Mnoho Čechů se stále častěji musí potýkat s finančními problémy, zejména s ohledem na nejistotu dnešní ekonomiky zasažené pandemickou krizí.
Poradíme vám, jak snížit finanční stres a převzít kontrolu nad vaší finanční situací.
Ztratili jste zaměstnání nebo vám „vypadl“ další zdroj příjmů, do toho splácíte hypotéku, leasing na auto, osobní půjčku a jiné závazky, a aby toho nebylo málo, ještě doma doučujete vaše děti nebo se staráte o rodiče?
Tlak na vaši osobu je velký, a vy nevíte, jak se vypořádat se stresem z finanční nejistoty?
Účinnou strategií je aktivní přístup!
Nic nevyřešíte tím, že budete strkat hlavu do písku, dělat mrtvého brouka a čekat, až vás někdo zachrání.
Níže uvádíme několik tipů, které vám pomohou snížit finanční stres a získat motivaci k převzetí kontroly nad vašimi financemi.
Jak řešit finanční problémy?
1) Určete si vaše priority
Zamyslete se, co vyžaduje vaši největší pozornost? Sepište si vaše největší finanční výzvy, abyste věděli, čemu čelíte.
Ať už jde o pravidelné měsíční platby za služby, snižování dluhu na kreditní kartě nebo spoření na důchod, je důležité zaměřit se na hlavní zdroje vaší finanční úzkosti.
2) Neklesejte na mysli a zůstaňte optimističtí
Uvědomte si, že nejde o život. Představte si nejhorší možný scénář – kterým zřejmě bude vyhlášení osobního bankrotu, nebo exekuce. To se dá přežít.
Snažte se za každé situace zůstat nad věcí – ode dna se lze snadno odrazit. Vaše pozitivní myšlení vám pomůže udržet si motivaci k řešení finančních problémů.
Spíše než se nechat unášet myšlenkami, že se nikdy finančních problémů nezbavíte, představte si, jakého množství stresu se zbavíte, jakmile zase o něco snížíte vaše zadlužení.
Je důležité věřit, že to dokážete.
3) Buďte realističtí
Určete si, čeho můžete rozumně dosáhnout, a poté se každý měsíc věnujte sledování vašeho cíle.
Dejte si slib: „Každý měsíc utratím méně a použiji rozdíl na splacení dluhu, takže můj zůstatek dluhu klesne nejméně o 2 000 Kč.“
Stejně jako nárazová redukční dieta nebo nová rutina intenzivního cvičení mohou vést k syndromu vyhoření, tak i nereálně vysoké a příliš ambiciózní finanční cíle vás spíše odradí, než motivují.
Stanovujte si reálné a udržitelné cíle, u kterých nehrozí, že se jich vzdáte během několika týdnů nebo měsíců.
4) Využijte váš příjem na maximum
Přesvědčení, že prostě nemáte dost peněz na splnění svých finančních cílů, vám může bránit v řešení vašich finančních problémů.
Pokuste se soustředit na maximální využití příjmů, které máte, a to pomocí uvědomělého utrácení.
Začněte tím, že si sestavíte rozpočet a nastavíte peněžní limity. Nemusíte si nic zcela zakazovat. Raději najděte způsoby, jak s vašimi prostředky nakládat úsporněji.
Vyměňte auto za hromadnou dopravu, přestaňte se stravovat venku a raději si vařte doma. Nakupujte z druhé ruky apod.
5) Klíčové jsou malé kroky
Možná nebudete schopni snížit žádný z vašich výdajů o 10 000 Kč, ale budete schopni identifikovat pět měsíčních výdajů, které byste mohli snížit o 2 000 Kč.
A hlavně si nevyčítejte, pokud se vám vždy rozpočet nepodaří do puntíku plnit.
Dodržování rozpočtu není vždy snadné a mohou se vyskytnout dny, kdy vaše rozhodnutí zakolísá. Pokud k tomu dojde, připomeňte si, co vás k rozpočtování vedlo a jaké jsou vaše vytyčené cíle.
Poté prozkoumejte své vzorce výdajů a zjistěte, proč jste selhali. Možná budete muset upravit váš rozpočet nebo vaše chování.
Pokud nemůžete jít do obchodů s oblečením, aniž byste si něco koupili, přestaňte obchod navštěvovat apod.
6) Buďte upřímní
Jak se říká: upřímnost nade vše! Ve chvílích finanční nejistoty jsou mezilidské vztahy něco, co by vás v ideálním případě mělo držet nad vodou.
Máte-li možnost opřít se o vaše blízké, pomůže vám to zůstat na správné cestě.
S podporou přátel a rodiny je každý obtížný úkol snazší, takže s nejbližšími osobami sdílejte vaše finanční cíle.
Není nikdo, kdo by vás lépe motivoval a připomínal vám, proč se uskromňujete, než ti, které milujete, důvěřujete jim a vzájemně se respektujete.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)