Korálovec ježatý neboli hericium (Hericium erinaceus) je stopkovýtrusná houba jedinečného vzezření, kterou mykologové řadí do skupiny vzácných až velmi vzácných exemplářů.
V Čechách je navržena k ochraně z rozhodnutí zákona. V místních mykologických příručkách ji můžeme najít i pod názvem lošák ježatý (příp. ježkovitý).
Vždy jde ale o jednu a tu samou houbu s netypicky „ježatou“ plodnicí.
Roste na kmenech listnatých stromů, nejčastěji dubu nebo buku. Vyhovuje jí teplé podnebí a významně porostlá prostředí, tzn. lesy, parky a doubravy.
Některé pasáže v odborných knihách uvádějí, že kromě dubu a buku může hericium vyrůst i na topolu, habru, jasanu a vzácně dokonce i na jabloni, ořešáku nebo platanu.
Nalezneme ji na živých i mrtvých kmenech. Dokáže se „udržet“ i na vykotlaném kmeni, a to ve výšce několika metrů nad zemí.
Zajímavost: V České republice je korálovec ježatý řazen k ohroženým druhům hub, a to z důvodu invazivního kácení listnatých lesů, respektive absencí letitých dubů a buků, kde by se houba mohla usídlit. Z toho důvodu figuruje v tzv. Červeném seznamu hub České republiky jakožto „zranitelný druh“.
Plodnice korálovce jsou velké a nepravidelné, mykology popisované jako cibulovité.
Mají 5 až 40 cm v průměru a dominují jim převislé „chlupy“ produkující výtrusy, které jsou 1 až 5 cm dlouhé nebo delší, což je na houbu celkem značné.
Barva plodnice je bílá až krémová, v momentě, kdy korálovec uzraje, se může změnit na žlutohnědou.
Zajímavosti o růstu a plození houby hericium erinaceus:
- Plodnice korálovce v Evropě plodí každoročně od srpna do listopadu.
- Mykologové zpozorovali, že hericium erinaceus přerušovaně plodil po dobu 20 let i na mrtvém stromě.
- Předpokládá se, že tato houba může přežít až 40 let.
- Spory korálovce mohou zůstat životaschopné déle než sedm let a mohou být skladovány za anaerobních podmínek (bez přístupu vzduchu).
- Umělá kultivace korálovce byla poprvé hlášena v Číně v roce 1988. Vypěstoval se pomocí umělého substrátu v polypropylenových sáčcích.
- Tento typ umělého pěstování však není vhodný pro průmyslovou výrobu pro nízký výnos a dlouhé pěstitelské cykly.
- Podle odborných publikací se z jednoho kilogramu substrátu vypěstuje pouhých 169 g plodnic.
Z čeho se vzácná houba hericium skládá a k čemu jednotlivé komponenty slouží? Na to se podíváme dále v textu.
Zásadní složky korálovce ježatého – Jedlá plodnice se využívá v kulinářském umění i tradiční medicíně!
Hericium erinaceus produkuje jedlé plodnice, které se mohou použít v kuchyni jako plnohodnotná potrava, a zároveň jako doplněk stravy v tradiční čínské medicíně.
Obr. Autor: Jim Champion, CC BY-SA 2.0
Někteří konzumenti je ale považují za nepoživatelné, a proto preferují tablety před jakýmkoli pokrmem s touto houbou.
Kulinářské využití houby korálovce
Hericium erinaceus je běžně dostupná v gastronomii. Mladé plodnice jsou považovány za nejchutnější a také nejhůře dostupné.
Vedle shiitake (Lentinus edodes) a hlívy ústřičné (Pleurotus ostreatus) je hericium nejspeciálnější houba, kterou michelinští kuchaři považují za největší delikatesu.
Její chuť lze přirovnat k chuti humra.
Plodnice hericium erinaceus obsahuje látky prospěšné pro lidské zdraví:
- 57 % sacharidů,
- 8 % vlákniny,
- 4 % tuku,
- 22 % bílkovin,
- Vitamín B12,
- Draslík,
- Zinek,
- Železo a
- Selen.
Fytochemikálie v korálovci ježatém využívané v tradiční medicíně
Hericium erinaceus obsahuje různé fytochemikálie, včetně polysacharidů, jako je β-glukan a nejvýznamnější izoláty, hericenony a erinaciny.
V esenciálních olejích z korálovce bylo identifikováno až 77 aromatických sloučenin, včetně kyseliny hexadekanové (26 %), kyseliny linolové (13 %), fenylacetaldehydu (9 %) a benzaldehydu (3 %) a dalších olejů, jako např. 2-methyl-3-furantiol, 2-ethylpyrazin a 2,6-diethylpyrazin.
V houbě jsou přítomny také nízké koncentrace ergosterolu.
- β-glukany – přírodní sloučeniny klasifikované jako rozpustná vláknina, které pocházejí z buněčných stěn bakterií, hub, kvasinek a některých rostlin. Mohou snížit riziko srdečních onemocnění. β-glukany mohou bránit ve vstřebávání cholesterolu z potravy a tím snížit riziko infarktu a dalších kardiovaskulárních chorob. Mohou také stimulovat imunitní systém zvýšením množství chemických látek, které zabraňují infekcím.
- Hericenony a erinaciny – Jde o sloučeniny izolované z plodnice a mycelia houby hericium, a to ve zmíněném pořadí. Zjistilo se, že tyto sloučeniny podporují biosyntézu NGF (= nerve growth factor; nervového růstového faktoru) v astrocytech pokusných hlodavců. To houbu korálovce v budoucnosti předurčuje k léčbě a prevenci demence.
Tip: Nervový růstový faktor vykazuje silnou biologickou aktivitu, jako je prevence neuronální smrti a podpora růstu neuritů, a je také nezbytný pro udržení a funkční organizaci neuronů. Předpokládá se, že funkční deficit NGF souvisí s Alzheimerovou chorobou a hraje roli v etiologii onemocnění. NGF ale patří mezi proteiny, a jako takový není schopen procházet hematoencefalickou bariérou. Proto je jeho aplikace jako léku pro léčbu neurodegenerativních poruch obtížná. Alternativou je nasadit „léčbu“ podpůrnými doplňky, které stimulují biosyntézu NGF, jako jsou katecholaminy, hericenony a erinaciny.
- Kyselina hexadekanová (= palmitová) – jde o nasycenou mastnou kyselinu obsaženou v tucích. Vyskytuje se v palmovém oleji a klasicky se využívá při výrobě mýdel, svíček, krémů a leštících komponentů. V kosmetických produktech funguje jako povrchově aktivní látka, zlepšuje mycí schopnosti produktu.
- Kyselina linolová – jde o nenasycenou mastnou kyselinu typicky přítomnou v lněném oleji, odtud její název. Nachází se v tucích buněčných membrán, zejména rostlinných a houbových. Patří mezi esenciální mastné kyseliny, protože savci ji potřebují k výstavbě vlastních buněk. Je nutné je přijímat v potravě, protože jejich nedostatek působí nepříjemné zdravotní neduhy, např. vypadávání vlasů a zdlouhavé hojení ran. Průmyslově se kyselina linolová používá k výrobě mýdel a rychleschnoucích leštidel.
- Fenylacetaldehyd – je organická sloučenina používaná při syntéze vonných látek a polymerů. Vůně čisté látky může být popsána jako sladce medová, růžová, trávová a květinová. Přidává se do vůní, aby propůjčila specifický čichový vjem hyacintu, narcisu nebo růži. Z podobných důvodů lze sloučeninu někdy nalézt v ochucených cigaretách a nápojích.
Zajímavost: Fenylacetaldehyd se také používal k výrobě fenylalaninu prostřednictvím Streckerovy reakce jako krok při zhotovování sladidla aspartamu. Je mimo jiné zodpovědný za antibiotickou aktivitu při terapii červy.
- Benzaldehyd – jde o rozpustnou kapalinu zapáchající po hořkých mandlích, jejichž vůní je neodmyslitelnou součástí. Může být izolován z velkého množství rostlinných (a houbových) materiálů, včetně meruněk, třešní, vavřínu ušlechtilého, semen broskve, ořechů, hlívy i korálovce. Nejčastěji se používá jako ochucovadlo s příchutí mandlí.
Jaké jsou účinky jednotlivých částí korálovce ježatého? Podle výzkumníků by mohl brzy patřit do skupiny „superpotravin“, protože jeho komponenty mají blahodárný vliv na lidské zdraví.
Jsou ale všechny uvedené efekty pravdivé, nebo jde jen o dlouhodobě rozšiřované pověry? Na to se podíváme v další kapitole.
8 vědecky dokázaných účinků houby hericium erinaceus – Boj s mozkovými disfunkcemi i depresí!
Na začátek kapitoly si můžeme shrnout, jaká tvrzení o korálovci kolují. K čemu všemu se podle léčitelů a konzumentů hodí? Čínská studie z roku 2017 hovoří takto:
- Aktivní složky získané z hericia lze rozdělit do dvou skupin na základě jejich molekulové hmotnosti.
- Erinaciny a hericenony jsou reprezentativní malé molekuly s významnými neurotrofickými a neuroprotektivními účinky.
- Erinaciny A-I prokázaly schopnost zvýšit expresi mRNA při syntéze NGF (nervový růstový hormon) daleko úspěšněji než např. adrenalin.
- Erinacin P a Q dokázal na krysím modelu oddálit nástup ischemické cévní mozkové příhody. Právě tyto nálezy odhalily erinacin A jako jeden z prvků odpovědných za neuroprotektivní aktivitu korálovce.
- Kromě toho je erinacin A zjevně schopen zmírňovat patologické stavy Alzheimerovy choroby a na myších modelech i Parkinsonovy nemoci.
- Mozková kůra potkanů se zaktivovala právě po podání doplňků s korálovcem, přičemž došlo i k podpoře růstu neuritů a dalších esenciální nervových buněk.
Další studie odhalily potenciál houby hericium i v dalších oblastech medicíny a zdravotnické péče.
Nelze s jistotou říci, že všechna tvrzení kolující o korálovci jsou pravdivá, to by nejspíše ani nebylo možné, poněvadž popsaných účinků je skutečně celá řada.
Nicméně jde o rostlinný komponent užívaný dlouhá staletí v tradiční čínské medicíně, a jako takovému se mu má věnovat náležitá pozornost.
Zde je 8 vědecky potvrzených účinků houby hericium, stvrzených na základě letitého výzkumu a dlouhodobého pozorování jejích konzumentů.
Upozorňujeme, že většina studií byla zatím provedena buď jen na zvířecích modelech, nebo na nich a několika malých lidských skupinách.
K lepšímu pochopení účinků hericia bude zapotřebí více výzkumů na lidech.
Účinek první: Dokáže ochránit před demencí
Schopnost mozku vytvářet nová nervová spojení s věkem obvykle klesá, což vysvětluje, proč se mentální funkce u starších lidí zhoršují.
Studie zjistily, že houba korálovec ježatý obsahuje dvě speciální sloučeniny, které stimulují růst mozkových buněk – jsou to zmíněné hericenony a erinaciny.
Zajímavost: Studie na zvířatech navíc zjistila, že hericium může tělo ochránit před Alzheimerovou chorobou, degenerativním onemocněním mozku, které způsobuje progresivní ztrátu paměti.
Bylo taktéž prokázáno, že houba korálovec (které se anglicky přezdívá lion´s mane neboli lví hříva, podle jejího ojedinělého vzhledu) snižuje příznaky ztráty paměti u myší a také zabraňuje poškození neuronů působením tzv. senilních plaků tvořených amyloid-betou, proteinem, který se hromadí v mozku během Alzheimerovy choroby.
Studie u starších dospělých s mírnou kognitivní poruchou zjistila, že konzumace 3 gramů prášku s hericiem denně po dobu čtyř měsíců výrazně zlepšila duševní fungování, přičemž tyto výhody zmizely v okamžiku, kdy se se suplementací přestalo.
Tip: Schopnost houby korálovce podporovat růst nervů a chránit mozek před poškozením souvisejícím s Alzheimerovou chorobou vysvětluje její zařazení mezi nejslibnější doplňky stravy, protože účinky na zdraví mozku a nervové soustavy jsou stále považovány za nejžádanější.
Je však důležité poznamenat, že většina výzkumu byla zatím provedena na zvířatech a v laboratorních podmínkách. Proto je zapotřebí více studií na lidech.
Účinek druhý: Pomáhá zmírnit příznaky úzkostí a deprese
Až jedna třetina lidí žijících ve vyspělých zemích pociťuje příznaky úzkosti a deprese.
Přestože existuje mnoho příčin úzkosti a deprese, a většina je spojena s emocionální nestabilitou, chronický zánět může být velikým přispívajícím faktorem.
Zajímavost: Nedávný výzkum na zvířatech zjistil, že extrakt z houby korálovce má protizánětlivé účinky, které mohou zmírnit příznaky úzkosti a deprese u myší.
Jiné studie na zvířatech zjistily, že extrakt z hericia pomáhá regenerovat mozkové buňky a zlepšit fungování hipokampu, oblasti mozku zodpovědné za zpracování vzpomínek a emočních reakcí.
Vědci se domnívají, že zlepšené fungování hipokampu přímo souvisí se snížením úzkostného a depresivního chování u myší, které byly krmeny výtažkem z houby.
POZOR! Zatímco tyto studie na zvířatech jsou slibné, výzkumů u lidí je velmi málo.
- Jedna malá studie na ženách v menopauze zjistila, že konzumace sušenek obsahujících prášek z hericia po dobu jednoho měsíce pomohla snížit pocity podráždění a úzkosti. Samy účastnice potvrdily zlepšení nálady a zmírnění pocitů zmaru a zoufalství.
- Další drobné populační studie naznačují, že houba hericium může pomoci zmírnit mírné příznaky úzkosti a deprese, ale pouze za předpokladu, že suplementace bude probíhat minimálně tři měsíce.
K lepšímu pochopení této korelace je zapotřebí více lidských výzkumů!
Účinek třetí: Zrychluje regeneraci po úrazech a nemocích nervového systému
Nervový systém se skládá z mozku, míchy a dalších nervů, které cestují po celém těle. Tyto komponenty spolupracují na odesílání a přenosu signálů řídících téměř všechny tělesné funkce.
Poranění mozku nebo míchy může být pro pacienta zničující a devastující. Často dochází ke kompletní paralýze nebo ztrátě duševních funkcí, a jejich léčení může trvat dlouho.
Zajímavost: Nedávný výzkum přišel s výsledkem, že extrakt z houby korálovce může pomoci urychlit zotavení specifických typů zranění nervového systému tím, že stimuluje růst a opravu nervových buněk.
K jakým závěrům se vědecké týmy dopracovaly?
- V reálném vědeckém výzkumu bylo prokázáno, že extrakt z houby hericium zkracuje dobu zotavení o 23 až 41 %, pokud je podáván krysám s rozsáhlým poraněním nervového systému.
- Extrakt z korálovce může také pomoci snížit závažnost poškození mozku po mrtvici.
- Vysoké dávky výtažku z hericia podávané krysám bezprostředně po mrtvici pomohly snížit zánět a rozsah poranění mozku souvisejícího s touto epizodou až o 44 %.
I když jsou tyto výsledky slibné, nebyly zatím provedeny žádné seriózní studie na lidech, které by určily, zda by houba měla stejný terapeutický účinek na poranění lidského nervového systému.
Účinek čtvrtý: Snižuje riziko propuknutí srdečních chorob
Srdeční choroby jsou metlou lidstva a jedním z nejzávažnějších civilizačních problémů.
Mezi hlavní rizikové faktory srdečních onemocnění patří obezita, vysoká hladina špatného cholesterolu (= vysoké hodnoty triglyceridů), velké množství oxidovaného cholesterolu a zvýšený sklon k tvorbě krevních sraženin.
Výzkum naznačuje, že extrakt z korálovce ježatého může ovlivnit některé z těchto faktorů a snížit riziko srdečních onemocnění.
- Studie na potkanech a myších zjistily, že extrakt z houby významně zlepšuje metabolismus tuků a snižuje hladinu triglyceridů.
- Jiný výzkum na potkanech krmených stravou s vysokým obsahem tuků, kterým byla navíc každý den podávána dávka extraktu s hericiem zaznamenal po 28 dnech o 27 % nižší hladinu triglyceridů a o 42 % nižší přírůstek hmotnosti.
Tip: Vzhledem k tomu, že obezita a vysoké hladiny triglyceridů jsou považovány za nejrizikovější faktory srdečních onemocnění, je to jedna ze slibných vyhlídek, jak by houba korálovec mohla přispívat ke zdraví srdce.
- Studie v laboratořích také zjistily, že koncentrovaný výtažek z hericia může pomoci zabránit oxidaci cholesterolu v krevním řečišti.
- Oxidované molekuly cholesterolu mají tendenci se vázat na stěny tepen, což způsobuje jejich tuhnutí a zvyšuje riziko srdečního infarktu a mrtvice. Proto je snížení oxidace mimořádně prospěšné pro zdraví srdce.
A co víc, houba hericium obsahuje sloučeninu zvanou hericenon B, která podle všeho snižuje rychlost srážení krve a riziko srdečního infarktu nebo mrtvice.
Zdá se, že houba nesmírně prospívá srdci a krevním cévám, ale k podpoře tohoto tvrzení jsou zapotřebí další (a rozsáhlejší) studie na lidech.
Účinek pátý: Pomáhá bojovat proti vředům trávicího systému
Zrychlený životní styl, neustálé stresy a neúměrné nároky kladené na naši osobu – to vše může vést k rozvoji vředů v trávicím ústrojí, a tím máme na mysli vředy žaludeční i střevní.
Vředy se ve skutečnosti mohou tvořit kdekoli podél trávicího traktu, tenké střevo nevyjímaje.
Zajímavost: Žaludeční vředy jsou nejčastěji způsobeny dvěma hlavními faktory: přemnožením bakterie zvané Helicobacter pylori, nebo poškozením slizniční vrstvy žaludku, které je často způsobeno dlouhodobým užíváním nesteroidních protizánětlivých léků.
Extrakt z „lví hřívy“ může ochránit před rozvojem žaludečních vředů tím, že inhibuje růst Helicobacter pylori a chrání žaludeční výstelku před poškozením.
- Několik studií zjistilo, že extrakt z korálovce ježatého zabraňuje růstu bakterie Helicobacter v laboratorních podmínkách, ale žádná studie zatím bohužel netestovala, zda má stejné účinky i přímo v žaludku.
- Studie na zvířatech navíc zjistila, že houba hericium je účinnější při prevenci žaludečních vředů způsobených alkoholem než tradiční léky snižující kyselost – a to navíc bez jakýchkoli negativních vedlejších účinků.
Výtažek z korálovce ježatého může také snížit zánět a zabránit poškození tkání v různých oblastech střev.
Prvotní výzkumy naznačují, že dokáže pomoci léčit závažná zánětlivá onemocnění střev, jako je ulcerózní kolitida a Crohnova choroba.
- Jedna studie na lidech s ulcerózní kolitidou zjistila, že užívání houbového doplňku obsahujícího 14 % extraktu z hericia po třech týdnech výrazně snížilo příznaky onemocnění a výrazně zlepšilo kvalitu pacientova života.
- Když se však stejná studie opakovala u pacientů s Crohnovou chorobou, přínosy nebyly lepší než u placeba.
POZOR! Je důležité poznamenat, že bylinný doplněk aplikovaný v těchto studiích obsahoval několik druhů hub, takže je obtížné vyvodit nějaké závěry o konkrétním účinku houby hericium.
Podobně jako v předchozích případech, i v tomto je nutné zaměřit se na výzkum na lidech a aplikovat extrakt přímo na ně.
Účinek šestý: Dokáže zvládat symptomy diabetu
Diabetes je onemocnění, ke kterému dochází, když tělo ztrácí schopnost kontrolovat hladinu cukru v krvi. V důsledku toho jsou trvale zvýšené.
Chronicky vysoké hladiny cukru v krvi způsobují vážné komplikace, jako je onemocnění ledvin, poškození nervů v rukou a nohou a ztráta zraku.
Zajímavost: Houba hericium může být prospěšná v léčbě cukrovky tím, že konstantně kontroluje hladiny cukru v krvi a snižuje některé z vedlejších účinků souvisejících se zvýšenými hodnotami.
- Několik studií na zvířatech ukázalo, že korálovec ježatý může významně snížit hladinu cukru v krvi u normálních i diabetických myší, a to i při denních dávkách pouhých 6 mg na jeden kilogram tělesné hmotnosti.
Jedním ze způsobů, jak houba snižuje hladinu cukru v krvi, je blokování aktivity enzymu alfa-glukosidázy, který štěpí sacharidy v tenkém střevě.
Když je tento enzym zablokován, tělo není schopno trávit a absorbovat sacharidy tak efektivně, což má za následek nižší hladinu cukru v krvi.
Tip: Kromě snížení krevního cukru může výtažek z hericia snížit bolestivost diabetických nervů v rukou a nohou.
- U myší s diabetickým poškozením nervů šest týdnů každodenního podávání extraktu z houby významně snížilo bolestivost končetin, hladinu cukru v krvi a dokonce zvýšilo hladinu antioxidantů.
Houba s přezdívkou „lví hříva“ ukazuje potenciál coby terapeutický doplněk pro pacienty s diabetem, ale je zapotřebí více výzkumu, aby bylo možné přesně určit hladiny vhodné pro dlouhodobé podávání lidem.
Účinek sedmý: Bojuje se zánětem a pomáhá posilovat přirozenou imunitu těla
Chronický zánět a oxidační stres jsou považovány za kořeny všeho špatného v lidském těle.
Jsou průvodci mnoha moderních nemocí, včetně srdečních chorob, rakoviny a autoimunitních poruch. Mnohdy se jich nedá zbavit, ať se snažíme jakkoli usilovně.
Zajímavost: Novodobý výzkum ale ukazuje, že houba korálovec ježatý obsahuje silné protizánětlivé a antioxidační sloučeniny, které mohou pomoci snížit dopad těchto onemocnění. V lepším případě proti nim dokonce dokáže bojovat a zmírnit jejich dopady.
- Jedna studie zkoumající antioxidační schopnosti 14 různých druhů hub zjistila, že hericium má čtvrtou nejvyšší antioxidační aktivitu, a doporučila, aby byla považována za přední zdroj antioxidantů.
- Několik studií na zvířatech zjistilo, že práškový výtažek z houby snižuje markery zánětu a oxidačního stresu u hlodavců a může být zvláště užitečný při léčbě zánětlivých onemocnění střev, poškození jater a mrtvice.
Houba korálovec může také pomoci snížit některá zdravotní rizika spojená s obezitou, protože bylo prokázáno, že redukuje množství „zánětu“ uvolněného tukovou tkání.
K určení potenciálního přínosu pro lidské zdraví je zapotřebí více studií, ale výsledky v laboratorních podmínkách na zvířatech jsou již dnes více než slibné.
A jak je to s posilováním imunitního systému? Inu, silná přirozená imunita znamená silnou bariéru proti průniku patogenů a rozvoji nepříjemných zdravotních neduhů.
Výzkum na zvířatech ukazuje, že houba hericium může posílit imunitu zvýšením aktivity střevního imunitního systému, který chrání tělo před patogeny, které se dostávají do organismu ústy.
Zajímavost: Tyto účinky mohou být částečně způsobeny prospěšnými změnami ve střevních bakteriích, které stimulují imunitní systém.
- Jedna studie zjistila, že každodenní suplementace výtažkem z hericia téměř čtyřnásobně prodloužila životnost myší, kterým byla injekčně podána smrtelná dávka bakterií salmonely.
Imunitní účinky houby korálovce jsou velmi slibné, ale tato oblast výzkumu se stále vyvíjí.
Účinek osmý: Může působit jako protinádorový doplněk
K rakovině dochází, když se poškodí proces DNA replikace a buňky se začnou dělit absolutně nekontrolovaně a nezastavitelně.
Zajímavost: Některé výzkumy naznačují, že houba hericium má schopnosti bojovat proti rakovinnému bujení díky několika svým jedinečným sloučeninám.
- Výzkumy přicházejí s poznatkem, že když se extrakt z korálovce ježatého v laboratorních podmínkách „smíchá“ s lidskými rakovinnými buňkami, způsobí, že rakovinné buňky rychleji odumírají.
- To bylo prokázáno u několika typů rakovinných buněk, včetně buněk rakoviny jater, tlustého střeva, žaludku a krve.
POZOR! Minimálně jedna studie však nedokázala tyto výsledky zopakovat, takže je zapotřebí více studií.
Kromě zabíjení rakovinných buněk bylo také prokázáno, že extrakt z hericia zpomaluje šíření rakoviny.
- Jedna studie na myších s rakovinou tlustého střeva zjistila, že užívání houbového výtažku ve formě prášku snížilo šíření rakoviny do plic o 69 %.
- Další výzkum přišel s výsledkem, že houba hericium byla účinnější než tradiční léky proti rakovině při zpomalování růstu nádorů u myší. Vezmeme-li v potaz fakt, že měla i daleko méně vedlejších účinků, jde o slibného kandidáta na úlevu při léčbě nádorů.
Protirakovinné účinky houby korálovce však nebyly zatím řádně testovány na lidech, takže je zapotřebí další výzkum.
Možné nežádoucí účinky houby hericium – Drobné potíže s dýcháním nebo kožní vyrážka!
Žádné studie na lidech zatím nezkoumaly vedlejší účinky plodnice nebo extraktu korálovce, alespoň ne záměrně.
Nicméně se ale zdá být velmi bezpečná, s minimem možných nežádoucích účinků.
Zajímavost: U potkanů nebyly pozorovány žádné nežádoucí účinky, a to ani při vysokých dávkách až 5 gramů na kilogram tělesné hmotnosti denně po dobu jednoho měsíce, nebo nižších dávkách po dobu tří měsíců.
POZOR! Každý, kdo je alergický nebo citlivý na houby, by se však hericiu měl vyhnout, protože by mohla přivodit nepříjemnou reakci, která by mohla dokonce vyústit až v anafylaktický šok.
Výzkumníci upozorňují, že byly zdokumentovány případy lidí, kteří měli:
- Potíže s dýcháním,
- Kožní vyrážku související s alergickou reakcí,
- Žaludeční nevolnost,
- Průjem a zvracení,
- Sucho v ústech a
- Bolest hlavy.
Co o nežádoucích účincích houby hericium říkají přírodní léčitelé?
Tradiční čínská medicína se zabývá úlevou od celé řady zdravotních neduhů a kromě benefitů toho kterého přípravku se nerozpakuje zmínit i o možných vedlejších účincích.
Jak je na tom hericium?
„Kromě výše zmíněných negativních efektů někteří muži hlásili ztrátu libida, což může být způsobeno schopností houby korálovce blokovat redukci testosteronu na dihydrotestosteron. Blokátory mají tendenci mít za následek nižší sexuální touhu u některých mužů, ale takových případů není mnoho“. Dobrou zprávou je, že všechny hlášené nežádoucí účinky mají tendenci ustupovat poté, co přestanete extrakt z houby užívat.
Pokud patříte k lidem, kteří po konzumaci hericia pociťují vedlejší účinky, pak pravděpodobně trpíte alergií na houby. Ta se může projevovat následujícími (lehkými) příznaky:
- Otoky rtů, úst a dýchacích cest,
- Obtížné dýchání,
- Kožní vyrážka nebo kopřivka,
- Rýma,
- Vodnaté oči,
- Nevolnost a zvracení,
- Křeče v žaludku nebo nadýmání,
- Průjem,
- Některé závažnější příznaky mohou zahrnovat pokles krevního tlaku a následné mdloby.
Může výtažek z hericia negativně ovlivnit vaše sny?
Někteří uživatelé uvádějí, že suplementace korálovcem jim negativně ovlivnila spánek a náplň nočního snění.
To souvisí zřejmě s tím, že houba může ve vzácných případech vykazovat vliv na REM spánek, ať už se užívá před spaním nebo ráno.
Zajímavost: REM spánek je fází spánkového cyklu, ve kterém jednotlivci obvykle sní, a tak by užívání extraktu z hericia pravděpodobně mohlo u senzitivních jedinců vést k živějším snům.
Zda se jedná o negativní vedlejší účinek nebo ne, je ale zcela subjektivní. Pokud pozorujete zhoršení spánku a nástup nepříjemně živých snů po dobu užívání hericia, je dobré poradit se s ošetřujícím lékařem, ale s největší pravděpodobností s tím souviset nebude.
Je houba hericium návyková?
Vzhledem k tomu, že houba s přezdívkou „lví hříva“ přímo nestimuluje nebo neinhibuje uvolňování hormonů (jako to dělá mnoho farmaceutických léků), je riziko závislosti neuvěřitelně nízké, protože si teoreticky nemůžete vytvořit závislost na něčem, co váš nervový systém neovlivňuje.
Tip: Dalo by se říci, že houba hericium v podstatě není návykovější než nezdravé jídlo a na rozdíl od něj je zdravá.
Jak houbu hericium užívat? Je lepší extrakt v práškové podobě, nebo tablety?
Existují tři hlavní způsoby, jak houbu hericium konzumovat, a nemusí jít jen o nudné polykání tablet nebo prášku. Zkusit můžete i nekonvenční způsoby.
Houby jezte celé nebo s nimi vařte rozličné exotické pokrmy!
Tradičně se v čínské medicíně houby konzumovaly syrové, vařené, sušené nebo namočené ve vodě – obvykle se pily také jako čaj.
Samotné plodnice korálovce můžete upravit smažením, grilováním, vařením nebo pečením. Můžete je dokonce zkusit marinovat nebo restovat s kořením pro ještě neotřelejší chuť.
Potíž je v tom, že pokud nežijete tam, kde tyto houby rostou, můžete mít problém je najít.
Tip: A vězte, že narazit v supermarketu (nebo i specializovaném obchodě) na čerstvé plodnice, ze kterých by se dalo vařit, není nic snadného.
Přidejte práškový extrakt z houby do čaje, smoothies nebo koktejlů!
Pokud si nejste jisti, jakou formu houby pořídit, nejjednodušším řešením je koupit prášek, to je nejuniverzálnější možnost.
Sušená houba je navíc kompletně zbavená vody, a je tedy extra koncentrovaná. To znamená, že do nápoje stačí přidat jednu čajovou lžičku a sáček vám vydrží i několik měsíců.
Tip: Sypkou směs můžete přidat do teplého šálku mléka nebo horké vody a vychutnat si ji jako teplý nápoj, nebo ji zamíchat do smoothie, potréninkového koktejlu nebo polévky.
Když dojdou nápady, na řadu přichází doplněk stravy ve formě tablet!
Kapsle nebo tablety jsou pohodlným způsobem, jak si bez potíží užít výhod houby korálovce a nemuset vymýšlet, jak ji zpracovat.
Rychle, snadno i na cestách, všude můžete jen vytáhnout lékovku, vyklepat tabletu do ruky a spolknout ji.
Jedinou nevýhodou pro některé lidi je, že extrakt může ztratit svou účinnost kvůli tvrdému obalu kapsle. Než se výtažek dostane na místo užití, bývá skoro polovina účinku pryč.
Tip: Stále si nejste úplně jisti, jak užívat prášek z houby hericium? Doporučujeme přidat jednu odměrku práškové směsi do hrnku a smíchat s horkou vodou nebo napěněným mlékem, a vytvořit si alternativu ranního čaje nebo kávy.
Úvodní obrázek-Autor: Властарьderivative work: Xth-Floor (brightness, contrast) – Tento soubor byl odvozen z: Hericium erinaceus.JPG:, CC BY-SA 4.0,