvyky se nám dříve či později projeví v játrech, jednom z nejdůležitějších orgánů lidského těla.
Věděli jste, že ovoce camu camu si dokáže poradit i se zhoršující se cirhózou jater?
- Rozsáhlá studie na krysách potvrdila účinek camu camu na poškozená játra.
- Krysám s poškozením jater vyvolaným D-galaktosaminem byly po dobu jednoho týdne podávány lyofilizované ovocné šťávy s camu camu (a dalšími druhy, např. dračím ovocem).
- Vědci poté vyvolali rozsáhlé poškození jater injekcí dalšího D-galaktosaminu. Šťáva z camu camu významně potlačila poškození jater, přičemž velikost orgánu byla hodnocena změřením aktivity plazmatické alaninaminotransferázy a aspartátaminotransferázy.
- Aktivní sloučenina izolována ze šťávy camu camu byla pojmenována jako 1-methylmalát.
Benefit č. 5: Redukuje tělesnou hmotnost a dovede pomoci při hubnutí
Studie na zvířatech ukazují, že bobule camu camu mohou pomoci snížit tělesnou hmotnost zvýšením počtu spálených kalorií a pozitivní změnou v osídlení střevních bakterií.
Pomáhají bojovat s toxiny a mají schopnost zabránit destrukci prospěšných buněk, což je proces, který má za následek pozitivní střevní metabolismus.
Vědci zjistili, že polyfenoly v ovoci camu camu mají potenciál způsobit změny ve střevním mikrobiomu, což může vést k radikální kontrole obezity a metabolických poruch.
- Ve studii na myších vědci studovali účinky ovoce camu camu na obezitu sledováním jeho antioxidačního potenciálu.
- Pro studii rozdělili myši do dvou skupin. Obě skupiny krmili stravou s vysokým obsahem tuku a cukru, ale pouze polovině z nich byl každý den navíc podáván extrakt z camu camu.
- U myší, kterým byl podáván extrakt z camu camu, již čtrnáctý den nedocházelo k přibírání na váze a k hromadění tuku.
- Na konci studie vědci potvrdili, že přírůstek hmotnosti u myší, kterým byl podáván extrakt, byl o 50 % nižší než u těch, které extrakt nedostaly.
- Zjistili také, že camu camu prospívá glukózové toleranci a citlivosti na inzulín. U myší se také projevily významné změny v střevním mikrobiomu, a to k lepšímu.
- Domnívají se, že účinek ovoce může být způsoben zvýšením klidového metabolismu. Zdá se, že camu camu zvyšuje odbourávání tuků, snižuje jeho produkci a zároveň pomáhá tělu vydávat energii.
Benefit č. 6: Kontroluje hladinu cukru v krvi a udržuje normální krevní tlak
Camu camu prokazatelně zlepšuje elasticitu a dilataci krevních cév, čímž zlepšuje krevní oběh a zabraňuje nebezpečnému městnání krve.
Vysoká hladina cukru v krvi nás vystavuje riziku vzniku cukrovky.
Camu camu poskytuje přirozené řešení pro odvrácení cukrovky tím, že podporuje zdravou hladinu glukózy v krvi.
- Studie provedená na 23 lidech s intolerancí cukru ukázala, že camu camu významně snižuje hladinu cukru v krvi nalačno a dokonce mírně zlepšuje hladinu triglyceridů odpovědných za nárůst špatného cholesterolu.
- Podobných výsledků vědci dosáhli i ve výzkumu s lidmi, kteří pozřeli potravu s opravdu vysokým sacharidovým indexem.
- Studie na lidech předvedly, že i jedna dávka camu camu může výrazně snížit hladinu krevního tlaku a zlepšit vazodilataci pro podporu zdravého průtoku krve.
Benefit č. 7: Bojuje proti známkám stárnutí a omlazuje pleť
Camu camu je vynikající a extrémně nedoceněnou přírodní superpotravinou, která nám pomáhá udržet optimální zdraví pokožky.
Jeho antioxidační sloučeniny pomáhají čistit a vyživit vysušenou nebo nemocnou pokožku, dodat jí potřebné nutrienty a zabránit tak stárnutí.
Máte dvě možnosti, jak využít camu camu na zlepšení zdraví pokožky:
- Camu camu zkonzumujte klasicky jako doplněk stravy. Silná superpotravina obsahuje vysoké množství vitamínu C, který podporuje zdravou tvorbu kolagenu. Zvětšená výroba kolagenu instantně zlepší stav pleti, ať už je tato sužovaná vráskami nebo akné.
- Můžete najít také atopické produkty pro péči o pleť vyrobené z camu camu, případně můžete přidat camu camu prášek do svých oblíbených produktů péče o pleť.
Zajímavost: Při lokální aplikaci dokáže camu camu snižovat poškození volnými radikály a oxidačním stresem tím, že vytváří na pokožce jakýsi ochranný film. Může také redukovat jemné linky a vrásky a poskytnout krásný mladistvý vzhled.
Benefit č. 8: Ochrání sliznice před kolonizací mikroby a posílí imunitní systém
Camu camu dokáže uchránit sliznice před kolonizací škodlivými bakteriemi, nejčastěji Escherichia coli a Streptoccocus mutans.
Tím pádem dohlíží na zdraví močového, trávicího i dýchacího ústrojí a udržuje je v pořádku a funkční.
Poslední zmínka o vysokém obsahu vitamínu C – ten je hlavním tahounem imunitního systému. Máme-li ho dostatek, je naše imunita schopná bojovat prakticky s čímkoli.
Jedna lžička prášku s camu camu nám dodá potřebnou dávku vitamínu C, který nastartuje náš imunitní systém.
NAVÍC! Camu camu má i dobré hladiny aminokyselin, jako je leucin, valin a serin.
Aminokyseliny jsou základními stavebními kameny všech tělních buněk a imunoglobulinů (protilátek) a pomáhají při enzymatických reakcích.
- Serin je nezbytný pro produkci tryptofanu, který se pak přeměňuje na serotonin – neurotransmiter zlepšující náladu.
- Leucin i valin patří k aminokyselinám s rozvětveným řetězcem, které jsou nezbytné pro zdraví jater a očí a růst mozku a svalů.
Komu konkrétně ovoce camu camu prospívá a kdo by měl o jeho konzumaci vážně uvažovat?
- Sportovci – díky obsahu aminokyselin (k budování svalů) a vitamínu C (k boji proti volným radikálům a k tvorbě kolagenu),
- Lidé, kteří trpí na opary, nebo napadením E. coli a dalšími bakteriálními či virovými infekcemi – díky vitamínu C,
- Studenti a lidé s demencí – pomáhá s pamětí a koncentrací (vitamín C a aminokyseliny),
- Lidé se zánětlivými stavy (např. artritida, autoimunitní onemocnění) – kvůli vysoké hladině antioxidantů,
- Lidé s očními problémy – kvůli vysokému obsahu karotenoidů a vitamínu C.
Možné nežádoucí účinky ovoce camu camu – Průjem, nevolnost, nebo předávkování vitamínem C!
Potenciální vedlejší účinky ovoce camu camu souvisí s jeho extrémně vysokým obsahem vitamínu C.
Nadměrná konzumace bobulí souvisí se seriózním rizikem předávkování se vitamínem C!
Zajímavost: Pouhá 1 čajová lžička (5 gramů) camu camu poskytne zhruba 682 mg vitamínu C, což je 760 % doporučené denní dávky.
Tolerovatelný horní limit vitamínu C je 2 000 mg denně. Pokud se tedy např. jeden den „předávkujete“ tímto množstvím vitamínu a další den se mu úplně vyhnete, nic se vám nestane.
Jakákoli nižší dávka je lépe tolerovatelná a nehrozí tak rychlý nástup nežádoucích účinků.
Konzumace nadměrného množství vitamínu C souvisí se zažívacími potížemi, jako je průjem a nevolnost. Tyto příznaky obvykle odezní, jakmile se sníží příjem vitamínu.
Vitamín C navíc podporuje vstřebávání železa, takže lidé „přetížení“ železem – např. ti s hemochromatózou – by si měli užívání camu camu velmi rozmyslet.
Tip: Obava z konzumace ovoce camu camu přesto není zcela opodstatněná. Pro většinu lidí je bezpečné a předávkování vitamínem C je vzácné, protože jde o látku rozpustnou ve vodě, a proto se v našem těle neukládá.
Konzumenti v souvislosti s ovocem camu camu zmiňují i tyto vedlejší účinky:
- Nevolnost,
- Zvracení,
- Sucho v ústech,
- Bušení srdce,
- Bolest hlavy a
- Zácpa.
Vědci zatím nepotvrdili ani nevyvrátili, že tyto zdravotní nepříjemnosti způsobuje právě konzumace ovoce camu camu.
Jak ovoce camu camu konzumovat? Sníst ho čerstvé je nadlidský úkon, tak jaké jsou možnosti?
Bobule camu camu jsou extrémně kyselé, takže je pro většinu lidí nepříjemné je jíst čerstvé.
Mohli byste namítat, že takový citron také dokážete se sebezapřením sníst čerstvý, ale chuť camu camu je přece jen odlišná.
Je zemitá, štiplavě kyselá a má nepříjemnou kovovou pachuť.
Mnohem lepším řešením je koupit camu camu ve formě lisované dužiny, pyré a šťávy – ty jsou totiž často slazené pro zlepšení chuti.
Tip: Nejoblíbenější formou, v níž se camu camu prodává celosvětově, je stále prášek. To dává smysl, protože z něj se odstraňuje všechna voda, čímž se zvyšuje koncentrace ovocné složky a prodlužuje se trvanlivost výrobku.
Camu camu prášek lze snadno přidat do smoothies, kaší, müsli, jogurtů a salátových dresinků.
Kombinace s jinými příchutěmi maskuje kyselou chuť a činí pokrm dokonce pikantnější a chutnější.
Dobrým řešením je přidávat camu camu do jídla vždy až po uvaření, abyste zabránili ztrátě živin zahříváním. Zejména vitamín C je extrémně citlivý na přehřátí.
Kromě těchto forem je camu camu k dispozici jako extrakt a koncentrovaný doplněk stravy.
Pokud chcete ovoce přijímat „příjemnější“ cestou, je nejlepší najít zaručený a chutný recept a koncentrovaným práškem posypat pokrm.
Níže máte několik možností, jak camu camu zavést do jídelníčku a nemuset polykat tablety.
Lahodné smoothie s camu camu
Připravte si:
- 1 čajovou lžičku camu camu prášku,
- Půl hrnku mrkve,
- 1 polévkovou lžíci sekaného zázvoru,
- Hrst špenátu,
- 1 polévkovou lžíci medu,
- 1 hrnek studené vody,
- 1 polévkovou lžíci limetkového džusu.
Tip: Toto osvěžující smoothie kombinuje sílu camu camu, nejznámějšího zdroje vitamínu C, se zázvorem a limetkou, které pomáhají chránit tělo před sezónními nemocemi. Mrkev dodává betakaroten, zatímco špenát poskytuje vitamín K pro zdravé kosti a koenzym Q10 pro regeneraci pokožky.
- Dejte špenát, mrkev, zázvor a prášek camu camu do mixéru.
- Přilijte vodu, limetkovou šťávou a med.
- Míchejte, dokud se ingredience dobře nespojí a nebudou mít krémovou konzistenci.
Puding s camu camu a chia semínky
Připravte si:
- 1 hrnek rostlinného mléka,
- ¼ šálku chia semínek,
- 1 čajovou lžičku prášku camu camu,
- 2-4 lžíce javorového sirupu (podle toho, jak sladký puding chcete),
- ½ lžičky vanilkového extraktu,
Na ozdobu:
- 2 lžíce mandlového másla,
- 3 ostružiny, rozpůlené,
- 3 maliny, rozpůlené,
- 4 jahody
- 1 polévková lžíce mandlových plátků.
Tip: Puding není potřeba doslazovat, protože javorový sirup poskytne dokonale sladkou chuť a krémovou konzistenci.
- Smíchejte mléko, chia semínka, camu camu, sirup a vanilkový extrakt. Směs můžete vymíchat i mixérem.
- Vložte do nádoby a nechte alespoň 6 hodin v lednici odpočívat.
Podávejte v miskách ozdobené ovocem a mandlemi.