Shromažďování se na univerzitním fotbalovém stadionu, plavání v moři absolventských talárů a snaha udržet střapce pryč z očí. Budoucí absolventi zažívají návaly rozpolcených emocí: nadšení, že poslední kolo závěrečných zkoušek je oficiálně u konce.

Smutek nad pravděpodobností, že tohle je zřejmě naposledy, kdy budou mít všechny své nejlepší kamarády na jednom místě. Děs z neznámé reality světa dospělých, který doslova číhá za rohem.

Společně soustředěně naslouchají zahajovacímu řečníkovi stojícímu za pultíkem, hledajíce kousek naděje, nasměrování a inspirace. Avšak častokrát jejich vzletná prohlášení nemusí nové absolventy nutně připravit k tomu, aby je provedla světem dospělých, jemuž budou brzy čelit.

Zde je 15 důležitých věcí o životě po vysoké škole, o kterých od svého  řečníka na promoci pravděpodobně neuslyšíte.

Váš život nejspíš nepůjde podle plánu, a to je v pořádku.

Spíš na pár měsíců (nebo let) skončíte na gauči u svých rodičů, než že přímo skočíte do své vysněné práce nebo se přestěhujete do nového vzrušujícího města.

Třeba v té vysněné práci přistanete, avšak zjistíte, že vůbec není taková, jakou jste si ji představovali. Zhluboka se nadechněte a důvěřujte tomu, jakkoli to zní jako klišé, že všechno se děje z nějakého důvodu.

Váš plán se může a měl by se měnit s tím, jak rostete. Zjistíte, že věci se obecně nakonec vyvedou tím nejlepším způsobem. Jak jednou řekl Dalajláma: „Nedostat to, co chceme, je někdy skvělý zásah štěstí.“

Budete se cítit ztracení, zmatení a osamocení, ale tyto pocity vám pomohou lépe poznat sebe sama.

Vytvořil Thomas Hawk

Photo Credit: Thomas Hawk via Compfight cc

Kvůli zanechání svých přátel a rodiny za sebou a vyplutí na post absolventskou sólovou dráhu se můžete cítit neuvěřitelně osamoceně. Dokonce sami sebe možná přistihnete při zvažování úplně každého rozhodnutí, jemuž čelíte.

Zástupce šéfredaktora New Voices Magazine Simi Lichtman tuto reakci vysvětluje jako součást nechvalně známé krize pětadvacátníků.

„Když jste po celé roky vedeni k přípravě na vstup do reálného světa, skutečný svět vás zklame,“ říká. „Nikoli proto, že by vaše očekávání nebyla naplněna, nebo že by vám byl svět představen zkresleně, ale proto, že najednou není nic, na co by se ještě dalo připravovat.

Je konec s těšením se. Teď už se jen můžete dívat dolů.“

Teď je čas podívat se hluboko do svého nitra, zjistit, co chcete od života, a začít to hledat.

Úspěch je víc než peníze a moc.

Office Politics: A Rise to the Top

Photo Credit: Alex E. Proimos via Compfight cc

Jak si začnete budovat svou budoucnost, uvědomíte si, že nejlepší životní vzpomínky se nebudou točit kolem počtu hodin strávených v práci.

Poznání sebe sama, obklopování se blízkými lidmi, poučení se z životních zkušeností a dávání nazpět ostatním – tohle budou ty momenty, které vám v konečném důsledku přinesou chvalořečení. Nikoli název dosažené pracovní pozice či velikost platu…

 

Vaše známky nejsou tak důležité, jak si myslíte, že jsou.

Navzdory tomu, co říkají profesoři, poradci a rodiče, známky, které v průběhu svých let na vysoké škole dostanete, neurčují úroveň úspěchu, jehož jste schopni v budoucnosti dosáhnout.

Bezpočet zaměstnavatelů se mnohem více zajímá o vaše zkušenosti – a to jak profesionální, tak i osobní – a vlastnosti, jimiž jim můžete přispět.

Nakonec to bude vaše nadšení a pracovní morálka, které vás poženou dopředu, ne čísla na přepisu vysvědčení. Cameron Diaz i Jon Stewart patřili mezi bídné studenty, ale to je neodradilo od úspěšných kariér bavičů a spisovatelů.

 

Váš obor neomezuje vaši kariérní cestu.

8666887112_b8eff371da

Photo Credit: AlicePopkorn via Compfight cc

Pokud najdete svou vášeň až po skončení vysoké školy, nestrachujte se – na prozkoumávání je stále dost času. A pokud se tak rozhodnete, tak i na vybudování kariéry právě kolem té vášně.

Pokračování studia na vyšších stupních, nezávislé vzdělávání a objevování různých prací patří mezi jen některé z mnoha způsobů, jak se můžete ponořit do svých zájmů a najít pro ně místo ve vašem post absolventském životě.

 Michael Lewis získal bakalářský titul v oboru dějin umění a magisterský titul v oboru ekonomie, než zcela opustil svou kariéru prodavače dluhopisů, aby se stal finančním novinářem. Nakonec si svá omezení určujete jen vy sami.

 

Nikdy si nebudete víc připadat, že věci současně máte i nemáte pod kontrolou.

Roky po vysoké škole budou ve vašem životě bezpochyby patřit mezi jedny z těch nejvíce stresujících. A to prostě proto, že znamenají čas přechodu.

Úzkost plynoucí z nevědomosti, kde budete za týden, šest měsíců nebo rok od této chvíle, ve vás mohou přinutit cítit se, že máte daleko více otázek než odpovědí.

Šéfredaktorce časopisu HuffPost Women Emma Gray, která sebe sama popisuje jako od přírody vystresovanou osobu, připadal tento čas změny a přechodu obzvláště obtížný.

Nicméně dala si čas „jen dýchat“, poznala, že nějaký stres je vlastně pozitivní, připustila, že asi nikdy nebude mít úplně nad vším kontrolu, a to jí pomohlo nalézt vlastní zen ve chvíli, kdy to nejvíce potřebovala.

 

Přestože zase po čtyřech letech zažijete největší časovou konzistenci, bude se vám vyvážení časového rozvrhu zdát mnohem těžší.

4122223330_bf4b4460bb

Photo Credit: kroszk@ via Compfight cc

Když se podíváte zpět na poslední rok školy, asi byly momenty, kdy jste si mysleli, že život po škole bude jednodušší už jen kvůli své rutině a konzistenci.

Práce od 9 ráno do 5 odpoledne, žádné domácí úkoly psané po nocích a víkendy naplněné legrací, kdy si budete moct dělat cokoli si budete přát.

Nicméně vyvažování vaší „práce skutečné osoby“ s pochůzkami, domácími pracemi, spánkem, cvičením, přáteli a tolik potřebným časem nicnedělání bude pravděpodobně nejnáročnější výzva, jíž budete čelit.

„Můžete říci, že pracovat každý den stejnou pracovní dobu je „rutina“, ale ve srovnání s rutinou, kterou jsem měla ve škole, to není nic,“ řekla HuffPost bloggerka Samantha Mattová. „Každý den je všechno jinak. Život před vás nepřestává házet zatáčky.“

 

Vaše skupina přátel se – stejně jako vy – bude vyvíjet. Přijměte tu změnu.

8437433279_6f7f30e607

Photo Credit: Jirka Matousek via Compfight cc

I když bolí pustit přátelství, které jste si užívali od nastěhování do prváckých kolejí, přátelství, která stojí za to zachovat, jsou ta, která přežijí běh na dlouhou trať. A to díky úsilí obou zúčastněných stran.

Sahaj Kohli, zakladatel blogu A Quarter Life Crisis (Krize pětadvacátníků, pozn. překl) varuje: „Přátelství je obousměrná ulice. Pokud s vámi někdo nezachází tak, jak si zasloužíte/přejete, nebojte se nechat ho jít. To, že jste doposud do někoho investovali spoustu času, je strašný důvod pro zachovávání toxického vztahu.“

 

Vaše zájmy se budou i nadále měnit. Umožněte to.

3641044900_005833f6ae

Photo Credit: Pensiero via Compfight cc

Neříkejte „ne“ zkoušení nových věcí kvůli strachu z neznáma. Ať už se jedná o osamělé tříměsíční cestování, stěhování se na druhý konec země, nebo nastoupení na zcela novou kariéru, vycházení vstříc rizikům vás v životě donutí dívat se hluboko do svého nitra a dozvědět se o sobě více, než by vás kdy mohl naučit kdokoli jiný.

Stačí naslouchat svému vnitřnímu kompasu a sledovat témata, aktivity a vztahy, jež vás zajímají nejvíce.

 

Budete nuceni dospět, ale někdy je důležité jednat jako dítě.

Děti mají ohromující schopnost pozastavit se a přemýšlet o tom, jak se rozhodnou reagovat na něco neočekávaného, či dokonce nepříjemného.

Když například nějaké dítě upadne, zastaví se, aby posoudilo své vlastní pocity a reakce lidí kolem nich a až poté propukne v pláč. Napojení se na mladší verzi sebe sama a upamatování se na potřebu dát si pauzu, když se něco stane, a až pak rozhodnout, jak na to chcete zareagovat, vás v životě dostane daleko.

A samozřejmě, udržení některých z vašich dětských rysů, jako jsou smysl pro údiv a hru, vám v často stresujícím světě dospělých dobře poslouží.

Budete si cenit maličkostí.

7864852790_c3ef84df8d
Photo Credit: Linh H. Nguyen via Compfight cc

Jak budete postupovat svými dvacátými roky, přijdete na to, že to nejsou vzrušující chvíle, které vám v životě přinášejí štěstí.

I když vám mohou náhlá zamilování a improvizované silniční výlety přinést spravedlivý díl příjemných pocitů, pěkný šálek kávy nebo první jarní den vám na tvář může usadit stejně zářivý úsměv na tváři.

„Nastanou dny, kdy se vzbudíte a budete cítit nový nával energie a jasného smyslu života,“ píše ve svém blogu HuffPost College syracuská absolventka Carine Umuhumuza. „Moje rada? Těchto dní se přidržujte a danou energii si šetřete tak dlouho, jak jen můžete.“

Se sociálními médii budete rozvíjet vztah lásky a nenávisti

A to jste si mysleli, že sociální média potřebujete během vysoké školy.

Jestli se ocitnete geograficky odděleni od svých přátel a rodiny, až po absolvování školy roztáhnete svá křídla, je pravděpodobné, že se budete spoléhat na Facebook, Twitter, Instagram a Snapchat více než kdy předtím, abyste udrželi ono připojení přinášející pocit: „je to jako když stojíš vedle mě!“

Bohužel vás toto spojení může vytrhávat z přítomného okamžiku a dávat vám pocit svázanosti s počítačem nebo smartphonem a neschopnosti se odpojit.

Může rušit váš spánek a bránit vám ve vytváření nových přátelství v novém životě. Snižte svůj pocit osamocení voláním nebo přímo psaním lidem, na nichž vám záleží nejvíce.

Pak své sociální sítě nechte usnout na vedlejší koleji – i kdyby jen na pár hodin.

 Nastavení limitu na to, kolik času každý den strávíte na sociálních médiích, a odpojení každý večer vám pomůže vyvážit spojení s ostatními i svým vnitřním já.

 

Některé z vašich nejtěžších dnů leží před vámi…

3981364314_d4b30cb739 Photo Credit: cesarastudillo via Compfight cc

… Ale také některé z těch nejšťastnějších.

Vytvořil jesadaphorn

Možná to vypadá, že odsud půjde život jen z kopce, avšak nový výzkum ukazuje, že lidé mají tendenci být šťastnější s přibývajícím věkem. Takže se z tohoto okamžiku těšte a uchovejte si své povzbuzení pro všechny zkušenosti, které mají teprve přijít.

Strávíte zbytek svého života tím, že se budete snažit přijít na to, jak ho budete chtít trávit. A tak by to mělo být.

Život je neustálá změna a vývoj. Člověk nikdy neví, co přesně chce, dokud to nenajde. A jakmile se tohle stane, bude na cestě za hledáním další věci, která ho bude inspirovat, motivovat a naplňovat. Netrapte se tím. Neuspěchejte to. Prostě to žijte.

Z anglického originálu 15 Things Your Commencement Speaker Won’t Tell You About Life After College přeložila Veronika Portešová.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(
VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

One Response

  1. Karolína Šrahůlková
    Posted on 4.6.2014

Vložit komentář