Kam s přečtenými knihami? Možná to znáte, nemůžete si pomoct a kupujete si stále nové a nové knihy. Některé vás chytí za srdce a vyslouží si trvalé místo ve vaší knihovně.

Jiné si přečtete jednou a víte, že se k nim znovu nevrátíte. Pokud takové knihy pošlete dál, uvolníte si místo v knihovně pro ty nové.

To přece stojí za trochu úsilí!

Pojďme se podívat, jak s přečtenými knihami můžete naložit.

Prvním krokem je vždy se rozhodnout, zda za vyřazené knihy chcete či potřebujete utržit peníze. V takovém případě využijete některou z příležitostí k prodeji knih.

Druhou možností je knihy darovat či vyměnit.

 

Kam s přečtenými knihami aneb Kde a jak knihy prodat

Nejlépe se samozřejmě prodávají knihy, které jsou jednou přečtené nebo v téměř bezchybném stavu.

Druhou kategorií knih, které lze prodávat jsou “vzácné” knihy, tedy ty z malých nákladů, s podpisy a podobně.

 

1) Vlastní prodej na internetu

V současné době je nejjednodušším způsobem prodeje knih vystavit je na internet. I zde máte mnoho možností.

Vyzkoušet můžete Facebook. Zde pomocí nástroje Marketplace můžete vložit jeden inzerát najednou do více prodejních skupin.

Zveřejnit ho tak můžete v obecných prodejních skupinách, ve skupinách zaměřených přímo na knihy či ve skupině inzerce pro vaše město.

Další možností jsou internetové bazary. Opět existují i speciální knižní, jako je třeba trhknih.cz či databazeknih.cz.

Využít ale můžete také inzertní portály s kategorií pro knihy, třeba bazos.cz či sbazar.cz.

Výhodou vlastního prodeje na internetu je možnost určit si cenu za vaše knihy.

Nevýhodou pak může být větší množství času, které strávíte komunikací se zájemci či chozením na poštu a odesíláním balíčků.

 

2) Zprostředkovaný prodej knih na internetu

Pokud se vám se zájemci o knihy zdlouhavě komunikovat nechce a chození na poštu není zrovna to, čím byste chtěli trávit čas, i pro vás existují možnosti.

Portály knihobot.cz a reknihy.cz fungují tak, že vaše knihy odnesete na konkrétní sběrné místo, případně zašlete všechny najednou poštou prodejci.

Ten za vás knihy nacení, nafotí a vystaví na internet. Po jejich prodeji vám na váš účet odešle peníze.

Ušetříte tedy čas a starosti spojené s vyřizováním objednávek, musíte ale počítat s provizí, kterou si prodejce za zprostředkování prodeje nechává a která se pohybuje v řádech jednotek až desítek procent ceny knihy.

 

3) Prodej knih “naživo”

Podobně jako výše zmíněné portály vám čas ušetří i antikvariáty, které knihy vykupují. Peníze obvykle dostáváte hned při převzetí knih a více se už o vaše knihy nemusíte starat.

Opět si ale částku, kterou za knihy obdržíte, nemůžete sami určit.

Pokud chcete mít nad prodejem větší kontrolu, můžete vyzkoušet knižní bazary či bleší trhy.

Taková akce obvykle fungují tak, že zaplatíte určitou částku za pronájem prodejního místa (stolku) a zde můžete prodávat libovolné množství knih či jiných věcí za vámi určené ceny.

Pokud se u vás takové prodejní akce nekonají, můžete se spojit s přáteli a zkusit nějakou podobnou akci zorganizovat.

 

4) Jak a kde knihy vyměnit

Pokud se rozhodnete knihy místo prodeje vyměňovat, je pravděpodobné, že si časem vytvoříte okolo sebe skupinku lidí, ve které budou knihy samovolně kolovat.

To je ideální řešení.

Aby nastalo, je dobré knihy nejprve na výměnu nabídnout mezi svými přáteli či rodinou.

Pokud máte knih velké množství, můžete uspořádat výměnu knih, spojit ji s čajem či kávou a udělat si hezké společné odpoledne, ze kterého vám navíc zůstane spousta nové četby do zásoby.

Každý na takovou akci může přinést knihy, které mu doma jen leží a odnést si stejný počet knih, které zase přinesl někdo jiný.

Chcete-li měnit s širším okruhem lidí, můžete se opět obrátit na Facebook. Na něm naleznete hned několik swapovacích skupin. Swap je anglický výraz pro výměnu.

Některé skupiny jsou zaměřené přímo na knihy. Své knihy zde nabídnete, stejně jako ostatní čtenáři.

Pokud se s některým dalším členem skupiny vaše představy o výměně protnou, knihy si osobně či poštou vyměníte.

Výměny knih

Existují také swapovací skupiny ne jen knižní, za své vyřazené knihy tedy můžete získat i jiné věci, které se vám zrovna hodí.

Konají se také osobní swapy či přímo knižní výměny. Obvykle se platí menší vstupné, dále už můžete své věci na swapu odkládat a jiné si naopak odnášet.

Stejně jak v případě prodejních bazarů se i tady nabízí možnost podobnou akci uspořádat. Nejprve třeba mezi známými, později ve vaší komunitě či obci.

Možností pro ty, co opravdu nechtějí mít s prodejem či výměnou žádné starosti a který nevadí sem tam odřený roh či desky, jsou knihobudky a veřejné knihovničky.

V parcích, na nádražích, úřadech, školách či u knihoven naleznete skříňky a budky plné knížek. Můžete si je tu vzít, půjčit, odložit či vyměnit.

Výhodou je, že knihobudek a knihovniček přibývá, a pokud čtete třeba na cestách, můžete knihu často nechat rovnou tam, kde jste ji dočetli.

 

5) A poslední možnost – kam knihy darovat?

Pokud nepotřebujete za vaše knihy obdržet žádnou protihodnotu, ať už finanční či věcnou, stačí knihy roztřídit na ty v dobrém stavu a na ostatní.

Knihy v dobrém stavu přijímají knihovny. Do některých je můžete rovnou donést, některé knihovny si vybírají, které knihy přijmou, například na základě seznamu či fotografie.

Kam s přečtenými knihami? Do knihovny

Dobré je vždy se nejprve informovat, abyste s celou vaší zásobou knih necestovali do knihovny zbytečně.

Knihy také přijímají některé charitativní obchody, jako je třeba Sue Ryder. Ty pak výtěžek z prodeje knih i dalších věcí věnují na dobročinné účely.

Knihy v horším stavu můžete odnést do výše zmíněných veřejných knihovniček či knihobudek.

Jakákoliv věc, kterou doma nepoužíváte, by u vás neměla jen tak ležet. Pošlete své přečtené knihy dál a uvidíte, že se kolem vás roztočí kolotoč knih, který jen tak nezastavíte.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(
VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Štítky