Kurkuma je běžnou přísadou žlutého kari koření. Je nemožné ji zaměnit s něčím dalším, stejně jako je vyloučené ji nepoznat po chuti.

Kurkuma je vlastně sušený oddenek kurkumovníku dlouhého, který se po uvaření a vysušení drtí na prášek.

Specifickou barvu koření způsobuje kurkumin, nepřehlédnutelné žluté barvivo, které je tak silné, že obarví i látku oblečení, nebo zubní sklovinu.

Využití kurkumy v kulinářství i jinde je celosvětově rozšířené, o čemž svědčí i tato fakta:

  • Tradičně je součástí kari koření, nejrozšířenějšího dochucovacího prostředku v indické, pákistánské, perské i thajské kuchyni.
  • Vyrábí se z ní škrobová moučka „koa“, kterou michelinští kuchaří používají k zahuštění želvích a rybích polévek.
  • Barvivo kurkumin se používá k dobarvení potravin, jako jsou těstoviny, rýže a dehydratované polévky.
  • Kurkuma je skvělý konzervant, co udrží potraviny déle čerstvé.

Zajímavost: Chuť kurkumy je natolik specifická, že rozděluje konzumenty na dva tábory. Jeden ji miluje, druhý nenávidí. Kari koření bývá cíleně zjemňováno dalšími přísadami, např. zázvorem a šafránem, protože samotná kurkuma má nahořklou, zemitou, palčivou a pepři podobnou chuť, která ne každému vyhovuje.

Základní údaje o rostlině kurkumovníku dlouhém – Odkud se bere zářivě žlutooranžové koření?

Anglicky se rostlině říká „turmeric“, latinsky curcuma longa. Je to kvetoucí rostlina z čeledi zázvorovité, jejíž oddenky se vaří, suší a rozemílají na prášek.

Oddenek vypadá trochu jako zázvor nebo brambor a na průřezu je výrazně žlutooranžový. Sběrače zajímá jen ten, zbytek rostliny se moc často nezpracovává.

Co dalšího o kurkumovníku víme?

  • Lokalizace: Pochází z indického subkontinentu a jihovýchodní Asie,
  • Teplota: Pro růst potřebuje teplotu mezi 20 a 30 °C a hodně vláhy,
  • Produkt: Kurkumin je schválen jako potravinářská přísada WHO,
  • Zajímavost: Používá se často v ájurvédské medicíně coby silný antioxidant.

Stručná, leč zajímavá historie kurkumy – Nejprve jen barvivo, poté léčitelský přípravek!

Kurkuma se v Asii používá po staletí a je hlavní součástí ajurvédské a tradiční čínské medicíny a speciálních rituálů austronéských národů.

Nejprve se používala jen jako barvivo a později pro své domnělé vlastnosti v lidovém léčitelství.

Z Indie se rozšířila do jihovýchodní Asie spolu s hinduismem a buddhismem, protože žluté barvivo se používalo k barvení rouch mnichů a kněží.

Jak vypadá kurkuma

Kurkuma byla také nalezena na Tahiti, Havaji a Velikonočním ostrově a dokonce i mezi národy v Oceánii a Madagaskaru. Pokaždé jako extra silné a spolehlivé barvivo.

Překvapivě teprve populace v Polynésii a Mikronésii začaly hojně používat kurkumu jako potravu, nejen jako barvivo.

Když zjistily, že jde o přísadu nezaměnitelné chuti, barvy a vůně, začaly ji přidávat takřka do všech pokrmů, o čemž se brzy dozvěděly i jiné národy, a rozhodly se je napodobovat.

Zajímavost: V lékařských textech Asyřanů ze 7. století př. n. l. byla kurkuma zaznamenána jakožto barvivo. Ve středověké Evropě se jí říkalo „indický šafrán.“

Využití kurkumy v kulinářství – Jedno z nejpoužívanějších koření na světě, a ještě více!

Kurkuma je jednou z klíčových ingrediencí v mnoha pokrmech nejen asijské kuchyně.

Dnes už ji najdeme v receptech napříč světovým kulinářstvím, kde si vydobyla výsostné postavení díky tomu, že jídlům dodává zemitou vůni podobnou hořčici a štiplavou, lehce nahořklou chuť.

Zajímavost: Používá se většinou do slaných jídel, ale najdeme ji i v některých sladkých jídlech, jako je dort sfouf. Zejména v Indii, zemi, kde je zdaleka nejoblíbenějším kořením, ji přidávají do sladkých i slaných jídel. Indům vyhovuje její štiplavá chuť a rádi si pochutnají např. na pikantní sladké kapse s ovocem a kurkumou.

Kurkumin, prášek zlatožluté barvy, se přidává do mnoha produktů, jako jsou konzervované nápoje, pečivo, mléčné výrobky, zmrzlina, jogurty, dorty, pomerančové džusy, sušenky, popcorn, cereálie, omáčky i želatina.

žlutá kurkuma

Je hlavní složkou kari koření. Ačkoli se kurkuma obvykle používá ve své sušené, práškové formě, koupit ji můžeme i čerstvou, jako zázvor.

Tradiční kulinářské využití napříč světovými kuchyněmi:

  • Ve východoasijských receptech se připravuje jako nálev, který obsahuje velké kusy čerstvé měkké kurkumy.
  • Většina íránských receptů „khoresh“ začíná cibulí karamelizovanou na oleji a s kurkumou.
  • V Jižní Africe se kurkuma přidává do uvařené bílé rýže, aby tato získala „zlatou“ barvu.
  • Ve vietnamské kuchyni se prášek z kurkumy používá k barvení a zvýraznění chuti určitých pokrmů, nejčastěji těch s masem, nudlemi a rýží.
  • Základní kambodžská kari pasta, kroeung, používaná v mnoha rybích pokrmech, obvykle obsahuje čerstvou kurkumu.
  • V Indonésii se listy kurkumy používají jako základ pro národní kari s masem.
  • Na Filipínách a v Thajsku se kurkuma přisypává do polévek a vyrábí se z ní i tzv. žluté kari.
  • Kurkuma se používá v horkém nápoji zvaném „kurkuma latte“ nebo „zlaté mléko“, které se vyrábí z mléka, často z kokosového, do kterého se vmíchává kurkuma.

Kurkuma jako spolehlivé a extra silné barvivo!

Zlatožlutou barvu kurkumy má na svědomí barvivo kurkumin, ale také oranžově zbarvený těkavý olej.

Kurkuma není kvůli těkavé přísadě stálá na světle, proto na slunci rychle flekatí, stejně se ale běžně používá k barvení indických oděvů, jako jsou sárí a róby buddhistických mnichů.

Zajímavost: Během pozdního období Edo (1603-1867) se kurkuma používala k ředění nebo náhradě dražších světlicových barviv při shibori, tradičním japonském stylu ručního barvení látek.

V kombinaci s dalšími barvivy se kurkuma používá k barvení mnoha potravinářských výrobků. V této oblasti je daleko spolehlivější, než když by se s ní měly barvit oděvy.

Používá se k obarvení připravených hořčic, konzervovaných kuřecích vývarů a dalších potravin – často jako mnohem levnější náhrada šafránu.

Kurkuma jako pH indikátor!

Kurkuma rozpuštěná ve vodě je v kyselém prostředí žlutá a v alkalickém prostředí hnědá

kurkuma prášek

Kurkumový papírek je papír namočený v tinktuře z kurkumy, který se ponechá na slunci zaschnout. Používá se v chemické analýze jako indikátor kyselosti a zásaditosti.

Papír je žlutý v kyselých a neutrálních roztocích a hnědne až do červena v alkalických roztocích s přechodem mezi pH 7,4 a 9,2.

Z čeho se skládá kurkuma? Spousta blahodárných sloučenin znamená kandidaturu na superpotravinu!

Z hlediska využití je nejzásadnějším přínosem kurkumy zdravotní úleva od mnohých chorob a neduhů.

Léčitelé o ní hovoří jako o superpotravině a antioxidačním zázraku, vědci jsou poněkud opatrnější, jak už to u doplňků stravy bývá.

Opět platí důležité pravidlo – kurkuma patří mezi suplementy a nehodí se jako náhrada pestré stravy, nebo seriózní medikace předepsané lékařem.

Nemá za úkol léčit, spíše ulevovat a pomáhat vypořádat se s chorobou rychleji.

Polévková lžíce kurkumového prášku obsahuje:

  • 29 kalorií,
  • 60–70 % (= cca 6,3 g) sacharidů,
  • 2–4 % vody,
  • 6–8 % (= cca 0,91 g) bílkovin,
  • 5–10 % (= cca 0,31 g) tuku,
  • 3–7 % minerálních látek,
  • 3–7 % esenciálních olejů,
  • 2–7 % (= cca 2,1 g) vlákniny a
  • 1–6 % kurkuminoidů.

Ta samá polévková lžíce kurkumy nám poskytne:

  • 26 % denní potřeby manganu,
  • 16 % denní dávky železa,
  • 5 % denní dávky draslíku a
  • 3 % denní dávky vitamínu C.

Ve vědeckých kruzích se debatuje o blahodárných účincích kurkumy na lidské zdraví.

Kurkumin, aktivní složka kurkumy, totiž působí protizánětlivě. Vědci zkoumají jeho potenciální roli v prevenci rakoviny a dalších nemocí.

Kurkuma je také bohatá na vitamín C, vitamín B6 a další antioxidanty, které snižují riziko vážných zdravotních stavů, jako jsou srdeční choroby a cukrovka.

Zajímavost: Studie ukazují, že účinky kurkumy jsou založeny na množství přijatého kurkuminu. Vědci doporučují konzumovat 500 až 1000 miligramů kurkuminu denně. Dvě čajové lžičky čerstvé kurkumy obsahují asi 400 miligramů kurkuminu, ale toto množství se může lišit v závislosti na kvalitě koření. Doplňky stravy jsou oblíbenou alternativou a poskytují vyváženější množství kurkuminu.

Jak je to s kurkumou doopravdy? Je skutečně tak přínosná a zaslouží si nálepku „superpotravina“, nebo jde o přehnané tvrzení?

Na to se podíváme dále v textu.

7 vědecky doložených účinků kurkumy – Boj se zánětem, chronickou bolestí i úzkostí!

Koření známé jako kurkuma se zdá být jedním z nejúčinnějších doplňků výživy. Mnoho studií ukazuje, že má velký vliv na naše tělo a mozek.

Většina těchto výhod souvisí s jeho hlavní aktivní složkou, kurkuminem.

„Kurkumin je přírodní antioxidant, který má protizánětlivé účinky, ale také výhody související se zpomalením procesu stárnutí, prevencí Alzheimerovy choroby a potenciálně i deprese,“ říká vědkyně Elizabeth A. Shawová.

Na jednu skutečnost si musíte dát pozor!

Kurkumin se špatně vstřebává do krevního řečiště a pokud jej přijmete jen jednou za měsíc v rámci kari koření, je vysoce nepravděpodobné, že vám poskytne požadované protizánětlivé a antioxidační výhody.

Chcete-li dosáhnout proklamovaných výhod, budete se muset spolehnout na doplňky stravy s kurkuminem.

Zajímavost: Výhody kurkumy znásobíte přidáním černého pepře. V tom je sloučenina zvaná piperin, která pomáhá zvýšit biologickou aktivitu kurkumy. Nedávná studie např. zjistila, že 20 miligramů piperinu spolu s 2 gramy kurkuminu zvýšilo biologickou aktivitu doplňku o 2 000 procent!

Níže se dočtete o 7 nezpochybnitelných benefitech kurkumy, jednoho z nejrozšířenějších koření na celém světě.

1. Kurkumin je přírodní protizánětlivou sloučeninou bojující s vleklými záněty

Zánět je neuvěřitelně důležitou reakcí těla na průnik patogenů. Pokud je dlouhodobý, začne být opravdovým problémem, s nímž není radno si zahrávat.

Vědci se domnívají, že chronický zánět sehrává roli v některých nepříjemných zdravotních stavech a ​​nemocech. Patří mezi ně:

  • Srdeční choroby,
  • Rakovina,
  • Metabolický syndrom,
  • Alzheimerova choroba a
  • Různé (neuro)degenerativní stavy.

Téma zánětu je mnohovrstevné a složité a pravděpodobně na něj neexistuje jednoduchá odpověď, vědci se přesto nevzdávají.

Nedávno publikovali klíčový poznatek ohledně kurkuminu – podle nich jde o bioaktivní látku, která dokáže bojovat proti zánětu.

K dosažení léčebných výsledků jsou však nutné velmi vysoké dávky, kterých horko těžko dosáhnete i pravidelnou konzumací tablet suplementu.

Zajímavost: Kurkumin podávaný ve správné dávce je podle nedávné studie účinnější protizánětlivou složkou než běžné léky proti zánětu, jako je Ibuprofen a Aspirin.

Kurkumin si podle nedávné recenze poradí se stavy, jako je zánětlivé onemocnění střev, pankreatitida a artritida. K potvrzení/vyvrácení těchto tvrzení je zapotřebí více výzkumů na lidech.

2. Kurkuma zvyšuje antioxidační kapacitu těla a bojuje s volnými radikály

Oxidační poškození je považováno za jeden z klíčových mechanismů stárnutí a mnoha jiných nemocí.

Souvisí s volnými radikály, které mají tendenci reagovat s důležitými organickými látkami, jako jsou mastné kyseliny, bílkoviny nebo DNA.

Hlavním důvodem, proč jsou antioxidanty tak prospěšné, je to, že chrání tělo před volnými radikály.

Kurkumin je silný antioxidant, který díky své chemické struktuře dokáže neutralizovat volné radikály.

Studie na zvířatech navíc naznačují, že kurkumin může blokovat působení volných radikálů a stimulovat působení dalších antioxidantů.

K potvrzení těchto přínosů jsou zapotřebí další klinické studie na lidech.

Zajímavost: Kurkumin je schopen vychytávat různé typy volných radikálů a kontrolovat enzymy, které neutralizují volné radikály, jak se píše v říjnovém vydání časopisu Foods z roku 2017. Pokud budeme konzumovat vyvážené množství kurkuminu, odvrátíme roky poškození způsobené oxidačním stresem.

3. Kurkumin umí ulevit od symptomů provázejících rakovinu

Chronický zánět bývá spojen s růstem nádoru, proto jsou protizánětlivé sloučeniny jako kurkumin tak důležité.

Mohou hrát roli v léčbě a prevenci různých typů rakoviny, včetně rakoviny:

  • Tlustého střeva a konečníku,
  • Slinivky břišní,
  • Prostaty,
  • Prsu a
  • Žaludku.

Výzkum na myších naznačuje, že kurkumin zpomaluje šíření nádorových buněk a může dokonce zabránit jejich vzniku.

Většinou to dělá několika způsoby – buď naruší tvorbu rakovinných buněk, nebo dokonce způsobí jejich smrt. Také odmítá povolit buňkám metastázovat do jiných orgánů.

Zajímavost: Některé výzkumy naznačují, že kurkuma pomáhá ulevit od určitých příznaků rakoviny. Např. pacienti s rakovinou prostaty si chválí, že suplementace kurkuminem snížila frekvenci močení a nutkání na močení, a tím i kvalitu života.

Zda může vysoká dávka kurkuminu – nejlépe se zesilovačem typu piperin – pomoci léčit rakovinu, musí být ještě řádně prostudováno.

Existují však důkazy, že ulevuje od příznaků rakoviny trávicího systému, zejména kolorektálního karcinomu. Velikost lézí se po suplementaci kurkumou snížila o 30 %.

4. Kurkuma ulevuje od bolestivých příznaků osteoartrózy

Díky svým silným protizánětlivým vlastnostem se zdá kurkumin být bezpečnou a účinnou možností dlouhodobé úlevy pro lidi s osteoartrózou.

Alespoň takový byl závěr autorů nedávné klinické studie. Recenze byla poprvé publikována v srpnu 2021 a byla velmi slibná.

V nedávné studii zaznamenali lidé s osteoartrózou užívající 1 000 mg Merivy po osmi měsících výrazné zmírnění ztuhlosti a zlepšení fyzických funkcí, zatímco kontrolní skupina nezaznamenala žádné zlepšení.

Zajímavost: Meriva je patentovaný doplněk stravy složený z přírodní směsi kurkuminoidů, fosfatidylcholinu (= chemikálie nacházející se např. ve vejcích a sójových bobech) a mikrokrystalické celulózy (= dřevitá buničina běžně používaná ve farmaceutickém a potravinářském průmyslu).

Jiná klinická studie studovala účinky kurkuminu na pacienty s osteoartrózou kolena.

Skupina, která užívala 40 mg nanokurkuminu každých 12 hodin, zaznamenala po šesti týdnech výrazné snížení bolesti a ztuhlosti ve srovnání s kontrolní skupinou.

Podobných účinků bylo dosaženo i u pacientů s revmatoidní artritidou, která bývá ještě bolestivější.

5. Kurkuma má pozitivní vliv na mozek a dokáže ulevit od deprese

Deprese je onemocnění spojené s nízkými hladinami neurálního faktoru. Díky schopnosti kurkumy zvýšit jeho hladiny se koření jeví jako účinné antidepresivum.

Jedna studie zjistila, že potkani, kterým bylo injekčně podáváno 50, 100 nebo 200 mg kurkuminu po dobu 10 dnů, zvýšili svou hladinu neurálního faktoru, přičemž nejvyšší dávka 200 mg vykazovala největší antidepresivní účinky.

V jiné studii na lidech vědci náhodně rozdělili 60 pacientů s velkou depresivní poruchou do tří skupin:

  • Jedna skupina dostávala denně 20 mg Prozacu (antidepresivum),
  • Druhá dostala 1000 mg kurkuminu a
  • Třetí dostala kombinaci obou.

Na konci šestitýdenního pozorování zaznamenaly tyto tři skupiny srovnatelná zlepšení, což vedlo výzkumníky k názoru, že kurkumin může být bezpečnou a účinnou úlevou při atakách depresivní poruchy.

Zajímavost: Existují také určité důkazy, že kurkumin posiluje mozkové neurotransmitery serotonin a dopamin.

6. Kurkumin prokazatelně zlepšuje zdraví a vzhled pokožky

Díky svým protizánětlivým, antimikrobiálním a antioxidačním vlastnostem může být kurkuma účinná v boji proti různým kožním onemocněním, včetně akné, ekzému (atopické dermatitidy), stárnutí pleti a psoriázy. Chybí ale důkladný výzkum.

Zajímavost: Recenze publikovaná v lednu 2018 naznačuje, že perorálně podávaný kurkumin může být účinnou a bezpečnou možností léčby psoriázy, ale než lékaři vydají oficiální doporučení, je zapotřebí více studií.

Podle autorů jiné studie může být místní aplikace extraktu s kurkuminem užitečná při léčbě kožních poruch, zejména proto, že je relativně bezpečný i ve velmi vysokých dávkách.

Ale jasně žlutooranžová barva, špatná rozpustnost a špatná stabilita při vysokém pH z něj činí neatraktivní přípravek k lokálnímu ošetření pokožky.

7. Kurkuma dohlíží na zdraví srdce a krevních cév

Nedávná studie ukazuje, že kurkumin může zlepšit funkci endotelu krevních cév a dohlédnout na zdraví tenké membrány, která pokrývá vnitřek srdce.

Tato membrána hraje klíčovou roli při regulaci krevního tlaku, je spojena se stárnutím a zvýšeným rizikem srdečních onemocnění.

Kurkumin tedy může pomoci chránit srdce před ztrátou funkce související s věkem, a zároveň snížit pravděpodobnost rozvoje srdečního onemocnění.

Zajímavost: V jedné studii výzkumníci porovnávali účinky osmitýdenního cvičebního programu a doplňku s kurkuminem na endoteliálních funkci cév u žen po menopauze. Cvičení i kurkumin zaznamenaly stejná zlepšení, zatímco kontrolní skupina nezaznamenala žádné změny.

Další studie zjistila, že kurkumin je stejně účinný při zlepšování endoteliálních funkcí u lidí s diabetem 2. typu jako Lipitor, lék běžně předepisovaný ke snížení rizika srdečního infarktu a mrtvice.

Kurkuma koření

Přesto je zapotřebí více výzkumu, aby se zjistilo, zda je kurkumin bezpečnou a účinnou dlouhodobou léčebnou strategií pro lidi se srdečním onemocněním.

V současné době se studuje vliv kurkumy na další odvětví lidského zdraví, konkrétně:

  • Její potenciální účinky na úlevu od diabetu,
  • Její vliv na Alzheimerovu chorobu,
  • Boj s extrémně bolestivými případy revmatoidní artritidy,
  • Její schopnost bojovat s očními problémy.

Možné nežádoucí účinky konzumace kurkumy – Nepředávkujte se jí, nebylo by to vhodné!

Kurkuma se používá v tradiční východní medicíně. Kurkumin, který je její hlavní bioaktivní složkou, je obecně bezpečný, pokud si ho ale nadávkujete příliš mnoho, může být nebezpečný.

Užívání kurkumy ve velkých dávkách má potenciální rizika. Mezi nejčastější patří:

  • Žaludeční nevolnost a jícnový reflux (= návrat natrávené potravy zpět do jícnu),
  • Průjem,
  • Závratě a bolesti hlavy.

Konzumace velkých dávek kurkumy (tablet a prášku) může výrazně zvýšit hladiny oxalátu v moči, čímž se zvyšuje riziko tvorby ledvinových kamenů.

Tip: Vzhledem k tomu, že kurkuma působí jako ředidlo krve, měli byste se jí vyhnout, pokud máte poruchu krvetvorby a trpíte na krvácivost.

Na co dalšího si dát před konzumací kurkuminu pozor?

  • Kurkuma může negativně interagovat s léky, včetně těch na ředění krve, antidepresiv, antibiotik, antihistaminik, léků na srdce a chemoterapeutik. Může také interferovat s léky na cukrovku a vést k nebezpečně nízké hladině cukru v krvi.
  • Kurkuma může zhoršit žaludeční problémy a zvětšit žlučové kameny.
  • Vzhledem k tomu, že kurkuma omezuje vstřebávání železa, neměli byste ji užívat společně s doplňky železa.
  • Těhotné nebo kojící ženy mohou jíst jídlo, které obsahuje kurkumu jako koření, ale měly by se vyhnout užívání kurkumových doplňků. Tyto doplňky mohou stimulovat kontrakce dělohy a způsobit dokonce vypuzení plodu.

V závislosti na vašem celkovém zdravotním stavu a na tom, zda trpíte gastrointestinálními poruchami nebo ledvinovými kameny, byste si měli před užíváním doplňků s kurkumou promluvit se svým lékařem.

Štítky