Když jsem minulý květen odpromoval na škole a získal titul, dostal jsem dvě neuvěřitelné nabídky práce na plný úvazek, ale obě jsem odmítl, protože jsem měl už jiný plán.

Po dobu přesně jednoho roku, od 1. května 2013 do 1. května 2014, jsem se snažil vstřebat co nejvíce informací o výkonnosti a každý den jsem z roku produktivity zapisoval poznatky.

V posledních 12 měsících jsem na sobě prováděl různé experimenty týkající se produktivity, zpovídal jsem některé z nejvýkonnějších lidí na světě a přečetl jsem tunu knih a odborné literatury.

To vše proto, abych byl tak produktivní, jak jen to jde, a abych mohl psát o tom, co jsem se naučil.

O rok, 197 článků a přes milion poznatků později jsem došel na konec své cesty.

Abych mohl uzavřít svůj rok produktivity, shromáždil jsem sbírku všech nejdůležitějších věcí, jež jsem se při své cestě za co největší produktivitou naučil. Níže je uvedeno 10 nej lekcí o produktivitě, které jsem se naučil během svého projektu. Taky jsem dal dohromady článek, v němž uvádím 100 svých nejoblíbenějších tipů a triků šetřících čas, energii a pozornost. Ty jsem testoval po celý rok. Věřím, že si z obou článků odnesete maximum.

Bez dalšího zdržování zde je 10 nej lekcí o produktivitě, které jsem se naučil v průběhu roku.

I přesto, že momentálně pracuji na jiných projektech, budu nadále sledovat a studovat experimenty o produktivitě, třebaže v menší míře. Pokud chcete sledovat moji cestu, navštivte stránky A Life of Productivity

 

10. Jeden z nejlepších způsobů, jak se stát produktivním, je pracovat na vysoce efektivních úkolech.

V každé oblasti života (jako je mysl, tělo, emoce, vztahy, kariéra, finance, zábava) existuje jen několik málo úkolů, které mají pro danou oblast hodnotu. Například v práci je pravděpodobně jen málo aktivit, kterým připisujete 80-90% hodnotu, ať už pracujete kdekoliv.

Jedna z nejlepších cest, jak se posunout dál, je určit si efektivní úkoly a v jednotlivých oblastech života na nich pracovat, protože právě to jsou aktivity, které se nejvíce odrazí na vašem čase, energii a pozornosti.

 

9. Tři nejlepší rady, jak se stát produktivnějším, jsou zároveň i ty nejnudnější rady, které jste slyšeli určitě už tisíckrát.

Myslím si, že za každým klišé se skrývá pravda tak silná, že lidi nutí opakovat je stále dokola. Tohle platí i pro výkonnosti.

Během posledního roku jsem experimentoval s integrováním nesčetných zvyků a technik výkonnosti do svého života, ale vždy to nakonec byly následující 3 techniky, které u mě nejvíce zafungovaly:

  1. Dobrá strava
  2. Dostatečný spánek
  3. Pohyb

Tyhle rady jsou omílány tak často, že už skoro ztratily svůj význam. Ale zkuste to vzít podle mě, člověka, který poslední dekádu experimentoval se stovkami technik, aby zlepšil svůj čas, energii a pozornost. Nic mi nepomohlo k výkonnosti víc než to, že jsem dobře jedl, měl dost spánku a hýbal se.[1]

A Year of Productivity

 

8. Vždy zpochybňujte obecné rady o produktivitě.

Jsou rady, jež fungují stejně dobře pro většinu lidí – dobře se stravovat, dostatečně spát, hýbat se, meditovat – ale každé pravidlo má své výjimky.

Je v pořádku přejít konvenční moudrost, když pro vás funguje něco lépe. Zjistili jste, že uděláte více, když každé ráno nevstáváte o půl šesté? Tak se prospěte! Uděláte toho více, když ráno hned neuděláte nejdůležitější věci a místo toho nejprve odpovíte na hromadu emailů? Tak to tak dělejte!

V každé radě se skrývá nějaké jádro pravdy, ale existuje mnoho technik, které u vás prostě fungovat nebudou. Každý myslí jinak, má jiné priority, takže žádná rada nemůže fungovat stoprocentně pro všechny lidi ve všech případech.

Je v pořádku kašlat na konvenční moudrost. Pokud u vás funguje něco jiného lépe – kašlete na konvenci a dělejte to po svém.

 

7. Díky formování dobrých návyků jste automaticky produktivnější.

Jeden z nejlepších způsobů, jak být produktivnější, je podle mě přeměnit nové produktivní chování v návyky, které budete dělat automaticky.

Podle autora knihy Síla zvyku http://knihy.cpress.cz/sila-zvyku.html Charlese Guhigga tvoří 40-45 % našich denních aktivit návyky. Není jednoduché vybudovat si nějaký návyk. A někdy jeho integrace do života trvá několik měsíců, ale jakmile se jednou chování stane návykem, automaticky se stáváte výkonnějšími.

Já jsem se snažil vytvořit návyk vstávání o půl šesté ráno. Zabralo mi to pár měsíců, ale dnes už vstávám automaticky. Také mi trvalo pár týdnů, než jsem si zvykl na nový stravovací režim, ale brzo se mé nové stravovací návyky staly součástí mého života spolu se všemi ostatními automatickými návyky.

Pokud se chcete naučit integrovat nové návyky do svého života, podívejte se na moje interview s Charlesem. Není to jednoduché, obzvláště když musíte vynaložit vůli a rozhodnout se o změně svého chování, ale časem to bude jednodušší a stanete se automaticky i výkonnější.

 

6. Abyste byli každý den produktivní, kombinujte 3 ingredience: čas, energii a pozornost.timeenergyattention

Když jsem se blížil ke konci svého projektu, uvědomil jsem si, že každý článek, který jsem napsal, by mohl být zařazen do jedné (nebo více) ze 3 kategorií: jak lépe ovládat svůj čas, jak lépe využívat svou energii a jak lépe zvládnout pozornost.

Tyto ingredience jsou podle mě základem každodenní produktivity. Někteří lidé mají úžasně mnoho energie a soustředění, ale nedokážou zvládnout svůj čas, takže nepracují na těch správných věcech a moc toho neudělají.

Někteří lidé si umí perfektně zorganizovat čas, mají mnoho energie, ale jsou neustále nesoustředění, takže prokrastinují, a tím pádem toho moc neudělají.

Jiní lidé se umí perfektně soustředit, dokáží ovládat svůj čas, ale nezvládají svou energii, takže jsou neustále přetažení a moc toho neudělají.

Produktivní lidé zvládají všechny 3 věci.

 

5. Neexistuje žádné univerzální tajemství, jak se stát produktivním, ale jsou stovky taktik, které můžete použít, abyste toho udělali více.

Pokud existuje nějaké tajemství produktivity, tak jsem ho za rok mého zkoumání neobjevil.

Co jsem ale zjistil je, že existují stovky taktik pomáhající lépe zvládat čas, energii a pozornost. Na konci svého roku produktivity jsem shrnul svých 100 nejoblíbenějších taktik.

Produktivita je takový celostní koncept, charakterizovaný jako porozumění vnitřně propojeným částem. Jsou stovky (ne-li tisíce) faktorů ovlivňujících to, kolik toho každý den uděláte, z nichž každý má co dočinění s tím být schopný zvládnout svůj čas, energii a pozornost.

Neexistuje jedno jediné tajemství produktivity – jsou jich stovky.

 

4. Příliš mnoho nebo příliš tvrdé práce škodí vaší produktivitě

Během svého projektu jsem zjistil, že příliš tvrdá práce a příliš mnoho práce mou výkonnost úplně zničilo.

Při zkoumání produktivity jsem pracoval 90 hodin týdně po dobu jednoho měsíce, kdy jsem střídal 90 hodin jeden týden a 20 hodin další týden.

Zjistil jsem, že jsem udělal stejně práce v obou týdnech, z jednoho prostého důvodu: když jsem si stanovil, kolik času chci věnovat danému úkolu, donutil jsem se vydat více energie za méně času, abych daný úkol stihl splnit.

Když jsem si během 90 hodinového týdne dal na danou činnost více času, měl jsem větší tendenci prokrastinovat, pracoval jsem na méně důležitých věcech a promrhal jsem více času.

Co se stane, když pracujete příliš tvrdě a vynakládáte na daný úkol příliš mnoho energie? Vyhoříte.

(Zajímavé je, že jsem neodhalil žádné nežádoucí účinky věnování více pozornosti na daný úkol. Zjistil jsem, že hladina pozornosti a energie často rostou a klesají souběžně)

O energii přemýšlím jako o palivu, které pohání člověka, aby každý den udělal to, co má.

Když vynaložíte více energie, aniž byste si dobili baterky – jako při pohybu, o pauzách, při správném stravování nebo při efektivních antistresových cvičeních – dojde vám palivo a vyhoříte.

Příliš tvrdá práce nebo příliš mnoho práce vaši výkonnost hatí, protože se tím okrádáte o dva nejcennější zdroje: čas a energii. clock

 

3. Nejvíce motivovaní se budete cítit, když si uvědomíte, proč chcete něco dělat.

Nejvíce motivovaní (a produktivní) jsou lidé, kteří se konstantně zamýšlejí nad tím, proč dělají to, co dělají.

Když se soustředíte, abyste dělali více věcí místo toho, abyste dělali věci týkající se vašich hodnot a přesvědčení, možná se donutíte ke krátkodobé produktivitě, ale dlouhodobě budete méně spokojeni a méně produktivní. Klíčem je určit si své hodnoty a to, co vás motivuje nejvíce, a soustředit se na úkoly a odpovědnosti s tím spojené.

To, že jste neustále zaneprázdněni a děláte toho hodně, ještě neznamená, že jste produktivní – vlastně bych se i hádal, že je to naopak. Produktivita není o tom, kolik toho děláte, ale o tom, jestli dosáhnete výsledků, které pro vás mají význam.

Budete mnohem více motivovaní a produktivní, když budete vědět, proč děláte to, co děláte.

 

2. Cesta k vyšší produktivitě nemá smysl, pokud na sebe v průběhu procesu nejste milí.

Důvod, proč ve svém roku produktivity neustále zmiňuji, že na sebe máte být milí, je takový, že já sám jsem s tím měl veliké problémy.

Na začátku jsem do tohoto projektu skočil po hlavě, protože není nic, co by mě naplňovalo více než větší produktivita. Bylo to snadné, nejdřív jsem to miloval. Moc jsem na sebe netlačil, takže jsem neměl problém pracovat.

Ale s tím, jak má stránka rostla, a tisíce návštěv se měnily ve stovky tisíc, jsem na sebe tlačil čím dál tím víc, abych psal, experimentoval a podával výkony. A výsledek? Už mě to tak nebavilo.

Je těžké si to přiznat, obzvláště když existuje hodně lidí, kteří by vraždili, aby mohli být v mojí kůži – objevovat téma, které mě nejvíce naplňuje a zkoumat ho. Ale je nutné zmínit, že na sebe nestačí jen tlačit, je důležité, abyste na sebe byli milí.

Větší výkonnosti nedosáhnete bez práce – musíte být na sebe přísní, abyste se zlepšovali. V procesu snažení o pozitivní změnu života je příliš snadné být na sebe tvrdý.

Buďte si neustále vědomi toho, jak se k sobě chováte, když se nutíte, abyste udělali více. Pokud je 80 % z toho, co si v hlavě říkáte negativní, je důležité využít každé šance být na sebe hodný, obzvláště tehdy, když se tvrdě snažíte být lepším člověkem.

Pár taktik, které mi pomohly chovat se k sobě během roku produktivity lépe: meditace, více přestávek, úplné odtržení se od práce párkrát za den nebo osvojení zvyků vedoucích k většímu štěstí.

 

1. Produktivita není o tom, kolik toho vyprodukujete, ale o tom, čeho dosáhnete.tree

Na začátku roku produktivity jsem vytvořil statistickou stránku, abych mohl sdílet, jak přesně produktivní jsem každý den byl. Každý den jsem zaznamenal počet slov, která jsem napsal, počet stránek, jež jsem přečetl, hodiny, po které jsem pracoval, protože jsem to považoval za docela dobré měřítko osobní produktivity.

Více jsem se mýlit nemohl.

Pokud neprovozujete továrnu, měření výkonnosti založené čistě na tom, kolik toho vyprodukujete, vám dává jen mělký a omezený pohled na to, jak produktivní jste.

Přijdete třeba s nějakým inteligentním a kreativním řešením problému – například jste přišli na to, jak napsat 500 slov pomocí 100 slov. Pokud měříte svou produktivitu pouze podle toho, kolik čeho vyprodukujete, jste ve skutečnosti mnohem méně produktivní.

Je jednoduché zaseknout se na měření a statistikách, ale pokud jde o osobní produktivitu, statistiky jsou druhotné. Výkonnost není o tom, kolik toho vyprodukujete, ale o tom, čeho dosáhnete.

Je důležité dělat smysluplné úkoly a také vědět, jak zvládnout svůj čas, energii a pozornost tak, abyste měli zdroje potřebné k větší produktivitě. Ale na konci dne, až už nemáte čas, energii ani pozornost, jediná věc, která vám zbyde je to, čeho jste dosáhli a jakou změnu jste udělali pro svět, protože jste svůj den využili smysluplně.

A o tom je produktivita.


[1] Taky bych zde přidal meditaci, ale musím přiznat, že každý nemá takovou možnost meditovat jako jíst, spát a hýbat se.

Napsal Chris Bailey. Z anglického originálu The top 10 lessons I learned from A Year of Productivity přeložila Johana Kapošváryová.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář