Když nám život udělí lekci, většinou to bolí. Díky lekcím se však stáváme moudřejšími. Nejtěžší je uvědomit si, že ne každá příležitost trvá navždycky. To pochopíte až časem.

Následující věci je lepší si uvědomit pokud možno dřív než později.

 

1. Pokud chcete „dělat, co vás baví“, musíte pracovat třikrát víc než ostatní

Většina lidí nemá to štěstí, aby se v životě zabývali tím, co mají rádi. Namísto toho dělají, co se jim řekne nebo co od nich očekávají rodiče, okolí a vrstevníci.

Nebo si prostě jdou za něčím, co ani zdaleka není jejich srdci blízké. Takže pokud chcete dělat „co vás baví“, musíte to vnímat jako privilegium, ne jako samozřejmost. Takových lidí není většina. Pokud to vážně chcete, musíte na tom začít pracovat teď.

 

2. Za vztekem se skrývá strach

Jak říká moudrý Yoda: „Strach vede k hněvu, hněv k nenávisti, nenávist vede k utrpení a utrpení k temné straně.“ Když trpíme, zejména dlouhodobě, nejdřív věříme, že příčinou je něco zvenku, a to nenávidíme. Pokud se přes tuto emoci přeneseme, zjistíme, že pod nenávistí bublá vztek, který jsme příliš dlouho ignorovali.

Ale za tím vším se vždy skrývá strach. Strach ze ztráty, strach ze zranitelnosti. Strach nechat jít. Ale pokud se dostaneme do stádia, kdy svůj strach přijmeme, uvidíme bezstarostný stín, soucit. A budeme schopni jít dál.

 

3. Každodenní zvyky formují naše budoucí já

Co děláme dnes, je krok k tomu, kým budeme zítra. Když se činnost v průběhu roku opakuje, dostáváte se na povrch změny. Když ji opakujete celý měsíc, začnete si všímat malého rozdílu.

Když ji budete opakovat rok, dva, pět, pak se možná nepoznáte. V daném ohledu jste se úplně změnili. Nepodceňujme sílu každého malého zvyku. Nakonec rozhodnou, kým se staneme, ať už lepším či horším.

 

4. Emoce se musí natrénovat

Když mluvíme o trénování, většinou máme na mysli dovednosti. Můžete trénovat hru na klavír nebo lední hokej. Ale dá se natrénovat i to, jací budete z emocionálního hlediska. Můžete procvičovat skromnost a trénovat odpuštění.

Můžete trénovat sebeuvědomění a humor stejně tak jako zlost, ublíženost, dramatičnost a konflikty. Kdo jste po emoční stránce, je odrazem emocí, které vědomě (či nevědomě) prožíváte. Nenarodili jste se naštvaní, jen jste naštvanost cvičili více než třeba radost.

 

5. Každý se stará sám o sebe

Tato fráze je trochu klišé a často se používá v negativním slova smyslu. Ale já ji vnímám jinak – stojí za to si uvědomit, že všichni si musí zajistit především vlastní životní potřeby. Všichni máme své sny, cíle, touhy, rodiny, blízké přátele a druhé polovičky a všichni chceme v základě to samé.

Samozřejmě, někomu se dá věřit, ale abyste zůstali nohama na zemi, je nejlepší si uvědomit, že každý se stará především o sebe. Nemůžete ovládat ostatní. Nemůžete očekávat, že vám dají přednost před sebou samými. Může to tak sice fungovat po krátkou dobu, ale nakonec pravda vyjde na povrch.

Když potřebujeme něčí pomoc na cestě za svými cíli, raději jim pomozte dosáhnout těch jejich. Tím pádem se váš vztah bude vyvíjet správným směrem.

 

6. Cíl nebude nikdy tak naplňující jako cesta

Jedna věc je stanovit si cíl a najít lidi, kteří vám pomůžou se k němu dopracovat. Něco zcela jiného je obětovat své pohodlí a pohodlí ostatních na cestě k dosažení cíle.

Jakkoliv daleko se dostanete, nestojí za to se cestou emočně vyčerpat. Pokud si s lidmi kolem sebe cestu neužíváte, váš konečný cíl postrádá smysl.

hard work

7. Smát se a tvrdě pracovat se vzájemně nevylučuje

V návaznosti na předchozí bod musím říct, že jsem nikdy nepochopil, proč si lidé myslí, že smích znamená, že danou věc neberete dostatečně vážně. Nejlepší nápady přicházejí s lehkostí. Nejlepší myšlenky nás napadají, když jsme šťastní. Mezilidské vztahy jsou postavené na smíchu a smát se při práci či řešení problému je cesta k novým možnostem.

Někteří lidé se to nikdy nenaučí – stali se nevrlými a starými. Ale život je o zábavě. A bavit se ze zásady neznamená, že „nepracujete pořádně“. Ale naopak. Můžete se bavit a udělat víc, než jste si mysleli, že je možné.

Původní článek 7 crucial lessons people often learn too late“ in life od Nicolase Coleho publikovaný na Business Insider přeložila Lucie Lotková.

Original English article 7 crucial lessons people often learn too late“ by Nicolas Cole published at Business Insider was translated by Lucie Lotková.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář