Minulou noc jsem vedl rozhovor s jednou mladou slečnou, jež měla před sebou řadu důležitých rozhodnutí – mezi nimi také jestli pokračovat na vysokou školu nebo procestovat svět.
Řekl jsem jí, ať se vydá do světa. Žádnou paniku. Žádné výmluvy. Prostě jít. To, co najdete, se vynaloženým nákladům rozhodně vyrovná.
A pak si povzdechla.
Photo credit: kokorowa (Creative Commons)
„Ano, ale … „
Nikdy nebyla vyslovena fatálnější slova než tato:
– Ano, ale … co dluhy?
– Ano, ale … co má práce?
– Ano, ale … co můj přítel (pes nebo auto nebo cokoliv jiného)?
„Ano, ale…“ je zhoubné. Protože když to vyslovujeme, zní to, jako bychom měli jen ty nejlepší úmysly, i když jsme ve skutečnosti jen příliš vystrašení udělat to, co je třeba. Dovoluje nám to stát se zbabělci a přitom vypadat velmi ušlechtile.
Většina lidí, které znám a která s cestováním po světě vyčkávala, nakonec nikdy nevyjela. Naopak spousta těch, kteří při čekání na přijetí na školu nebo do stálého zaměstnání rovnou cestovali, se tam, kam chtěli, dostali.
Na „ano, ale…“ buďte opatrní. Mohlo by vám to zabít všechny sny.
Byl jsem tímhle rozhovorem tak pohnutý, že jsem jej minulý večer sdílel se skupinou třiceti mladých lidí. Mnoho z nich si pokládalo právě ty samé otázky.
Život, jaký jste si vždycky přáli
Když člověk stárne, život se mu, jak se zdá, již tak nějak děje. Mládí je čas, kdy se cítíte být na vrcholu sil. Měli byste dělat právě to, co chcete. Ale jak budete dospívat a získávat větší zodpovědnost a závazky, musíte svá rozhodnutí hlídat a ujišťovat se, že neztrácíte ze zřetele to, co je důležité.
Takže pokud ještě máte okolnosti vaší situace pod rozumnou kontrolou, měli byste dělat to, na čem opravdu záleží. Protože – život nebude navždy jen o vás. V průběhu rané dospělosti se váš pohled na svět ještě stále formuje. Je důležité tento čas správně opatrovat, poskytnout sám sobě příležitosti k růstu. A jeden z příhodných způsobů jak to udělat, je právě cestování.
Takže, mladý člověče, cestuj. Cestuj daleko a široko. Cestuj odvážně a s plným nasazením.
Když na to přijde, budete litovat jen málo rizik, jež se rozhodnete podstoupit. Tohle vám slibuji. A tady jsou tři důvody, proč cestovat, když jste mladí.
1. Cestování vás naučí zažít dobrodružství
Když se na svůj život budete zpětně dívat, spatříte okamžiky, na něž budete pyšní a možná pár těch, kterých budete litovat. Je ale pravděpodobné, že na druhý seznamu nebude patřit ani jeden z následujících:
– Přejet most Golden Gate na kole
– Objevit se v italské televizi
– Prochodit mayské ruiny
– Naučit se španělsky za tři měsíce
– Projet Evropu vlakem křížem krážem
Tedy na ten můj nepatří. (Vtipná poznámka: Všechny výše uvedené jsem udělal). Co myslíte, zařadili byste je tam? Jakých rozhodnutí budete litovat? Držení se zpátky. Podlehnutí obavám. Výmluv. Nepodstoupení rizika. Čekání.
Když jste mladí, měli byste cestovat.
Měli byste si najít čas k tomu vidět svět a ochutnat plnost života. Stojí to za každou investici, kterou by to od vás mohlo vyžadovat – ať už jsou to obětované peníze nebo čas.
Nejde však o to být turista. Jde o to podstoupit riziko a zažít dobrodružství, abyste celý zbytek života nemuseli strávit ve stínu strachu.
2. Cestování vám pomůže získat soucit
Ve svém mládí budete dělat rozhodnutí, která budou určovat vás charakter. Chování, které si v tomto věku vypěstujete, vás bude doprovázet po celý zbytek života.
Cestování vás změní jako máloco. Zavede vás na místa, která vás přinutí zajímat se o otázky, které vás přesahují.
Zamíříte do jihovýchodní Asie a narazíte na trh s otroky. Do východní Evropy a setkáte se s následky genocidy a náboženského pronásledování. Na Haiti a stanete se svědky šeredné stránky západního paternalismu.
Pochopíte, že svět je zároveň tak velký a tak malý. Získáte úctu k bolesti a utrpení, jež jsou pro polovinu světa každodenní skutečností.
Budete se najednou cítit hluboce a trvale připojeni k ostatním lidem. Naučíte se více zajímat o svět.
3. Cestování vám umožní stát se kultivovanějšími
Když jste mladí, měli byste získat nějaký rozhled. Poznat svět a všechny ty pozoruhodné lidi v něm žijící. Neexistuje docela nic, co by se mohlo podobat procházce podél kolosea nebo osobnímu setkání s Michelangelovým Davidem.
Můžu vám město San Juan, jeho úžasné pláže a historické památky popsat, ale abyste to mohli opravdu prožít, musíte to vidět na vlastní oči. Můžete přečíst všechny knihy na světě, o Velké čínské zdi, o Louvru, ale být tam je docela jiný příběh.
Svět je ohromující místo plné vynikajících uměleckých děl. Objevujte je.
Udělejte to, když jste ještě mladí. Nemrhejte časem. Nikdy potom už jej nemusíte získat.
Teď máte zásadní příležitost investovat do dalšího období svého života. Cokoliv zasejete, nakonec také sklidíte. Prosím, pro své vlastní dobro, udělejte to. Víte, nezůstanete mladí navždy. Život nebude stále jen o vás.
Takže cestujte. Zažijte svět pro všechnu jeho hodnotu. Staňte se člověkem kultury, dobrodružství a soucitu.
„Co když nejsem mladý?“
I tak poznávejte svět. Nemusí to být úplně snadné, ale nejděte si způsob, jak se dostat ven ze své zóny pohodlí. Opravdu nikdy není pozdě.
Ale pokud jste do rutiny života ještě nezabředli, zapřísahám vás – cestujte. Jindy než teď pro vás udělat, co je skutečně důležité, nebude jednodušší.
Pokud s vámi tento příspěvek rezonuje, mohlo by se vám líbit The In-Between.
Kam teď? Podívejte se na následujících 10 odkazů k tématu cestování:
1. Proč to doma zabalit a jet na cestu kolem světa – inspirativní článek, který shrnuje další důvody, proč se vydat „Na cestu“.
2. Jak se český entrepreneur vydal do Ria – rozhovor s mladou ženou, která se nebála vydat na druhý konec světa začít tam nový život.
3. Airbnb – levnější varianta ubytování, můžete si pronajmout pokoj či celou nemovitost od místních.
4. Couchsurfing – komunitní platforma, díky níž si lidé nezištně poskytují obydlí po celém světě.
5. Skypicker – 1 z projektů, který vám umožní najít levné letenky.
6. Cestoval jednadvacátého století – článek o mladém českém cestovateli, který umí cestovat levně a moderně.
7. The Beginner´s guide to Travel Hacking – Chris Guillebeau navštívil každou zemi na světě a nabízí na svém blogu pár dalších zajímavých tipů.
8. UnCollege: Traveling the World for 9 Months on Under $10,000 – další doporučení a případovka v jednom.
9. How to Travel: 21 Contrarian Rules – článek Tima Ferrise, který nabízí další perspektivu.
10. Další „hacky“ k cestování v otázce na Quora.
Z anglického originálu 3 Reasons to Travel While You’re Young přeložila Veronika Portešová.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)
Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)
Jak by asi svet vypadal, kdyby kazdy obyvatel planety navstivil Evropu, Ameriku a Australii? Cestovat vlastnimi silami, na kole, pesky a podobne, ma sve kouzlo a nelze proti tomu nic rict, ale cestovani s motory nebo letadlem na druhy konec planety? Jak asi vypada uhlikova stopa takoveho svetobeznika? Nemusime chtit prestoze muzeme…
Asi by sa potom ovela viac podobal Europe, Amerike a Australií….
Skvělý článek Veroniko! Máš dobré zdroje. Jen co jsem dopsal svůj článek na podobné téma tak jsem našel ten tvůj. Někdy mě napadá jestli by studenti neměli místo vojenské služby (která už naštěstí není) vyrazit do světa na zkušenou. Jak je v anglofonních zemích zvykem Gap year po ukončení studií.
U nás kdysi dávno chodili tovariši do světa na skušenou, zlepšit se ve svém řemesle a naučit se novým kouskům.
jo a článek je zde: http://jaknacesty.cz/proc-cestovat/