Už to bylo hodněkrát různými způsoby vyřčeno: pokud bychom mohli vyfiltrovat kandidáty podle odhodlání, nikdy bychom už nenajali špatného člověka.
Ale co JE odhodlání? A jak si je, jako zájemce o práci, vybudujeme a ukážeme ostatním?
Doktorka Angela Lee Duckworth je dnes asi nejviditelnější obhájkyní myšlenky, že na odhodlání záleží.
Počet zhlédnutí jejího Ted Talk z roku 2013 se blíží 2 milionům a její dopad na teoretickou koncepci talentu je významný.
Popisuje odhodlání jako „schopnost udržet si svou vášeň pro něco a tvrdě na ní pracovat i přes neuspokojivě dlouhá časová období“.
Možná je známější její výrok:
„Odhodlání je žít život jako kdyby to byl maraton, ne sprint.“
Je tohle ale opravdu užitečný pohled na věc? A je pořád důležitý, když dojde na tvrdou realitu náboru zaměstnanců?
R. J. Morris si myslí, že ano, a je to člověk, kterého rozhodně stojí za to poslouchat. Je korporátním ředitelem náboru v McCarthy Building Companies, Inc. a pravidelný přispěvatel ve „Fistful of Talent“, jedné z nejlepších publikací zabývajících se talentem a s ním spojenými tématy.
V roce 2014 publikoval článek s názvem „Hire for Grit, Not for Smarts. It`s Science“, ve kterém napsal:
„Nejlepší náboráři se ptají na otázky, ze kterých dostanou data. Ale jaká data jsou důležitá? Pro mnoho lidí je to především hodnota IQ nebo kognitivní schopnosti. Pro mě? Já bych najal světem protřelého podnikavce spíš než průměrně motivovaného génia. Myslím, že na neústupnosti, odolnosti, podnikavosti a protřelosti v práci záleží. A to hodně.“
Když se vrátíme zpět k naší původní otázce, jak si vybudovat odhodlání v nás samotných a možná i zásadněji, jak je ukázat ostatním, je nejprve důležité si při hledání práce uvědomit jeden z novodobých faktů. Jak to řekla Kristen Hamilton v jednom článku v časopise Fortune nazvaném: „Career-wise, is it better to be smart or hardworking?“:
„Odhodlání můžeme změřit.“
Pokud si tohle a další strategie firem na hodnocení odhodlání uvědomujete, můžete využít této situace k činu, který vám zajistí konkurenční výhodu při pohovoru.
Jinak řečeno byste se měli dopředu připravit na otázky, které budou zkoumat vaše odhodlání!
Jak?
Obecně vzato byste měli být opravdu odhodlaní. Tohle je důležité především pro mladé lidi, kteří si začínají hledat práci. Pokud jste to zrovna vy, pak máte reputaci generace, o které se říká, že je “z cukru”.
S tímto termínem poprvé přišla Kathleen Parker v The Washington Post. Karen Amatangelo-Block, ředitelka společnosti Talent Management při Abt Associates, cituje Parkerovou v nedávné eseji na LinkedIn.
V ní popisuje výzvu při hodnocení talentu generace Y, když pokládá otázku využívající klasické cliché:
“Jak rozpoznáme další generaci leaderů, když všichni dostanou stejnou cenu na konci každé fotbalové sezóny?”
Vtip je v tom, že pokud chcete dokázat své odhodlání, musíte být odhodlaní. Kristen Hamilton nabízí ve stejném článku v časopisu Fortune zmíněném výše pět návrhů, jak si vybudovat odhodlání.
Seznam uvádí větou: “Pokud chcete být odhodlaní, chci po vás následující:”
- Vězte, jak prohrávat
- Zapomeňte na známkování
- Mějte kontrolu
- Zahoďte své nároky
- Žijte život mimo svou komfortní zónu
Abychom se vrátili k původnímu tématu, jak na otázky zjišťující míru odhodlání, podívejme se pro ilustraci na nedávný článek na business.com.
Článek s názvem “An Expert Reveals: What`s the Most Important Trait to Hire For?” napsal Nathan Tanner, který je HR profesionálem na LinkedIn a píše o kariérních strategiích.
V článku Tanner vybírá otázky jako např.:
- Můžete mi říct něco o překážkách, které jste musel/a překonat, abyste se dostal/a na současnou pozici?
- Můžete mi popsat situaci, kdy jste málem neuspěl/a, ale podařilo se Vám situaci překonat?
- Jak si zachováváte pozitivní postoj, když máte před sebou výzvy, které vypadají nepřekonatelně?
- Co složitého jste se perfektně naučil/a a jak jste to udělal/a?
Pro dnešního zájemce o práci má problém dvě strany mince: jak být odhodlaný a jak to ukázat. Pokusili jsme se pro vás sesbírat pár návrhů a pohledů na věc.
Koneckonců je tenhle problém ale vždy osobní, protože jenom vy víte, co jste museli překonat, abyste se dostali tam, kde jste.
Takže k sobě musíte být nakonec upřímní, protože jak řekl Shakespeare (skrz Lancelota Gobboa v Kupci benátském): “Pravda vyjde časem na povrch.”
Možná ještě lepší citát na závěr je ten od Samuela Becketta:
“Pokoušel ses. Selhal jsi. Nevadí. Zkus to znovu. Selži znovu. Ale lépe.”
Původní článek „The Best Career Advice In The World: Be Gritty“ od Christophera Watkinse přeložila Zlata Straková.
Original article „The Best Career Advice In The World: Be Gritty“ from the author Christopher Watkins was translated by Zlata Straková.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)
Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)